Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kam naudingi skandalai?


Kasdienis patiekalas - skandalų mišrainė 
Giedrūna Girdenytė, Savaitraštis "Laikas“", 2006 11 03 
Ir mėgstamiausias patiekalas gali sukelti šleikštulį, jeigu kasdien tik jį ir valgysi. Arba visiškai atbuks skonio receptorius. Mūsų visuomenė jau ne pirmus metus sočiai maitinama vienu pagrindiniu patiekalu - politiniais ir kitokiais skandalais. Praėjusi savaitė nebuvo išimtis: žiniasklaidos vartotojams patiektas visavertis lietuviškas patiekalas - skandalų mišrainė. Tiesa, ne visos reikiamos dalys į ją buvo sudėtos vienodomis proporcijomis. Štai labai pikantiška naujiena, žurnalistų sužvejota ne kur nors kitur, o Prezidentūroje, į mišrainę pateko, kaip sakoma, tik dėl kvapo. Kaip prieskonis. Todėl Prezidentūros devyndarbės - vyr. buhalterės Gemos Grigelevičienės pavardė žiniasklaidoje tik šmėstelėjo kaip praskrendanti kregždutė ir dingo be jokių regimų pėdsakų. Ir be padarinių. Bet pėdsakai lyg ir turėjo likti. Iki šiol neteko girdėti, kad kokios nors valstybinės įstaigos buhalterė būtų taip giliai įmynusi į privatų verslą. Kad vienu metu triūstų net keturiose darbovietėse. Ir išmušinėtų skolas iš nedrausmingų skolininkų, pakeliui rinkdama duomenis apie privačius ir juridinius asmenis.
Prezidentas pamatė skurdą
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) visą šią, kaip ir praėjusią, savaitę klibino VSD vadovo Arvydo Pociaus kėdę. Kėdė kliba, bet tebestovi. O A. Pocius vis dar ant jos sėdi. Visuomenė sulaikiusi kvapą laukia, kuo baigsis kėdės klibinimas. Seimo NSG komitetas šią savaitę niekaip negalėjo prasibrauti pas šalies vadovą ir veltui beldėsi į uždarytas Prezidentūros duris. Nieko nuostabaus: tikriausiai šalies vadovas savo aštuoniasdešimtmetį nori atšvęsti ramioje draugiškoje aplinkoje, o Seimo narių su Algimantu Matulevičiumi priešakyje vis bando prezidentą pasodinti ant parako statinės. Be to, prezidentas dabar neturi laiko priiminėti nekviestus svečius, šią savaitę jis pagaliau pradėjo domėtis, iš kur Lietuvoje tiek daug skurdo. Liaudies masių, ypač kaimiškųjų, nuskurdimo priežasčių beieškant jam noromis nenoromis tenka važiuoti arčiau masių. Nuvykęs į Šilalės rajoną, Valdas Adamkus buvo priblokštas to, ką pamatė. Tiesa, ir tautai, ir jam pačiam būtų geriau, jeigu tai būtų matęs per pirmąją prezidentavimo kadenciją. Bet sakoma, geriau vėliau negu niekada.
Vyriausybę globojanti ranka
Medikai - infekcinių ligų specialistai turėtų susidomėti, kodėl skandalai Lietuvoje plinta kaip užkrečiama liga. Nespėjo „Mažeikių nafta" atsitokėti po šimtamilijoninius nuostolius padariusio gaisro, o joje jau bręsta naujas skandalas. Ką ten bręsta, jau visai subrendo ir bet kuriuo metu gali sprogti kaip pernokęs arbūzas. Galimi sprogimo padariniai Lietuvai visai neaiškūs. Todėl Vyriausybė šią savaitę paskelbė svarstanti, kieno pusėn ketina stoti - įmonės vadovo, kurį atleisti iš pareigų užsispyrė „Mažeikių naftos" valdyba ar „Jukos" deleguotos valdybos. Tik šito skandalo iki visiškos laimės mūsų Vyriausybei ir trūko, pasakytų juodojo humoro mėgėjai. Nors... negi Vyriausybė tikrai labai kenčia nuo skandalų? Greičiau atvirkščiai - jie nuteka nuo jos, kaip vanduo nuo žąsies. Skandalų epicentrai dažniau susiformuoja Seime ir jo komitetuose, kartais kliudydami Prezidentūrą, ar Kanceliariją, tik ne Vyriausybę. Tarsi kažkieno rūpestinga ranka ją globotų. Kieno ranka? Gerai informuoti, bet viešumos vengiantys šaltiniai tvirtina, kad tai galėtų būti geležinė konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus ranka. Skandalų kategorijai priskirčiau ir Seimo priimtas įstatymo pataisas dėl žemės grąžinimo miško parkų teritorijose. Valdantieji socialdemokratai ir juos ramstantieji konservatoriai gražiai suokia apie kovą su korupcija, ypač su politine. Gražias sutartis pasirašinėja, kad kovos su korupcija iki paskutinio kraujo lašo. Ir tuo metu Seime balsuoja už akivaizdžiai korumpuotą įstatymo pataisą! Už pataisą, naudingą tik mažam būreliui turtingųjų. Ji nepaprastai papiktins Lietuvos žmones ir juos supriešins. Argi šito nesuprato pataisą rengusieji ir ją pateikusieji parlamentarai? Patikėti, kad nesuprato, vadinasi, patikėti, kad Seime sėdi, atleiskite, vien kvailiai. O šito negali būti. Todėl yra tik vienas paaiškinimas - korupcija, kai žmonėms nenaudingi ir net kenksmingi įstatymai interesų grupuočių „stumiami" už pinigus, postus, paramą ir kitokias gėrybes. Laimei, Šilalės įspūdžiai ne tiek išmušė iš vėžių šalies prezidentą, kad jis prarastų sveiką nuovoką. Todėl V. Adamkus vetavo nelemtąją įstatymo pataisą. Tad yra vilties, kad sugebėjimą blaiviai, ypač - sąžiningai, mąstyti atgaus ir Seimo nariai. Ir daugiau nebandys „stumti" korupcija ir interesų supainiojimu atsiduodančios pataisos.
Ne viskas atlyginama
Negi viską galima nusipirkti už pinigus? Už juos, pavyzdžiui, nenusipirksi garbės. Šio produkto deficitą šią savaitę tikriausiai pajuto sostinės meras Artūras Zuokas, kai Vilniaus apygardos teismas atmetė jo skundą šmeižto byloje prieš Kęstutį Masiulį, viešai pavadinusį A. Zuoką „Abonentu". Kita garsi byla subliūško be veik be garso. Prieš pusmetį garsiai trimituotus grėsmingus įtarimus Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovui Sauliui Silickui, prokurorai šią savaitę panaikino. Labai tyliai. Jeigu ir atsiprašė žmogaus, tai niekas negirdėjo. Sunku atsikratyti įtarimo, kad ši byla buvo neregėtai išpūsta tik todėl, jog minėta agentūra priklauso Ūkio ministerijai, kuriai anuomet vadovavo Viktoras Uspaskich. O štai kitas garsus skandalas, nors jo nepavadinsi subliūškusiu, neturi teisinių padarinių. Teismas atmetė buvusių abiturienčių skundą dėl to, kad jos, be jokios savo kaltės, Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu buvo priverstos antrą kartą laikyti tą patį valstybinį egzaminą. Teismas savo sprendimą aiškino tuo, kad abiturientės esą neįrodė nei neteisėtų ministerijos veiksmų, nei joms padarytos neturtinės žalos. Ko čia stebėtis? Juk teisybės ieškančios abiturientės - ne pogrindinės pilstuko įmonės savininkės, savo produkcija aprūpinančios trečdalį Lietuvos ir net eksportuojančios į užsienį. Pilstuko masine gamyba užsiimantis pilietis neieškojo jokios teisybės ir nekvaršino teisėsaugos savo pretenzijomis, tai ir bausmę atitinkamą teismas paskyrė - tris šimtus su uodegėle litų sumokėti į valdišką kasą. Kad ateityje žinotų: vieni - neįkliūti, kiti - nepersistengti.
Ne vien skandalais sotūs
Persistengti niekada nereikia. Štai garsiajam dizaineriui Juozui Statkevičiui vis maža buvo garbės. Išgarsėjęs adata, panoro ir knyga išgarsėti. Kaip rašytojas. Na, ir išgarsėjo. Tai kas, kad pikti liežuviai jam plagijavimą prikaišioja. Pakalbės, pakalbės ir nutils. Per tą laiką, žiūrėk, ir knygos lentynose nebeliks. Žiū, kaip perka! Ir pusantro šimto litų pakloti negaili. Ar ne klasikinis verslo diversifikacijos pavyzdys? Skandalai skandalais, bet ne vien jais Lietuvos žmogus sotus. Reikia jam ir dvasingesnio peno. Šią savaitę būtent jo ir gavome, lankydami mums brangių artimųjų kapus, Vėlinių žvakių šviesoje atgaivindami prisiminimus, prašydami atleidimo ir apgailestaudami, kad to nepadarėme anksčiau, kol dar turėjome, kas mums atleistų ir išklausytų. Jau tampa gražia tradicija, atėjus aplankyti savo artimųjų kapų, uždegti žvakelę ir ant kapo, kurio niekas neaplankė, kuris skęsta tamsoje. Bet ar galėjome uždegti žvakę ant Vilniaus arkikatedros architekto Lauryno Stuokos-Gucevičiaus kapo? Juk žymusis architektas visų užmirštas guli drauge su daugeliu kitų garsių ir Vilnių garsinusių žmonių palaikais, po AB „Gatvių statyba" kiemu ir pastatais, po betono maišyklėmis, skaldos krūvomis. Ir šią nejaukią jo paskutinę buveinę apšviečia nebent prožektorius, skirtas vagims atbaidyti. Jeigu nebūtų praėję šešiolika nepriklausomybės metų ir vis dar būtume okupuoti sovietų, sakytume, kad ji kalta, ji niekina mums atmintiną ir brangią vietą. Bet ką sakyti šiandien?

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas