Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kam naudingi skandalai?


Skandalai: kam nuodas, kam vaistas 
Virgis Valentinavičius, Savaitraštis „Atgimimas“, 2006 01 12 
Virgis Valentinavičius: Neoficialiai prezidentūra teisinasi esą reikia palaikyti Brazauską prieš atsigaunantį Uspaskichą. Gal ir reikia, bet tuomet tenka rinktis - ar laikytis viešai deklaruojamos moralios politikos principų, ar žaisti politinius žaidimus. Daryti ir viena ir kita neišeis - krepšinio aikštelėje esi arba arbitras arba žaidėjas, o žaidžiančių teisėjų nebūna.
Pereiti metai Lietuvos politikoje sutartinai krikštijami skandalų metais. Vyrauja įsitikinimas, jog tai yra labai blogai. Nepakartojama Dangutė Mikutienė perspėja apie skandalų keliamą pavojų visuomenės psichinei sveikatai, kuri ir taip nepasižymi ypatinga tvirtybe. Šalies prezidentas net nori išbraukti skandalų skandaliukų metus iš savo gyvenimo.
Pereitų metų esmę bene geriausiai išreiškė savaitraščio „Veidas“ viršelis, kuriame puikuojasi keturi politikai su paršelių šnipais: Algirdas Brazauskas, Viktoras Uspaskichas, Artūras Zuokas ir Algirdas Meškauskas. Savaitraštis diagnozuoja gilią valdančiųjų moralinę degradaciją, bet skandalų herojų rega sukonstruota kitaip. Abonentui egzistuoja vien diplomo skandalas, absolventui - vien abonento.
„Draugystės“ skandalo niekaip neįžvelgia premjeras - jis temato žiniasklaidos ir pilietinių organizacijų esą dirbtinai kurstomo skandalo skandalą. Artūras Paulauskas tikina, jog skandalai nepriklauso nuo politikų. Girdi, juodosios technologijos ištraukia ir suaktualina senus faktus - ir skandalas jau tavo. Politikui skandalas kaip mirtis - ją galima konstatuoti tik kitam, ką pastebėjo į juodąjį humorą linkęs britų rašytojas Lawrence Durrell. Jis rašė, kad mirtis - gryna metafora, nes nė vienas žmogus nėra miręs pats - manding mirtį mato ir apie ją kalba tik gyvieji.
Tačiau paklausykime „Monty Python“ skrajojančio cirko patarimo ir pažvelgime į šviesesniąją lietuviškų skandalų pusę. Pereitais metais siautę politiniai skandalai ir jų naikinantis poveikis susikompromitavusių politikų reitingams rodo, jog visuomenė išlaiko dorovinį jautrumą ir nepraranda sugebėjimo piktintis Lietuvos politikos paršeliais. Kovojantis su liga organizmas karščiuoja, panašiai įsijausdama į skandalus karščiuojasi politikų niekdarysčių erzinama visuomenė. Šia prasme skandalas būtų, jei skandalų nebūtų - tai reikštų, jog visuomenė nuleido rankas, susitaikė su piktnaudžiavimais ir puolė į nihilizmą bei rezignaciją.
Viešas skandalas yra natūrali gynybinė reakcija, kuri padeda įveikti ligą. Tiksliau - turėtų padėti, bet mūsuose nepadeda. Čia skandalų karštligė yra, o gydomojo poveikio nematyti. Galų gale žmones į cinizmą (ir populistų glėbį) stumia ne skandalai, bet jų nerezultatyvumas - tai tamsioji mūsų skandalų pusė.
Viduramžių klasikas Tomas Akvinietis moko, jog skandalas yra žodžio ar veiksmo blogis pats savaime, kuris skatina nusidėti kitus ir kelia pavojų sunaikinti juos dvasiškai. Politikų užsispyrimu ir viešųjų ryšių išmonėmis numarinti skandalai, kaltės nepripažinę ir bausmės išvengę jų herojai tikrąja žodžio prasme gadina žmonių kraują.
Aukščiausio lygio politikai asmeniniais pavyzdžiais rodo, kad labiau apsimoka neigti ir meluoti. Tuomet kiekvienas gali klausti „Kodėl aš turėčiau būti sąžiningas ir teisingas?“
Prezidentą Valdą Adamkų dauguma vis dar laiko vieninteliu likusiu moraliniu autoritetu. Tačiau siūlydamas išbraukti skandalų skandaliukų metus jis kovoja su organizmo karščiavimu, bet ne jį sukėlusia liga. „Daugiau darbų, mažiau skandalų“ yra universalus šūkis, kurį linksniuoja visi lietuviškos politikos paršeliai. Socdemų receptas numarinti „Draugystės“ skandalą yra nukreipti visuomenės dėmesį į Brazausko nuopelnus (neabejotinus) „išmušinėjant“ pinigus Briuselyje, Zuokas akcentuoja savo nuopelnus (didžiai abejotinus) Vilniui.
Tuo pat metu prezidentas tarytum pamiršo, jog po premjero fiasko per televiziją jis sakė nesulaukęs atsakymų į visuomenei rūpinčius klausimus dėl „Draugystės“. Prezidentas staiga pradėjo reguliariai susitikinėti su premjeru aptarinėti užsienio politikos. Neteko girdėti, jog Adamkus domėtųsi, kodėl vėluoja atsakymai į “Draugystės“ klausimus. Vilniaus mero klausimu prezidentui nuo pavasario nepakyla ranka dar kartą aiškiai ištarti kelis paprastus žodžius „Zuokas turi atsistatydinti“ - užtai jis nepavargsta kartoti to daugiau nebekartosiąs.
Neoficialiai prezidentūra teisinasi esą reikia palaikyti Brazauską prieš atsigaunantį Uspaskichą. Gal ir reikia, bet tuomet tenka rinktis - ar laikytis viešai deklaruojamos moralios politikos principų, ar žaisti politinius žaidimus. Daryti ir viena ir kita neišeis - krepšinio aikštelėje esi arba arbitras arba žaidėjas, o žaidžiančių teisėjų nebūna. Prezidento moralinio arbitro statusas sunkiai derinasi su kamuolių padavinėjimu premjerui, nesvarbu kad vadovaujamasi tarytum teisingais sumetimais stabdyti augančią Darbo partijos įtaką. Dvigubi standartai ir akis badantis kai kurių skandalų veikėjų nebaudžiamumas tą įtaką augina dar labiau.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas