Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


Pocius prakaitavo ir nieko nepasakė  
Marijus Girša, Dienraštis "Lietuvos žinios", 2006 09 13 
Parlamentarams vakar aiškinęsis Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Arvydas Pocius į Seimo plenarinių posėdžių salės tribūną buvo kviestas net kelis kartus. Nors aukšto pareigūno veidu žliaugė prakaitas, daugelis tautos išrinktųjų jo pateiktais atsakymais į juos dominusius klausimus liko nepatenkinti.
Pareigūnai irgi žmonės
Pirmiausiai VSD vadovas pasakė netrumpą iš anksto parengtą kalbą, kurią pradėjo abstrakčiais pasvarstymais apie situaciją departamente. "VSD - institucija, kurioje dirba didžiulis būrys pareigūnų. Jie ne tik pareigūnai, bet ir žmonės su savo simpatijomis, antipatijomis, politinėmis simpatijomis ir taip nuo kairės iki dešinės", - kalbėjo Pocius. Jis dūsavo, kad saugumo pareigūnai kartais ieško užtarimo ar paguodos tarp atskirų politikų. Tokios tendencijos, anot Pociaus, buvo stebimos nuo pat VSD įkūrimo.
Nauja versija
Daugiausia VSD vadovas kalbėjo apie saugumiečio Vytauto Pociūno žūties rugpjūčio 23-iąją Breste tyrimą ir bendrovės "Šilo bitė", kuri leidžia "Laisvą laikraštį", direktoriaus Aurimo Drižiaus sulaikymą. "Šie VSD tyrimai yra nesusiję. Neteisėtai valstybės paslaptį įsigijęs Drižius buvo sulaikytas įkaitusiame fone. Kai kam tai buvo pretekstas šį veiksmą pavadinti dėmesio atitraukimu nuo Pociūno mirties aplinkybių tyrimo", - sakė Pocius. Jo teigimu, tiriant Pociūno žūties aplinkybes tebekeliamos įvairios versijos - nuo nelaimingo atsitikimo iki žmogžudystės. Aiškindamas Pociūno skyrimo dirbti Baltarusijoje aplinkybes VSD vadovas paskelbė ir vieną anksčiau viešai dar neskambėjusį akcentą. Jis tikino, esą VSD Ekonominio saugumo valdyboje, kai jai ėmė vadovauti Pociūnas, prasidėjo nesutarimai, dėl jų departamentas neteko kelių darbuotojų. Šias problemas Pocius siejo su neva nepakankamais Pociūno vadybiniais gebėjimais. "Geras operatyvinis darbuotojas ar analitikas ne visada tampa geru sudėtingo, atsakingas pareigas vykdančio padalinio vadovu", - kalbėjo VSD vadovas pabrėždamas, kad buvo priverstas rinktis. Kita vertus, Pocius tikino, kad tarnybos vietą Pociūnas pasirinko pats, o ir jo perkėlimo iš Vilniaus į Gardiną negalima vadinti pažeminimu pareigose. "Mūsų profesija tuo ir pavojinga, kad rizikuojame savo gyvybe tiek užsienyje, tiek Lietuvoje", - pareiškė jis.
"Bitininkų" netoleruos
Pocius pareiškė, kad kratą "Laisvame laikraštyje" atlikusių VSD agentų nedomino Drižiaus žurnalistinė veikla. Tačiau šiam priklausančią bendrovę "Šilo bitė" Pocius vadino kaip turinčią abejotinų ryšių su kitomis bendrovėmis, kurias esą valdo buvę KGB kadriniai darbuotojai. "VSD domina UAB "Šilo bitė", kurios vienintelis akcininkas yra Drižius, ryšiai su bendrovėmis "Verslo prognozės", "Status" ir kitomis. Šios bendrovės parūpindavo daug slaptos informacijos, kuri vėliau pasirodydavo šiame leidinyje", - parlamentarams aiškino Pocius. Jis įspėjo, kad įvairiems "bitininkams" VSD neleis taip elgtis. Pocius pasakojo, kad gavęs signalą, jog "Šilo bitė" siekė išplatinti valstybės paslaptį sudarančią informaciją, VSD dėl savo veiksmų privalėjo apsispręsti per kelias valandas ir veikė turėdamas visas būtinas prokuratūros ir teismo sankcijas.
Atvirumas pagal Pocių
Be to, Pocius anksčiau vienam dienraščiui buvo užsiminęs, kad slaptą informaciją Drižius gavo padedamas vieno liberaldemokrato iš Seimo. Tad pirmąjį klausimą VSD vadovui vakar pateikė įtūžęs Liberaldemokratų frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. Jis reikalavo tiesaus atsakymo - "taip" arba "ne". Tačiau Pocius Seime jau nebebuvo toks atviras. "Tai nėra politinis šmeižtas. Negaliu komentuoti ikiteisminio tyrimo duomenų", - tepasakė jis. Liberaldemokratai neneigia mokėję pinigus "Šilo bitei", tačiau tikina, kad taip atsiskaityta už reklamą "Laisvame laikraštyje".
Atstatydinimo nesvarsto
Nepaisant kilusio triukšmo dėl VSD veiksmų Pocius nesvarsto galimybės pasitraukti iš posto. Apie galimą jo atstatydinimą bent jau kol kas rimtai nekalbama ir tarp politikų. Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas, kuris dar pirmadienį neapdairiai pareiškė, kad Seimas nubalsuotų už tai, jog Pocius būtų atstatydintas, vakar buvo priverstas dėl tokių žodžių atsiprašinėti. Prezidento, premjero ir opozicijos lyderio vieninga nuomone, reikia ramiai ir be emocijų įvertinti aplinkybes, susijusias su pastarųjų dienų VSD veikla. Pasak šalies vadovo atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, vakar per Adamkaus susitikimą su premjeru Gediminu Kirkilu ir konservatorių vadovu Andriumi Kubiliumi nebuvo siūlymų svarstyti galimybes atstatydinti VSD vadovą. "Tačiau, prezidento nuomone, reikia spartinti departamente atliekamą pertvarkos procesą, kurį būtina pristatyti atitinkamoms Seimo institucijoms, vykdančioms specialiųjų tarnybų parlamentinę kontrolę", - sakė Grumadaitė. Po susitikimo su prezidentu premjeras Kirkilas teigė, kad "mes neturėtumėme karščiuotis, skubėti, kapoti galvų, kol nėra tikros informacijos ir neskubėti su vertinimais". Pasak VSD vadovybę kritikuojančių konservatorių lyderio Kubiliaus, pastarųjų dienų įvykiai "sukėlė abejonių, ar vadovybė yra pajėgi vadovauti VSD". "VSD vadovai artimiausiu metu ne tik turėtų pateikti paaiškinimus, kodėl buvo daromi vieni ar kiti veiksmai, bet ir įrodyti, jog yra pajėgūs vadovauti departamentui", - kalbėjo Kubilius.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas