Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Politinės reklamos ir konkurencijos priemonės


Rinkimų išvakarėse – satyros dūris Italijos premjerui  
Paulius Jurkevičius, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2006 03 24 
Pinokis – politinis pažadukas
„Gyveno kartą...“ Kas? Žinoma – karalius, nes taip prasideda visos pasakos. O štai Italijoje gyveno ne karalius, o Silvio Berlusconi. Milijardierius, politikas, pokštininkas, jaunuoliškai atrodantis septyniasdešimtmetis. Atėjo į Italijos politinę areną prieš 12 metų ir pasiliko. Visiems laikams? Tai bus aišku balandžio devintąją, po rinkimų į šalies parlamentą. S.Berlusconi įsitikinęs, kad rinkimus laimės, kaip laimėjo 13 baudžiamųjų bylų. Nebent sukliudytų „Gyveno kartą Silvio“ („Quando c'era Silvio“). Tai – neseniai pasirodęs filmas-pasaka apie itališką karalių S.Berlusconi. Negailestingas, pašaipus, kandus bei geliantis kinematografinis pamfletas, kurį sukūrė italų televizijos žurnalistai Enrico Deaglio ir Beppe Cremagnani. „Gyveno kartą Silvio“ – gal ir pasaka, bet ne vaikams. Nors filmo pradžioje ir jo pabaigoje aktorė Lella Costa skaito „Pinokio nuotykius“: „Įsivaizduokite žmogeliuką, labiau į plotį nei į aukštį, minkštą ir riebų tarsi sviesto rutuliukas, su burna, kuri visada juokėsi plonu balseliu“. Tai jis – žmogeliukas, prižadėjęs Italijai stebuklingą gerovę.
Italai vejasi amerikiečius
Pusantros valandos trukmės dokumentinis filmas „Gyveno kartą Silvio“ gerokai primena kitą panašaus žanro kūrinį – amerikiečių režisieriaus Michaelo Moore'o filmą „9/11 pagal Farenheitą“. Amerikiečio politinės satyros juostai penkiolika minučių plojo Kanų kino festivalis. Į Kanus žada keliauti ir filmo „Gyveno kartą Silvio“ kūrėjai. „9/11 pagal Farenheitą“ pasirodė rinkimų į JAV prezidento postą išvakarėse. Italų dokumentinis filmas 100 tūkstančių kopijų tiražu išplatintas likus mėnesiui iki rinkimų į šalies parlamentą. M.Moore'as parodė, ką veikė prezidentas George'as W.Bushas tuo metu, kai „Al Qaeda“ atakavo Niujorko dangoraižius. E.Deaglio rodo prokurorą, kuris prašė premjero paaiškinti apie savo ryšius su mafija, bet premjeras lediniu balsu jam atsakęs: „Pasinaudosiu teise neatsakyti“.
Mafija – režisierių išmonė?
„Gyveno kartą Silvio“ – tai filmas apie žmogų, kuris buvo niekas, bet tapo viskuo. Prasideda ši neįtikėtina itališka istorija nuo epizodo apie S.Berlusconi rūmų arklininką Vittorio Mangano, Palermo mafijos „Porta Nuova“ klano lyderį. Kaip jis įsidarbino pas turtingiausią Italijos ir visos Europos politiką? Ir ką jis ten veikė? Filmo kūrėjų nuomone, tai toks pat klausimas, kaip ir klausimas, iš kur S.Berlusconi toks turtingas. „Cosa Nostra“ bosą pas premjerą įdarbino jo artimiausias bendražygis senatorius Marcello Dell'Utri, vėliau nuteistas 9 metams kalėjimo už bendradarbiavimą su mafija. E.Deaglio meistriškai ir velniškai sumontavo atskirus filmo epizodus. Po S.Berlusconi bičiulio ir patarėjo M.Dell'Utri teiginio „Mafija neegzistuoja, tai – gyvenimo ir mąstymo būdas, aš mafiją mačiau tik kine“ seka bosų boso, iki gyvos galvos nuteisto kalėti Salvatore Riinos mintis: „Cosa Nostra“? Nežinau, nepažįstu, niekada apie ją negirdėjau“.
Turtus atnešė dainos
„Gyveno kartą Silvio“ aiškinasi, kaip atsitiko, kad perspektyvus, bet anaiptol ne visagalis Milano verslininkas S.Berlusconi įsigijo markizės Casati rūmus Arkorėje su visais Tintoretto paveikslais ir milijono kvadratinių metrų parku. Beje, už neįtikėtinai juokingą kainą – 500 milijonų lirų (tais laikais – 250 tūkst. dolerių). Jam padėjo kitas bičiulis Cesare Previti, vėliau nuteistas už korupciją. Apie italų premjerą seniai pasakojamos legendos. Pradėjęs karjerą nuo dainavimo kruizinių laivų kabaretuose, jaunas S.Berlusconi vos sukrapštė lirų studijoms. 1993 metais, prieš paskelbdamas apie savo įžengimą į politikos areną, koncerno „Fininvest“ prezidentas buvo „paskendęs minuse“ su nesibaigiančia nulių uodega. „Fininvest“ skolos prieš 13 metų siekė 7000 milijardų Italijos lirų (apie 3,5 mlrd. dolerių). Šiandien ministro pirmininko turtas vertinamas 13 mlrd. dolerių. Ir jokių „minusų“.
Tarsi N.Gogolio personažas
E.Deaglio filmo epizodai tarsi negailestingo durklo kirčiai drasko kitą S.Berlusconi mitą – mokėjimą linksmai bendrauti, humoro jausmą, nuoširdumą. „Gyveno kartą Silvio“ kartoja garsius epizodus iš Europos Parlamento posėdžių salės Strasbūre, kur pristatydamas Italijos pirmininkavimo ES semestrą S.Berlusconi deputatus išvadino „demokratijos turistais“, o vokiečių socialistų atstovą Martiną Schulzą – hitlerinio lagerio prižiūrėtoju. Keistai atrodo ir Italijos premjero padlaižiavimas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Viename epizode S.Berlusconi tarum Nikolajaus Gogolio pjesės „Revizorius“ personažas bėgioja po Sardinijos miestelį ir moko vietinius gyventojus, kaip reikia elgtis atvykus svečiui iš Maskvos: „Na, vaikinai, prašyčiau: aš čia jį atvedu, o jūs už tai šaukiate: „Vla-di-mir!“, „Vla-di-mir!“.
Po mirties – į mauzoliejų
E.Deaglio filmas-satyra pateikia pagrindinio personažo diagnozę: S.Berlusconi nepagydomai serga didybės manija. Šios ligos apimtiems žmonėms paprastai neduoda ramybės įkyri mintis: kaip įsiamžinti. Italijos premjeras nutarė pasistatyti mauzoliejų savo namų parke. Faraonišką monumentą S.Berlusconi įsirengė gerokai prieš mirtį ir net nelaukdamas politinės karjeros apogėjaus. „Gyveno kartą Silvio“ kūrėjai pateikia savo filme iki šiol niekur nerodytus kadrus, kuriuose Arkorės rūmų šeimininkas 1993 metais priima Michailą Gorbačiovą su žmona. Ir demonstruoja asmeninį mauzoliejų. Baltasis marmuras, suveriamos durys, požeminės kapavietės mauzoliejaus savininkui bei artimiausiems jo bendražygiams. Nustebęs liko netgi buvęs sovietinės imperijos prezidentas: kuriems galams kapitalistui S.Berlusconi mauzoliejus? Juk tai Lenino, Ho Shi Mino, Mao Zedong'o ir kitų komunistinių diktatorių pomirtinio gyvenimo reliktas.
Satyra ne visad laimi rinkimus
Juokinga? Nelabai: tokia, matyt, dokumentinio filmo „Gyveno kartą Silvio“ paskirtis. Tai – rimtas įspėjimas visiems politikams, kurie perlenkia lazdą. Tiems, kurie per daug giriasi ir įsivaizduoja esą nenugalimi. Ir tiems, kurie pamiršta, jog vakarietiškos demokratijos taisyklės galioja netgi milijardieriams. Tiesa, E.Deaglio filmas – vienpusiškas, atvirai propagandinis ir šiek tiek tendencingas. Tokie dalykai patinka ne visiems žiūrovams. Dienraštis „Il Giornale“ priminė, jog M.Moore'o satyrinis filmas apie G.W.Bushą laimėjo Kanų festivalio premiją, bet nesutrukdė „9/11 pagal Farenheitą“ herojui antrąkart tapti JAV prezidentu. Padės „Gyveno kartą Silvio“ trečią kartą S.Berlusconi tapti Italijos premjeru ar ne? Paaiškės po poros savaičių.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas