Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kas Jūs?


Šiauliečio aferų gijos nusidriekė toli už Lietuvos sienų 
Arvydas Lekavičius, Gintaras Šiuparys, Lietuvos rytas, 2017 09 29 
Klestėjimo laikotarpiu – Darbo žvaigždės apdovanojimas, teikiamas iškiliausiems verslininkams. Dabar – tyrimai Lietuvoje, Latvijoje ir Rusijoje bei neaiškių sandėrių su skandinavais šleifas. Tokie šiauliečio Stanislovo Valiaus veiklos posūkiai.
Mūsų šalyje sukčiavimu ir tyčinio bankroto sukėlimu įtariamas buvęs Lietuvos statybininkų asociacijos prezidiumo narys bei stambiausių Šiaulių regiono statybos įmonių vadovas S.Valius pateko ir į užsienio teisėsaugos akiratį. Latvijos kriminalinė policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo. Rygos Pardauguvos teismas, nustatęs, kad S.Valius apgaudinėjo teisėjus ir savo kreditorius, panaikino sprendimą paskelbti jo, kaip fizinio asmens, bankrotą. Dėl šio veikėjo gudrybių nuostolius skaičiuoja ir verslo gigantai – Rusijos „Gazprom“ bei skandinavų „NCC Group“. Iš Rusijoje įsteigtos lietuvio įmonės Jaroslavlio teismas jau priteisė kone 800 tūkstančių eurų „Gazprom“ antrinės įmonės naudai. Tuo metu vienai didžiausių Europoje statybos kompanijų „NCC group“ padaryti nuostoliai paaiškėjo po to, kai S.Valiaus šeimos bendrovei „CCM Baltic“ buvo paskelbtas tyčinis bankrotas.
Patikėjo rekomendacija
Šiauliečiui ne vienus metus prakeiksmus siunčia milžinišką pinigų sumą praradusi Rusijos bendrovė „Serebrianij ples“. Ši koncernui „Gazprom“ priklausanti įmonė buvo patikėjusi pažadais pastatyti sanatorijos kompleksą, bet buvo apgauta. Jaroslavlio apskrities arbitražo teismas priteisė iš S.Valiaus vadovaujamos bendrovės daugiau kaip 54,5 milijono rublių (beveik 790 tūkst. eurų), bet teisme akių nerodęs skolininkas neatsiskaitė iki šiol. Sutartis dėl vaikų sanatorijos komplekso statybos buvo sudaryta prieš penkerius metus. S.Valiaus vadovaujama Rusijoje įkurta įmonė „CCM Rus“ įsipareigojo ne tik pastatyti miegamąjį korpusą, baseiną, restoraną, bet ir įrengti visas komunikacijas – elektros, kanalizacijos, vandentiekio tinklus, ventiliacijos sistemas. Už šį darbą generaliniam rangovui buvo pažadėtas 48 milijonų rublių (tuometiniu kursu – beveik 1,1 mln. eurų) atlygis.
Lietuvio vadovaujama įmonė įsipareigojo darbus užbaigti per keturis mėnesius – iki 2012 metų lapkričio. „S.Valius išties nusiuntė darbininkų būrį, bet lietuviai pagarsėjo girtuokliavimu ir peštynėmis, – sakė šiaulietį verslininką Rusijos įmonei rekomendavęs Augustas Vaitaitis. – Jie padarė gėdą visai mūsų šaliai.“ Šiaulietis pasakojo, kad į skandalus įklimpęs verslininkas su visais vengia akistatos ir neatsiliepia į telefono skambučius. Tuo įsitikino ir „Lietuvos rytas“, daug kartų mėginęs išgirsti paties S.Valiaus nuomonę apie šias istorijas.
Skolų nurašyti neketina
Pažinčių Rusijoje nestokojančio A.Vaitaičio dėka didžiulį objektą statyti gavęs S.Valius nekart viešėjo pas partnerius, taip pat vežėsi sutuoktinę. Rusai partneriui iš Lietuvos užsakinėjo prabangius viešbučius, vaišino restoranuose. „Rusai pirmiausia man pareiškė pretenzijų, kai lietuviai statybininkai prisigėrė ir susimušė su vietiniais: ką čia mums rekomendavai?“ – nemalonų pokalbį prisiminė A.Vaitaitis. Šiaulietis suskubo skambinti S.Valiui ir paragino tramdyti savo darbuotojus. Tačiau netrukus kilo antras panašus skandalas, po jo į alkoholį įjunkusiems lietuviams statybininkams buvo parodytos durys. Triukšmadarių atsikratę rusai ėmė graužtis nagus, nes S.Valiaus vadovaujamai įmonei jau buvo suspėję pervesti tris sutartyje numatytus avansinius mokėjimus. „Gazprom“ antrinės įmonės vadovai bandė tartis, kad generalinis rangovas grąžintų pinigus, bet galiausiai teko kreiptis į teismą. Arbitražiniam teismui pateiktame ieškinyje pareikalauta ne tik sugrąžinti avansinius mokėjimus, bet ir atlyginti patirtą žalą dėl prastovų, palūkanas. Tačiau nei S.Valius, nei jo atstovai teisme nepasirodė. „Kiek girdėjau, rusai neketina dovanoti šių skolų“, – sakė A.Vaitaitis.
Sulaukė ypatingo įvertinimo
Didžiulių nuostolių patyrė ir vienas didžiausių Europoje statybos koncernų Skandinavijos „NCC Group“, kurio metų apyvarta gerokai viršija milijardą eurų. Dar 2007 metais ši kompanija už 12 milijonų litų (dabar – 3,475 mln. eurų) nupirko S.Valiaus šeimos valdomą statybų kompaniją „Šiaulių titanas“ ir pavadino ją „NCC Titanas“. Apie šį sandorį tada rašė stambiausios naujienų agentūros, tokios kaip „Bloomberg“. Netrukus Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija už verslo plėtrą S.Valiui įteikė aukščiausią – Darbo žvaigždės – apdovanojimą. Beje, tais pačiais 2008-aisiais toks apdovanojimas dar buvo įteiktas garsiems verslininkams Bronislovui Lubiui ir Dariui Mockui. Bendrovę nupirkę skandinavai S.Valių paliko generaliniu direktoriumi ir į įmonės plėtrą investavo 30 milijonų litų (8,69 mln. eurų). Be to, suomiai suteikė 10 milijonų litų (2,9 mln. eurų) paskolą bendrovei „Talesta“, kurios pagrindinė akcininkė buvo S.Valiaus žmona.
Pinigus mįslingai nurašė
Tačiau vėliau prasidėjo sunkiai ekonomine logika paaiškinami dalykai. 2009 metais S.Valiaus vadovaujama bendrovė padavė į teismą savo žmonos įmonę „Talesta“ ir prisiteisė 14 milijonų litų (3,45 mln. eurų). Teismas nustatė, kad tiek „Talesta“ buvo skolinga S.Valiaus vadovaujamai „NCC Titanas“ už jo paties šeimai priklausančio prekybos centro Klaipėdoje statybą ir remontą. Bet, atrodo, pinigai taip ir nepasiekė skandinavų kompanijos, kuriai vadovavo S.Valius. Mat jau po dvejų metų milijonus investavę užsieniečiai visas „Titano“ akcijas už 530 tūkstančių litų (153 tūkst. eurų) pardavė S.Valiaus „CCM Baltic“, kuriai neseniai ir buvo paskelbtas tyčinis bankrotas. „NCC Group“ atstovai pardavimo sutartyje oficialiai nurodė, kad nurašo tuos 30 milijonų litų, kuriuos buvo investavę į įmonės plėtrą. Taip pat jie pareiškė, kad bendrovės turimo nekilnojamojo turto vertę sumažina iki pusantro milijono litų (434 tūkst. eurų).
Turtas liko šeimoje
Pusvelčiui nusipirkę „Titano rangos“ akcijas vėliau „CCM Baltic“ akcininkai – S.Valiaus duktė ir sūnus – dar pigiau, vos už 50 tūkstančių litų (14,5 tūkst. eurų), pardavė savo pačių įmonei „Talesta“. Vėliau „Talesta“ prisijungė nupirktą „Titano rangą“ ir įstatinį kapitalą pasididino nuo 41 tūkstančio iki milijono eurų. Tuo metu „CCM Baltic“ faktiškai liko be jokio turto, negana to, su daugiau kaip 3,5 milijono eurų skolų kupra. Prieš pat bankrotą S.Valius iš įmonės „CCM Baltic“ netgi gavo 90 tūkst. eurų paskolą. Ją išduoti nutarė vadovo atžalos – sūnus Šarūnas ir duktė Aistė. Užtat įstatinį kapitalą gerokai pasididinusi „Talesta“ uostamiestyje įsigijo prekybos centrą „Herkaus galerija“, o S.Valiaus žento įmonė Mažeikiuose pasistatė metalo apdirbimo gamyklą.
Aptiko tiktai trupinius
Neseniai klestinčiu verslininku prisistatydavusio S.Valiaus įmonė „CCM Baltic“ grimzdo pamažu. Daugiau kaip 200 kreditorių žagtelėjo, kai sužinojo, kad šiaulietis neturi jokio turto. Ne vienus metus smukusi įmonė pernai ėmė nebeatsiskaitinėti su tiekėjais ir partneriais, nustojo mokėti atlyginimus. Iškėlus bankroto bylą, paaiškėjo, kad „CCM Baltic“ neturi beveik jokio turto – tiktai bankui įkeistą butą Nidoje, žemės sklypą ir 7 tūkst. eurų vertės statybinių medžiagų likutį.
Mėgino visus apmauti
S.Valius į Rygos teismą dėl savo, kaip fizinio asmens, bankroto pripažinimo kreipėsi dar 2014 metais. Pernai jis sulaukė palankaus sprendimo. Tačiau visai neseniai Rygos Pardauguvos teismas dėl S.Valiaus sukčiavimo panaikino savo nutartį dėl bankroto procedūros. Paaiškėjo, kad šiaulietis apgaudinėjo ne tik savo kreditorius, bet ir Latvijos teismą. Dar pradėdamas savo bankroto procedūras S.Valius nurodė, jog turi tik vieną kreditorių ir nėra sudaręs jokių povedybinių sutarčių. Tačiau Latvijos teismui pateikti „CCM Baltic“ bankroto administratoriaus dokumentai įrodė, kad tai – visiška netiesa. Jau pradėjęs bankroto procedūras S.Valius savo vardu didžiulėms sumoms išrašinėdavo vekselius. Taip nukentėjo ne tik įmonės bei paprasti gyventojai, bet ir bankai. Pavyzdžiui, neturėdamas jokio turto ir pradėjęs bankroto procedūras 2016 metais S.Valius laidavo DNB bankui dviejų bendrovių – „Investicijų pirkliai“ ir „Glaistva“ – imamą beveik 2 milijonų eurų paskolą. Latvijos teismą S.Valius apgavo ir tvirtindamas, kad nėra sudaręs povedybinių sutarčių. Jau 2010 metais tarp S.Valiaus ir jo žmonos buvo sudaryta povedybinė sutartis, pagal kurią kiekvieno sutuoktinio turtas yra jo asmeninė nuosavybė, bet skyrybų atveju viskas būtų dalijama lygiomis dalimis. S.Valiaus kreditoriai įsitikinę, kad šia sutartimi iš anksto buvo ruošiamasi bankrotui ir siekiama išsaugoti neteisėtai įgytą turtą. Vis dėlto ginti savo interesų susibūrę kreditoriai jau pasiekė pirmąją pergalę: Apeliacinis teismas pripažino, jog „CCM Baltic“ bankrotas buvo tyčinis.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas