Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


„Laisvo laikraščio“ redaktorius paleistas, iš VSD nuteka informacija 
lrt.lt, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2006 09 12 
Generalinė prokuratūra paleido į laisvę „Laisvo laikraščio" redaktorių Aurimą Drižių, kurį Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnas buvo sulaikę ketvirtadienį.
Kaip praneša Generalinė prokuratūra, prokuroras paskelbė nutarimą neskirti jokios kardomosios priemonės „Laisvo laikraščio" redaktoriui ir paleisti jį.
Savo sprendimą Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Saulius Dužinskas motyvavo šiomis priežastimis: veika, dėl kurios A. Drižius buvo sulaikytas (neteisėtas disponavimas informacija, kuri yra valstybės paslaptis), nėra laikoma sunkia, yra atlikti visi būtini ir neatidėliotini tyrimo veiksmai ir nėra pagrindo manyti, kad sulaikytasis bėgs, slėpsis, ar kitaip trukdys tyrimui.
Generalinė prokuratūra primena, kad ikiteisminio tyrimo metu laikomasi nekaltumo prezumpcijos principo ir tik teismas sprendžia apie asmens kaltės buvimą ar jos nebuvimą.
Iš VSD nuteka informacija
Po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi, VSD vadovas Arvydas Pocius pareiškė, kad saugume atlikus vidinį patikrinimą buvo nustatyta, jog iš departamento nuteka slapta informacija.
Pasak A.Pociaus, ji pasiekia „Laisvą laikraštį", todėl šio laikraščio leidėjas A. Drižius buvo įtartas slaptos informacijos disponavimu.
Tuo metu prezidentas dar kartą pakartojo, kad saugumas ėmėsi neadekvačių priemonių prieš žurnalistą. Šalies vadovas penktadienį pareiškė, kad „Laisvo laikraščio“ redaktoriaus A.Drižiaus sulaikymą jis vertina kaip išpuolį prieš žodžio laisvę.
„Departamento direktorius pateikė dokumentus, kurie liudija, kad VSD veikė teisėtai, jo atlikti veiksmai buvo sankcionuoti atitinkamų institucijų. Prezidento nuomone, VSD apie atliktus veiksmus turi nedelsiant informuoti prezidentą ir visuomenę. Prezidentas mano, kad VSD, stengdamasis apsaugoti valstybės paslaptis, panaudojo neadekvačias priemones", - po prezidento ir VSD vadovo susitikimo sakė V.Adamkaus atstovė spaudai.
Ji pabrėžė, kad prezidentas visada rėmė ir rems laisvą spaudą ir žodžio laisvę.
A.Pocius: įstatymų turi laikytis visi
Tuo tarpu VSD vadovas Arvydas Pocius teigia prezidentui paaiškinęs visas aplinkybes, kurios susijusios su ikiteisminiu tyrimu.
„Mano principinė pozicija yra užkirsti kelią bet kokiam neteisėtam informacijos sklidimui iš VSD. (...) Vieno ar kito fragmento iš operatyvinės veiklos metu surinktos informacijos paviešinimas yra grėsmingas tuo, kad ta dalimi imama manipuliuoti, ją dėlioti į įvairius kontekstus ir bandomos daryti išvados, kurios, neturint bendro vaizdo, gali būti absoliučiai klaidingos", - aiškino jis.
VSD vadovas tikina, kad ketvirtadienį sulaikant „Laisvo laikraščio" redaktorių ir leidėją A.Drižių VSD veikė teisėtai - gavusi teismo ir prokuratūros leidimus.
Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad A.Drižiaus sulaikymas neturėtų būti traktuojamas kaip nusisteikimas prieš žurnalistus ir žiniasklaidą. Anot A.Pociaus, „įstatymų turime laikytis visi".
Iš posto VSD vadovas nesitrauks
Žurnalistams pasiteiravus, ar neketina atsistatydinti iš VSD vadovo posto, A.Pocius teigė, kad to nedarys.
A.Pocius aiškina, kad VSD tai pat atlieka tyrimą dėl informacijos nutekinimo bei tikina, kad gavus informaciją apie informacijos nutekėjimą iš departamento nebuvo kito kelio, kaip imtis tokių priemonių.
„Tam, kad atskleisti departamento pareigūnų, buvusių, galbūt ir esamų veiksmus, nebuvo kito kelio, buvo privalu imtis teisinių priemonių", - aiškino jis.
„Aš prisiimu tą atsakomybę. Suprantu, kad galbūt žurnalisto kaltė nėra didžiausia. Bet platinant informaciją - siuntinėjant, perdavinėjant - tai yra tokie veiksmai už kurią numatyta baudžiamoji atsakomybė. Lygiai tokia pat kaip ir pareigūno, kuris tokią informaciją perduoda", - sakė jis.
Anot VSD vadovo, paviešinta informacija yra operatyvinių duomenų fragmentai. „Tai yra įvairūs fragmentai, iš operatyvinių duomenų. Ši informacija sudaro valstybės paslaptį, tačiau tai nėra informacija apie kokius nors korupcinius ryšius. Buvo gauta informacija, kad ji talpinama į atitinkamus leidinius ir todėl teismas leido šią problemą spręsti sulaikant (žurnalistą-BNS)", - kalbėjo A.Pocius.
Pasiteiravus, ar VSD jau išsiaiškino kas yra informacijos nutekintojas, A.Pocius sakė, kad „kai bus galima tai patvirtinti, aš tikrai tą dalyką pasakysiu".
Jam, anot VSD vadovo, gresia baudžiama atsakomybė.
A.Pocius patvirtino, kad žurnalistas A.Drižius šiame tyrime yra įtariamasis.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas