Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


A.Vinokuras: Ribotas VSD intelektas  
Portalas "Delfi", 2006 09 12 
Neturint išsamios informacijos apie žmogaus ar institucijos būseną, sprendžiama iš žmogaus ar pareigūno elgesio, veiksmo ir iš tų abiejų dalykų išplaukiančios konkrečios išdavos. „Laisvo laikraščio“ redaktoriaus areštas ir dalinis (kodėl ne visas?) tiražo paėmimas Europos žiniasklaidos bendruomenėje įvardijamas kaip sovietinis recidyvas.
Ir jie (ir mes) visiškai teisūs. Ar galima įsivaizduoti Watergate’o skandalo metu JAV saugumą (CŽV), siunčiantį kaukėtus saugumiečius į „Washington Post“ redakciją ir suimantį vyriausiąjį redaktorių? Ir dar konfiskuojantį laikraščio tiražą? Negalima. Nes taip neatsitiko. Ir neatsitiktų. Priešingai, „Washington Post“ žurnalistams Carlui Bersnteinui ir Bobui Woodwardui, atskleidusiems Watergate’o skandalą, buvo suteiktas prestižinis „Pulitzer“ apdovanojimas. O JAV prezidentas Richardas Nixonas buvo priverstas atsistatydinti.
Kodėl JAV taip neįvyko ir neįvyks? Todėl, kad laisva žiniasklaida yra pati tikriausia demokratijos išraiška, be kurios demokratija neįmanoma. Kodėl to nežino Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai? O jeigu žino, kodėl nusispjovė į demokratijos simbolį, nors buvo ir kitų būdų pasišnekėti su redaktoriumi, išvengiant akivaizdaus skandalo? Dabar niekam nežinomas bulvarinio sienlaikraščio redaktorius tapo didvyriu, o pats incidentas leido skandalingiesiems liberaldemokratams vėl užšokti ant savo arkliuko „Masės prieš elitą“. Iš šio suėmimo visokio plauko politiniai avantiūristai, kurių devizas „Nepagautas – ne vagis“, ilgą laiką kals sau „politinį“ kapitalą, tuo dar stipriau įtvirtindami amoralią politikos be ideologijos tradiciją bei jos tąsą mūsų valstybėje. Klausimas VSD: kaip su pagarba demokratinėms vertybėms šioje įstaigoje?
Kalbėjau apie elgesį. Dabar apie veiksmą. Neturėdamas jokios informacijos, išskyrus tą, kuri buvo jau anksčiau pasirodžiusi žiniasklaidoje, galiu tik spėlioti, kodėl karininkas buvo išsiųstas ir ar žuvo, apnuodytas klofelinu. Jeigu (kaip netiesiogiai tvirtina užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas) siuntimas buvo pagrįstas ir jei ministras pasitiki Dariumi Jurgelevičiumi bei Albinu Januška, neatsiradus kitaip rodančių svarių įrodymų, nieko kita nebelieka, kaip gerbti visus minėtus žmones. O savo ankstesniais darbais jie įrodė, kad juos galima gerbti.
Būtų kvaila mėginti kvestionuoti bendradarbiavimą tarp URM ir VSD dėl tam tikrų veiksmų ėmimosi užsienyje. Tokio bendradarbiavimo nebuvimas kaip tik būtų neatsakingas. Bet aš ne apie tai. Amžiną atilsį pulkininkas V. Pociūnas turėjo šeimyninių problemų. Rūpinosi ir šeima, ir meiluže. Tai reiškia, kad jis, kaip žmogus, buvo pažeidžiamas. O kaip aukšto rango pareigūnas? Svetimoje, priešiškoje ir nesvetingoje šalyje, kur kiekvienas žingsnis yra sekamas? VSD įstaigoje turėtų dirbti ne tik psichologas ar psichologų grupė, bet ir debriefing’o grupė, kitaip tariant, vienas ar keli karininkai, priimantys veiklos ataskaitą. Paprastai toks karininkas turi žinoti viską apie svetur siunčiamą savo kontaktą. Klausimas VSD: kodėl, priimant sprendimą siųsti tokio rango pareigūną, nebuvo atsižvelgta į jo asmenines problemas? Logiška būtų buvę jo nesiųsti. Juk pas mus ne karo padėtis.
Dabar apie VSD kadrų politikos rezultatus. Nė viena pasaulio valstybinio saugumo institucija nėra išvengusi išdavikų, dvigubų agentų, perbėgėlių, ambicingų pavydžių karjeristų, pykstančių už neva neįvertintus jų sugebėjimus. Tačiau su labai retomis išimtimis į tokias įstaigas patenka riboto intelekto žmonės. Šiuo atveju mes turime anonimą, nusprendusi su kompromatu kreiptis ne į rimtą respublikinę žiniasklaidą, o, kaip jau minėjau, į bulvarinį laikraštuką, tuo diskredituodamas ir save, ir savo „kompramatą“. Klausimas VSD: kaip tokio, mano supratimu, žemo intelekto (o gal tiesiog aferistas) pareigūnas buvo priimtas į VSD?
Tarp kitko, VSD įvykdyta neadekvati akcija prieš laikraštį bei tos akcijos rezultatai diskredituoja patį VSD. Retorinis klausimas: ką tuo metu veikė atstovas spaudai, ryšių su visuomene skyrius?
Nėra organizacijų be problemų. Vienur jų daugiau, kitur mažiau. Penkiolika metų – išties mažas laiko tarpas mentalitetui kisti ir šiuolaikiniam pareigūnui, veikiamam demokratijos vertybių, atsirasti. Bet VSD nėra eilinė organizacija. Peržengus ribą, tokia įstaiga gali bet kada virsti savo piliečių priešu. VSD vadovus skiria Prezidentas, o pati ji atsakinga Seimui. Klausimas šį kartą Prezidentūrai ir Seimui: kuri iš šių institucijų rimtai kontroliuoja VSD? Lietuvai ir Lietuvos piliečiams mažiausiai reikia niekam nepavaldaus, blogai kontroliuojamo, akivaizdžiai į sovietinius recidyvus puolančio ir, ko gero, rimtų vadovavimo bei kadrų politikos problemų turinčio Valstybės saugumo departamento

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas