Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


(Už ką) Parėmė politikus


Savaitės žmogus – naujosios sąjungos pirmininkas Artūras Paulauskas, dėl savo garbės pasirengęs stoti į dvikovą 
Julius Girdvainis, Dienraštis "Respublika", 2006 09 16 
Buvęs Seimo pirmininkas ir laikinasis prezidentas Artūras Paulauskas šiandien - paprastas parlamentaras, vadovaujantis ne pačiai įtakingiausiai šalies partijai. Tačiau politikos kuluaruose senokai sklinda kalbos, kad šiam Seimo nariui tiesiogiai atsiskaito net pats Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas. Išskirtiniame interviu "Respublikai" A.Paulauskas pasakojo apie savo įtakas, VSD veiklą, kuriamus mitus, Viktoro Uspaskich ultimatumą ir net galimybę įteisinti dvikovą, kuri padėtų politikams greitai išspręsti konfliktus.
Iš saugumo - paslapčių upė
- Prieš šį pokalbį, lyg nujausdamas vieną jo temų, prasitarėte, kad pastaruoju metu itin padažnėjo slaptos informacijos nutekinimas iš VSD?
- Šiandien dalyvavau radijo laidoje, kurioje vienas žurnalistas prasitarė, kad anksčiau iš VSD medžiaga buvo nešiojama chaotiškai, o dabar sistemingai. Girdėjau, kad pastaruoju metu padažnėjo tokios medžiagos nešiojimas į redakcijas - sakoma, jog nesama ištisai, kaip prekė.
- Tai vyksta tuomet, kai Seimo komisija tiria VSD veiklą, o saugumo vadovas ką tik aiškinosi parlamentarams?
- Manau, yra žmonės, suinteresuoti palaikyti tą įtampą. Jie, matyt, ir kuria tas pažymas, rašo, kas jiems reikalinga, ir mėto. Pažymos nešiojamos ir dėl nebrandumo. Kažkas lieka nuskriaustas, kažkas nori įkirsti kitam, kitas nepatenkintas ideologija, todėl menkas asmeninis interesas virsta noru kiršinti. Tiesa, neatmetu ir trečiųjų valstybių žaidimo.
- Gal ir Jūs po nušalinimo pasijutote nuskriaustas, kam nors norėtumėte įkirsti?
- Aš niekada nieko nepuoliau. Toks yra mano principas. Todėl niekada niekam nekeršysiu, nors gal politikoje tai nėra gerai.
- Galbūt saugumas turi paruošęs tam tikrą lentynėlę su "medžiaga" apie kiekvieną iš mūsų?
- Gal ne apie kiekvieną, o tik apie veikiančius asmenis. Bet tai tik prielaidos. Iš tiesų turėtų būti labai griežta tvarka, informacijos rinkimo, saugojimo ir sunaikinimo procedūros.
- Bet ir jūs esate vienas iš tų veikiančių asmenų?
- Esu pakankamai ramus, nes jei kas ir dėlioja, nedaug ką apie mane sudėlios. Kitas reikalas, kad įvairiais šaltiniais saugumą pasiekianti informacija turi būti tikrinama, sisteminama, bet viešumoje dažniausiai pasirodo tik fragmentai.
- Kaip vertinate dabar VSD krečiantį skandalą?
- Blogai yra tai, kad pas mus iškart skubama daryti išvadas, net be tyrimo sakoma, kas kaltas, ką reikia pašalinti iš posto. Kita vertus, dabar nematau ypatingos tragedijos. Taip, žuvo pareigūnas, reikia ištirti įvykį, atsakyti į klausimus. Bet juk tos versijos nebus ištirtos nei laikraščiuose, nei televizijos laidose. Tik pagal įstatymo numatytas procedūras tai gali padaryti tyrėjai, bet dabar mes matome labai daug visokių tyrėjų. Labai blogai, kad jau kitą dieną po Vytauto Pociūno žūties savo versijas ėmė reikšti politikai. Iškart kyla problemos, jos eskaluojamos iki skandalo, isterijos, visuomenė įkaitinama ir padalijama į kaltinančius ir teisinančius. Valstybės vadovų pareiga tokiu atveju yra užtikrinti ramybę -neleisti visuomenei susipriešinti. Man atrodo, kad tokioje nedidelėje Lietuvoje skandalų yra per daug. Tai sieju su neskaidriu partijų finansavimu, praeities šešėliais ir t.t. Iki šiol daug kas yra neišviešinta, o tai ir sukuria terpę skandalams atsirasti.
Priešų gali visiems paskolinti
- Tačiau skandalų užteko ir tuomet, kai ilgus metus jūs buvote vienas valstybės vadovų - Seimo pirmininkas?
- Bet ar jūs iš manęs išgirdote bent vieną žodį, kuris tapo žibalu į ugnį? Visada buvau tas, kuris ieškojo kompromiso.
- Ar skandalų proveržio pradžia galima laikyti Rolando Pakso apkaltos procesą?
- Jeigu prisėdę pasklaidytume senus laikraščius, turbūt surastume labai nemažai skandalų ir iki prezidento apkaltos. Buvo garsi ginklų byla su Kaliningradu, "Tauro" banko milijonai, "Williams" istorija, o kiek ir dienraštis "Respublika" iškėlė korupcinių įtarimų 1992-1996 metais.
- Kodėl pastaruoju metu ypač puolamas esate Jūs?
- Kai nebesu valdžioje, matyt, atsirado proga pasireikšti tiems, kurie anksčiau gal abejodavo ar bijodavo. Niekada nemaniau, kad neturiu priešų - jų galėčiau paskolinti kitiems ir dar pakankamai liktų.
- Kas yra Jūsų priešai?
- Paskaitykite bulvarinę spaudą - juk buvo sukurti vien man skirti laikraščiai.
- Sakote, kad turite daug priešų, tačiau kodėl sklinda kalbos, kad VSD valdo A.Paulauskas ir Jūsų partijos narys parlamentaras Alvydas Sadeckas?
- Gal tokios versijos kilo dėl to, kad būdamas laikinuoju prezidentu Arvydą Pocių paskyriau VSD vadovu. Tačiau juk A.Pocių rekomendavo buvęs VSD šefas Mečys Laurinkus, ši kandidatūra derinta su dabartiniu prezidentu, jai beveik absoliučiai pritarė Seimas, Aš tik pasirašiau prezidento dekretą, nes nė kiek neabejojau, kad A.Pocius tinka į šį postą.
- Dabar Jūsų nuomonė nepasikeitė?
- Dėl klaidelės ar klaidos neturėtume paneigti to, ką žmogus padarė anksčiau. Reikia tik suprasti, kodėl įvyko ta klaida. Manau, kad nemažą patirtį turintis A.Pocius yra pasirengęs tam darbui. Jam tereikia padėti susitvarkyti tame departamente, kur yra tam tikro nepasitenkinimo.
Be centro bus sunku
- Šiek tiek aptrupėję socialliberalai dabar tarsi liko be vietos, tad kokią nišą matote savo partijai, kurios nei kas labai kviečia, nei jūs patys norite prašytis?
- Kvietimų buvo, bet mes apsisprendėme likti tokioje situacijoje, kokia susidarė mums pasitraukus iš valdančiosios daugumos, ir nebesiblaškyti. Nors kuriamas mitas apie mūsų blaškymąsi, mes išėjome į opoziciją, bet būsime konstruktyvūs, nekišime be reikalo pagalių į ratus. Mums nepavyko paskatinti sukurti plačios koalicijos, tad likome vidurio politine jėga.
- Kokį Lietuvos politinį žemėlapį matote netolimoje ateityje?
- Jei neatsiras bent trys aiškūs ideologiniai stulpai - kairės, centro ir dešinės, - visuomet turėsime perbėgėlių, o partijos bus kuriamos dėl kokio nors vieno veiksmo ar posto. Nemažai skaičiau apie "vaivorykštės" koalicijas. Kas atsitinka, kai pradeda bendradarbiauti kairė su dešine? Rinkėjai nebeatskiria, ką renka, kas valdžioje, nes taip nusitrina ideologiniai skirtumai ir atsiranda puikios terpės populistams, radikalams. Haiderio fenomenas Austrijoje juk buvo pagimdytas būtent "vaivorykštės".
V.Uspaskich nebijo
- Kodėl Rusijoje esantis Viktoras Uspaskich minėjo, kad tik prokuroro akivaizdoje papasakos, kuriam žinomam politikui šalia Vilniaus esančioje Tarandėje pastatė namą?
- Girdėjau, kad ir baldus jis man nupirko. Palaukime, kol Viktoras grįš, tuomet ir kalbėsime. Aš kaip didelę istorinę vertybę saugau kvitą, kuris įrodo, kad Vievio gelžbetonio gamykloje pagamintas savo namo konstrukcijas, rodos, 1992 metais įsigijau dar už laikinuosius pinigus - talonus. Viktoras taip kalba, nes, matyt, mano, kad aš jį užpuoliau padedamas teisėsaugos.
- Gal politikai savo santykius ar kas kurį apšmeižė, galėtų išsiaiškinti paprastu būdu - dvikova?
- Kitados juokaudamas pasakiau, jog Lietuva eina link to, kad tuoj kito būdo apginti savo garbę ir nebus. Gal reikėtų įregistruoti dvikovos įstatymą? Tave apšmeižia, tu išsiunti kvietimą, o sekundantai jau laukia, klausia, kokį pasirinksite ginklą?

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas