Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


A.Pocius gundė užuominomis apie KGB  
Lauryna Vireliūnaitė, Dienraštis "Lietuvos žinios", 2006 09 13 
Seimo narių pasiaiškinti iškviestas skandalų krečiamo Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Arvydas Pocius vakar pripažino, kad departamente esama problemų, tačiau konkretumo iš saugumo vadovo parlamentarai nesulaukė, nes jis dangstėsi ikiteisminiu tyrimu.
V.Pociūnas nemokėjo vadovauti
A.Pocius parlamentarus patikino, kad saugumo karininko Vytauto Pociūno žūtis ir UAB "Šilo bitė" vadovo Aurimo Drižiaus sulaikymas yra susiję tik vienu aspektu - po abiejų šių įvykių pasklido įvairiausi vertinimai dėl VSD darbo. Anot jo, neteisėtai valstybės paslaptį įgijęs "Laisvo laikraščio" redaktorius A.Drižius sulaikytas "įkaitusiame nuo pastangų išsiaiškinti tragišką V.Pociūno mirtį fone", ir kai kam tai esą tapę pretekstu pulti VSD. "Manipuliuojant faktais ir gandais kartais nusikalbama ir gimsta jokia logika kartais nepaaiškinamos interpretacijos", - dievagojosi saugumo vadovas. Jis piktinosi, kad kai kuriuose vertinimuose buvo girdėti užuominų, esą už V.Pociūno mirtį kaltę turėtų prisiimti departamentas, ir Seimo nariams pateikė naują saugumiečio išsiuntimo į Baltarusiją aplinkybių versiją - V.Pociūnas buvo puikus savo srities specialistas, bet prastas vadovas. A.Pocius teigė jam pasiūlęs eiti valdybos, atsakingos už valstybės ekonominių pagrindų apsaugą, viršininko pareigas, tačiau "keli atsakingi pareigūnai išreiškė pageidavimą pereiti ir perėjo dirbti į kitus departamento padalinius". "Iškilo pasirinkimo problema, ar ir toliau pasyviai stebėti, kaip vyksta valdyboje vidiniai nesutarimai, kadrų kaita, mažėja padalinio funkcionalumas, ar spręsti klausimą. Geras operatyvinis darbuotojas ir analitikas ne visuomet tampa geru didelio ir sudėtingo, atsakingas funkcijas vykdančio padalinio vadovu", - VSD vadovas aiškino pasirinkęs "antrąjį kelią", tačiau kategoriškai nesutiko, kad V.Pociūno paskyrimas į Gardiną buvo perkėlimas į žemesnes pareigas, tremtis ar psichologinis susidorojimas. Jo tvirtinimu, Lietuvos atstovybėje jis buvo paskirtas į ministro patarėjo pareigas, o diplomatinėje tarnyboje aukštesnės pareigos yra tik ambasadoriaus. Nors anksčiau VSD įtikinėjo, kad V.Pociūnas į Baltarusiją prašėsi pats, vakar A.Pocius patikslino, jog šią vietą tragiškai žuvęs saugumietis pasirinko iš kelių alternatyvų.
Žurnalistus paskelbė sąjungininkais
"Dabar apie UAB "Šilo bites" ir kitus bitininkus, - temą pakeitė saugumo vadovas. - Pirmiausia norėčiau kreiptis į čia esančius žurnalistus, mes tam ir esame, kad žiniasklaida galėtų vykdyti savo pareigas, kad nebūtų jokių pasikėsinimų į šių funkcijų vykdymą. Šioje srityje mes esame tiesiog sąjungininkai". A.Pocius Seimo nariams teigė, kad A.Drižiaus kaip žurnalisto veikla VSD nedomina, esą saugumo susidomėjimo sulaukė UAB "Šilo bitė", kurios vienintelis akcininkas yra "Laisvo laikraščio" redaktorius. VSD, pasak jo, buvo žinomi UAB "Šilo bitė" ryšiai su buvusių KGB darbuotojų valdomomis bendrovėmis "Verslo prognozės" ar "Status", tokių bendrovių, anot saugumo generalinio direktoriaus, esama ir daugiau. Parlamentarams jis paaiškino, kad šios bendrovės parūpindavo nemažą dalį skandalingos informacijos, kuri vėliau pasirodydavo leidinyje. "Pastebėta, kad šią bendrovę finansavo ir viena parlamentinių partijų - liberaldemokratai. Nežinau, ar atsitiktinumas, bet po vieno iš įtakingų veikėjų susitikimų departamente ir buvo gauta informacija apie tai, kad ją siekiama platinti, realizuoti informaciją, kuri buvo operatyvinė ir sudarė valstybės paslaptį", - tvirtino jis. Šie žodžiai sulaukė pikto salėje sėdinčių liberaldemokratų atstovų murmesio.
Ryšius neigia
"Respublika" išsiaiškino, kad A.Pociaus minėta bendrovė "Verslo prognozės" neegzistuoja. Veikia tik "Verslo prognozė", kurios direktorius Aleksandras Irgaševas stebėjosi saugumo šefo kalba. "Išgirdau A.Pociaus pasisakymą ir nustebau - mūsų įmonė tikrai niekada nieko bendra neturėjo nei su A.Drižiumi, nei su jo bendrove", - tikino A.Irgaševas. "Verslo prognozė" skelbia vertinanti verslo konkurentų ir partnerių patikimumą bei finansines galimybes, teikianti detektyvų bei apsaugos paslaugas. A.Pocius užsiminė ir apie "Laisvo laikraščio" leidėjo ryšius su prieštaringai vertinamo verslininko Vlado Bieliausko bendrove "Status". Neseniai, iš jos pasitraukusi viena įmonės vadovių "Respublikai" tvirtino, kad "Status" taip pat neturėjo jokių reikalų su A.Drižiumi. A.Drižius vakar spaudos konferencijoje taip pat tikino niekada neturėjęs jokių reikalų su "Status".
Tyrimas nenutrauktas
A.Pocius savo daugiau nei 20 minučių iš anksto parengtoje kalboje aiškino suprantąs, kad žurnalistai turi teisę gauti informaciją ir turėti informacijos šaltinius, tačiau, jo žodžiais, toje situacijoje buvo peržengtos visos ribos ir tai padaryta siekiant nusikalstamų tikslų. Jis teigė, kad išslaptinti minėtus duomenis negalima, mat iš bylos ištraukti tyrimo duomenys nėra jokie faktai ir įrodymai. Be to, per kelias valandas turėjęs priimti sprendimą departamentas esą žinojęs, kokį atgarsį toks žingsnis gali sukelti. "VSD ne kartą Įsitikino, kad telefoninių pokalbių kontrolės metu gauta informacija nėra pagrindas daryti jokias išvadas. Ji skamba pikantiškai, bet yra nuoroda, o ne teismo pripažįstamas įrodymas apie tam tikrų žmonių padarytą ar nepadarytą veiklą", - tvirtino jis. A.Pocius vėliau "Respublikai" teigė, kad tyrimas, iš kurio paimti ir "Laisvame laikraštyje" paskelbti dvejų metų senumo lošimo bendrovių vadovų ir politikų pokalbiai, nėra nutrauktas. Jo teigimu, žinios apie informacijos nutekėjimą iš VSD pareigūnus pasiekė tiriant UAB "Šilo bitė" ir kitų bendrovių sąsajas. Abu šie tyrimai sujungti į vieną bylą.
Guodžiasi politikams
Seime A.Pocius aiškino, kad VSD pareigūnai yra taip pat ir žmonės, todėl turi savo pažiūras, politinės simpatijas bei antipatijas nuo kairės iki dešinės. Vieni saugumiečiai, pasak VSD generalinio direktoriaus, kantriai dirba savo darbą, o kiti, pavyzdžiui, neišsipildžius karjeros ambicijoms, ieško paguodos ne pas departamento vadovus, o atskirų politikų užtarimo. Į daugelį Seimo narių klausimų A.Pocius sakė negalįs atsakyti, nes to neleidžia ikiteisminis tyrimas.
Saugumo vadovų „karštomis galvomis“ nevaikys
Vakar pas prezidentą Vaidą Adamkų jo kvietimu apsilankę Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius ir premjeras Gediminas Kirkilas sutarė nedaryti jokiu karštligiškų sprendimu dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės. "Su prezidentu sutarėme, kad kokiu nors sprendimu karštomis galvomis tikrai nereikia daryti. Tiek mano, tiek premjero požiūris buvo tas pats - kad reikalingas visu pirma tyrimas Seime, kuris jau yra prasidėjęs. Šiandien išklausysime VSD vadovo Arvydo Pociaus atsakymus į Seimo narių klausimus ir tiktai tada galėsime spręsti, ar reikalingi kokie nors papildomi veiksmai ir permainos VSD vadovybėje, ar ne", - po susitikimo su šalies vadovu Eltai sakė A.Kubilius. Jis pripažino, kad dėl pastarųjų savaičių įvykių kilo natūralių klausimų, ar VSD vadovybė yra pajėgi tinkamai vadovauti. "VSD vadovybė turi įrodyti, kad ji yra pajėgi vadovauti ir dirbti kitaip, negu matėme per paskutines kelias savaites", - teigė A.Kubilius. Anot jo, apie A.Pociaus atstatydinimą su šalies vadovu nebuvo kalbėta. Jo įsitikinimu, Seimas savo nutarimu turėtų pavesti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikti tyrimą. "Toks Seimo pavedimas yra labai reikšmingas dalykas, nes tokiu atveju komitetas įgauna ir laikinosios tyrimo komisijos teises", - pažymėjo jis. Prezidento V.Adamkaus nuomone, reikia atidžiai ir be emocijų įvertinti aplinkybes, susijusias su pastarųjų dienų VSD veikla. Šalies vadovo teigimu, siekiant apsaugoti valstybės paslaptį buvo imtasi neadekvačių priemonių, nors įstatymai ir būtinos teisinės procedūros nebuvo pažeistos. Prezidento spaudos tarnyba irgi patvirtino, kad susitikime nebuvo svarstytas VSD vadovo A.Pociaus atstatydinimo iš pareigų klausimas. Tačiau, šalies vadovo nuomone, būtina spartinti VSD atliekamą pertvarkos procesą, kurį turėtu įvertinti atitinkamos Seimo institucijos, atliekančios specialiųjų tarnybų parlamentinę kontrolę.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas