Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kam naudingi skandalai?


"Smegenų plovėjas" iš STT 
Rytas Staselis, Dienraštis "Vakaro žinios", 2006 02 28 
Skandalais garsėjančios įmonių grupės "Rubicon group" valdybos narys Arūnas Mačiuitis užsimojo pasibylinėti su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos viršininku Vaidu Skirmantu. Vieno "Rubicon group" vadovų nuomone, STT pareigūnas, perdavęs žiniasklaidai vaizdajuostę, kurioje buvo užfiksuotas A.Mačiuitis, pažeidė jo privačias teises. Manyčiau, kad šiuo konkrečiu atveju įdomi yra ne vieno iš "rubikonininkų" pretenzijų pagrįstumas ar konkreti byla su jos teisiniais vingriais, o ryšiu su ja vėl viešumon iškilusi STT pareigūno V.Skirmanto pavardė. Reikalas tas, kad ant kokio nors stalo išdėliojus garsiausias per pastaruosius kelerius metus tirtas STT bylas, o tuo pačiu ir didžiausias nesėkmes, šios tarnybos Vilniaus valdybos viršininkas V.Skirmantas galėtų čia prisėsti veik pačioje "garbingiausioje" vietoje. Tokios "garbės" jis neabejotinai nusipelnė už Vilniaus mero Artūro Zuoko ir "Rubicon group" korupcinių ryšių bylos fiasko teisme, o taip pat už prieš beveik dvejus metus garsiai prasidėjusį ir šnipštu pasibaigusį Seimo narių Vytauto Kvietkausko, Arvydo Vidžiūno ir Vytenio Andriukaičio kyšininkavimo skandalą. Tačiau liūdna Zuoko ir "Rubikono", trijų seimūnų kyšininkavimo tyrimo ir bylų baigtis teismuose - toli gražu nėra banalus ir teisėsaugininkų darbe pasitaikantis nesėkmės klausimas. V.Skirmantas ir jo vadovaujama STT agentų komanda uoliai įrašinėjo mažiausiai dešimčių žmonių pokalbius, klojo juos ant popieriaus. Užuot pasirūpinę savo tyrimo kokybe teisine prasme ir jo perspektyva teisme, pareigūnai didesnes pastangas dėjo per žiniasklaidą suformuodami reikiamą viešąją opiniją. Be plačiai pagarsėjusios istorijos, kai vieno iš TV kanalų žurnalistai "netyčia" sniego krūvoje rado STT agentų pamestą vaizdajuostę (dėl kurios "rubikonininkas" A.Mačiuitis šiandien ir siekia, kad V.Skirmantas atsakytų pagal Baudžiamąjį kodeksą), man žinomas dar bent vienas panašus atvejis. V.Skirrnanto komanda aktyviai siekė, kad vienas nacionalinis laikraštis prieš kelis mėnesius iki viešo Seimo narių kyšininkavimo skandalo paskelbtų informaciją apie tariamus kyšininkus: V.Andriukaitį, V.Kvietkauską ir A.Vidžiūną. Be šios trijulės, toje kompanijoje buvo minimos ir kelių kitų politikų pavardės, tačiau 2004-ųjų vasarą kilusiame skandale jos jau nebuvo minimos. Bent minimalių santykių su teisėsaugininkais turėję žurnalistai kaip niekas kitas žino vieną dviejų dėmenų dėsnį. Jo esmė yra tokia: informacija (o ypač kompromituojanti aukščiausius šalies pareigūnus) į žiniasklaidą iš teisėsaugos institucijų 99 atvejais iš 100 "nuplukdoma" tik dėl dviejų priežasčių:
1. Tada, kai teisėsaugininkų surinkta medžiaga įrodymų požiūriu yra "skysta" ir neturima garantijų dėl jos teisinių perspektyvų teisme: žiniasklaidos sukurta reikiama visuomenės opinija gali netiesiogiai, tačiau smarkiai daryti įtaką teismo sprendimui.
2. Arba tada, kai tyrimą blokuoja žemesni ar aukštesni konkretaus operatyvininko viršininkai arba politikai: taip tikimasi, kad minimalus informacijos nutekėjimas į viešumą ir vėlesnis visuomenės dėmesys neleis tyrimo užgniaužti. Aptariant garsiuosius 2004-2005 m. STT tyrimus nėra pagrindo tvirtinti, jog Lietuvoje nebuvo pakankamai politinės valios ištirti tiek Zuoko ir "Rubikono", tiek parlamentarų kyšininkų bylas. Tad, pritaikant minėtą dėsnį, nori nenori tenka pasirinkti pirmąjį jo punktą - šių bylų medžiaga tiesiog buvo "skysta".
Tokią versiją netiesiogiai patvirtina ir tai, jog, tarkime, viešumon iškilus parlamentarų kyšininkavimo istorijai, ir tuometinis generalinis prokuroras A.Klimavičius, ir tuometinis STT vadovas V.Junokas strimgalviais movė atostogų. Pareigą tyrimo medžiagą pristatyti Seime perdavę savo pavaldiniams. Ką jau ką, o sėkmingus tyrimus Lietuvos teisėsaugos vadai pristatyti mėgsta ir moka. V.Skirmanto komanda manė žaidžianti iš esmės nepralošiamą žaidimą: pirmiausia iš reakcijos į žiniasklaidą nutekintą informaciją išuostyti galimas politines tyrimo perspektyvas ir kilusį šurmulį pralaukti pasislėpus krūmuose. Jeigu visuomenės ir politiku reakcija į "nuplukdytą" informaciją - palanki, tyrimo smagratį įsukti didesniu pagreičiu. Jeigu ne, nebūtina iš už krūmų išlįsti: visada galima nusiplauti rankas ir apsimesti, kad sensacijų ieškanti žiniasklaidą vėl rašo nesąmones. ""Niekas nedraudžia formuoti viešosios opinijos (nors kai kas tai vadina manipuliacija ar net smegenų plovimu). Tačiau kai viešosios opinijos formavimas tampa pagrindiniu išskirtines teises turinčių teisėsaugos pareigūnų ginklu, visuomenėje kyla tik didžiulis sąmyšis. O jis savo ruožtu - skaudžiu nusivylimu, o gal neįteisintu nihilizmu.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas