Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


Saugumas be sauskelnių  
Portalas "Delfi", 2006 09 13 
Jei dabar, kai skaitote šias eilutes, Valstybės saugumo departamento vadovas Arvydas Pocius dar nėra parašęs atsistatydinimo pareiškimo, žinokite – mūsų valstybė pateko į bėdą. Tačiau net ir tuo atveju, jei pareiškimas jau parašytas, apmąstymams vietos pakaks. Kas gi čia atsitiko, kad slaptoji tarnyba, vos šiek tiek ją pajudinus, staiga pasirodė nei slapta, nei tarnaujanti visuomenei? O gal tai tik priešų sukeltas ažiotažas?
Ką gi, jeigu visa tai – priešų darbas, priešai veikė aukščiausių Saugumo pareigūnų rankomis. Visa „Laisvo laikraščio“ ir jo leidėjo Aurimo Drižiaus sulaikymo istorija leidžia rinktis tik tarp dviejų alternatyvų. Arba mūsų Saugumo vadas yra visiškai nekompetentingas, arba jis sąmoningai veikia prieš visuomenę ir valstybę. Ir vienu, ir kitu atveju jo veiklą būtina kuo greičiau stabdyti.
Žinoma, dar vakar Prezidentas buvo teisus, kalbėdamas apie būtinybę nekelti isterijos ir elgtis racionaliai. Sąmokslo teorijos ir taip jau užvaldė visą politiką, pavertė ją nuasmeninta užkulisinių jėgų kovos arena. Todėl reikia elgtis labai tiksliai ir nuosekliai, kalbėti tik apie faktus, o versijas palikti ateičiai. Taip ir padarykime.
Koks svarbiausias pastarųjų dienų faktas? Žinoma – Konstituciją pažeidžiantis Aurimo Drižiaus sulaikymas praėjusio ketvirtadienio vakare. Visuomenės ir paties Prezidento reakcija buvo pakankamai stipri ir savalaikė. Čia juk ne Baltarusija ir netgi ne Rusija, ar ne? Tad VSD generaliniam direktoriui pasirinkimų liko nedaug. Jis turėjo kuo greičiau pateikti faktų, kurie įrodytų, kad drastiški veiksmai prieš spaudos laisvę buvo adekvatūs įtariamam A.Drižiaus nusikaltimui.
Tačiau kuo daugiau ponas A.Pocius aiškinasi, tuo jis atrodo neaiškesnis. Vakarykštis VSD vado pasirodymas Seimo tribūnoje galutinai užbraukė riebią raudoną liniją. Žmogus net nesuprato, kas atsitiko praėjusį ketvirtadienį. Rimčiausias jo pasiteisinimo manevras buvo bandymas įvardyti A.Drižių ne žurnalistu, o UAB vadovu. Toks, matyt, buvo juristų patarimas.
Bet ar šios juridinės subtilybės keičia reikalo esmę ir patį faktą? Leidinys ir leidėjas buvo sulaikyti pačiu grubiausiu būdu vien todėl, kad bandė supažindinti visuomenę su Saugumo departamente pora metų užsigulėjusia operatyvine pažyma apie galimą aukščiausių politikų korupciją. Kai žinai, kad vienas iš tų politikų, laikinai eidamas Prezidento pareigas, paskyrė seną savo bendražygį A.Pocių VSD direktoriumi, o kitas tos pačios partijos narys vadovauja Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kaip tyčia dabar vertinančiam VSD darbą, nuo interpretacijų susilaikyti ypatingai sunku.
Galvoti galima ir šiaip ir anaip, tačiau faktai per daug iškalbingi. Valstybės saugumas saugo ne piliečių laisves ir pamatinę visuomenės teisę žinoti, o priešingai – saugo sau palankius politikus nuo visuomenės. Jis renka informaciją ir kaupia ją savyje, tokiu būdu įgydamas šantažo galimybių. Taip jis bando valdyti politikus, nuo kurių sprendimų pats turėtų priklausyti. Ydingesnį ratą net įsivaizduoti sunku. Tokioje situacijoje neišvengiamai kuriasi klanai ir vyksta grupuočių kova po kilimu. Todėl ne tik blogietis A.Drižius, bet ir opozicionieriai iš Saugumo, nutekinantys užkonservuotas pažymas, šiuo atveju visuomenei naudingesni nei TOKIAS paslaptis saugantis Saugumas.
Simbolinę Juodojo kaspino dieną tragiškai žuvęs Vytautas Pociūnas prieš trejetą metų jau buvo atlikęs savo pareigą ir apnuoginęs aukščiausių valdžios sluoksnių supuvimą. Šį rudenį jis žadėjo prabilti ir apie padėtį VSD. Jau neprabils. Tačiau net ir mirdamas jis pasitarnavo tiesai ir teisingumui. Jo žūtis sutelkė visuomenės dėmesį į šios, kurį laiką tik marginalų puldinėtos, tarnybos problemas. Ir tas dėmesys pasirodė per sunkus Saugumo vadams.
Vakar Seime ėmęs postringauti apie blogąsias poste žuvusio pareigūno savybes, A.Pocius galutinai įrodė esąs silpnas žmogus ir blogas vadovas. Pirmiausia - tai negarbinga. Žinoma – ir labai negudru. Dabar visiems tapo aišku, kad konfliktas tarp A.Pociaus ir V.Pociūno nebuvo tik žiniasklaidos išpūstas burbulas.
Dvi priešingybės - A.Pocius prieš V.Pociūną! Dabar jau - gyvasis prieš mirusįjį. Ar ir anksčiau tas konfliktas buvo esminis, netgi vertybinis? Panašu, kad taip. Net jų nuotraukas sudėjus šalia, veidų kontrastas akivaizdus. V.Pociūnas priklausė tam Saugume vis mažėjančiam būreliui Sąjūdžio pirmeivių ir idealistų. A.Pocius – tarybinės prokuratūros auklėtinis, įsirašęs į KGB rezervą jau per patį Atgimimą. Kad žmogus su tokia biografija taptų laisvos Lietuvos Saugumo vadu, jis privalo turėti ypatingų savybių ir nuopelnų. Ar jūs esate apie tai ką nors girdėję? Ne? Ir nesistebėkit. A.Pocius – tipiškas prie bet kokios valdžios prisitaikantis teisėsaugos nomenklatūrininkas, žmogus iš patikimųjų sąrašo, mokantis išsitarnauti ir akylai saugoti savo vietą. Dabar Lietuvoje – tokių žmonių metas.
Tačiau grįžkime prie faktų. Saugumiečiai naršė net po vaikų sauskelnes, ieškodami A.Drižiaus paslėptos jų pačių operatyvinės informacijos. Tačiau daug šviežesnę operatyvinę informaciją jie patys tyliai nuleidinėjo kitai, solidesnei žiniasklaidai. Tai buvo subtili informacija, skleidžianti negerą kvapelį šalia žuvusio kolegos.
Juk iš kur mes galėjome išgirsti apie moteriškus žieminius paltus, rastus per apžiūrą V.Pociūno bute Gardine? Kam šito reikėjo? Kodėl patys mįslingos pareigūno žūties tyrėjai bando jį kompromituoti? Šitas klausimas, ko gero, yra net svarbesnis, nei ataušę kazino magnato juodųjų pinigų keliai.
Ar Lietuvą jau galima laikyti normalia valstybe, jei neabejotinai jai nusipelniusio ir dorai tarnavusio pareigūno atminimą juodina jo kolegos, tik ką iškilmingai atidavę pagarbą prie karsto? Tai pasibaisėtina. Vadinasi net ir dabar, praėjus šešiolikai formalios nepriklausomybės metų, valstybei nuoširdžiai tarnaujantis žmogus vis dar nėra saugus net savo artimiausioje aplinkoje. Čia vis dar vadovauja žmonės, kuriems klano interesai yra aukščiau už tiesą, teisingumą ir paprasčiausią padorumą.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas