Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kas Jūs?


Korupcijos schemos Registrų centre: įtartini užsakymai pildė ir darbuotojų kišenes 
Tomas Dapkus, Alfa.lt, 2017 09 25 
„Alfa“ savaitė“ jau anksčiau skelbė apie skandalingą situaciją valstybės įmonėje Registrų centre, kai įtartinus viešuosius pirkimus elektroninio parašo projekte laimėjo įmonė „EME Solutions“. Pirkimų vertė siekė 4 mln. eurų, o šiandien aiškėja, kas slypi už paslaptingos įmonės.
Įmonė registruota apšiurusio namo bute, kuriame, pasak kaimynų, tikrai nėra jokios įmonės. „EME Solutions“ iš esmės dalyvavo tik Registrų centro konkursuose ir kiek dalyvavo, tiek visus juos ir laimėjo. Nurodoma, kad joje dirba 4 darbuotojai, kurių vidutinis atlyginimas yra tik 400 eurų. Tačiau dabar aiškėja, kas šios paslaptingos įmonės akcininkai.
„Yra informacija, kurią mums teikia teisėsaugos institucijos. Iš gaunamos informacijos matome Registrų centro darbuotojų sąsajas. Jie, akcininkai, būdami Registrų centro darbuotojais, jie yra akcininkai įmonių užsienyje ir kitur, tai tiesiog signalai rimti“, – sako Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorė Diana Vilytė.
Galai veda po pasaulį ir atgal
Paslaptinga Registrų centro tiekėja galutinių savininkų pavardes užslaptinusi per tinklą kitų bendrovių, išmėtytų po pasaulį. Įmonės akcininkai yra kitos bendrovės Šveicarijoje ar Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE). O ten esančios galutinės bendrovės yra arba likviduojamos, arba apie jas nėra duomenų tų šalių registruose.
Tačiau, teisėsaugos institucijoms atlikus Lietuvoje esančių registrų analizę, paaiškėjo glaudūs ryšiai tarp Registrų centro ir paslaptingos bendrovės. Išaiškėjo, kad Registrų centro darbuotojai ir jų artimiausi šeimos nariai viešųjų pirkimų laikotarpiu turėjo akcijų šioje bendrovėje. Taip pat kad kai kurie Registrų centro darbuotojai, programuotojai, tuo pačiu metu dirbo ir Registrų centre, ir šioje bendrovėje.
Šie darbuotojai yra programuotojai, dėl to tiriama, ar jie galėjo programuoti Registrų centre, o ši produkcija vėliau jau kaip „EME Solutions“ produkcija būti parduodama tam pačiam Registrų centrui, kur jie dirbo. Taip pat nustatyta, kad „EME Solutions“ direktorius taip pat yra vienintelis kitos bendrovės akcininkas. Ši bendrovė kai kuriems Registrų centro darbuotojams, kurie anksčiau dirbo ir joje, išmokėjo keletą šimtų tūkstančių eurų.
„Jeigu tokie faktai pasitvirtino, be jokios abejonės, dėl tokių faktų jau turėjo būti pradėti baudžiamieji persekiojimai ir tik tokiu būdu galima patvirtinti arba paneigti galimus Registrų centro darbuotojų bei vadovų piktnaudžiavimus“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius (jis praėjusią savaitę pasitraukė iš pirmininko pareigų Antikorupcijos komisijoje – Alfa.lt).
Ministrė žada griežtą įvertinimą
Šimtai tūkstančių eurų plaukė į Šveicarijoje registruotos, tačiau likviduojamos įmonės, kuri yra ir „EME Solutions“ akcininkė, sąskaitas Lichtenšteine. Anksčiau įtartinus Registrų centro pirkimus gynė teisingumo viceministras socialdemokratas Justas Pankauskas, tačiau teisingumo ministrė sako, kad atsakingi asmenys bus patraukti atsakomybėn.
Viešųjų pirkimų komisijai vadovavo Registrų centro direktoriaus pavaduotojas Rimas Ramanauskas, sutartis su įtartina tiekėja pasirašė ir kitas pavaduotojas, Arvydas Bagdonavičius.
„Tikrai stengsimės visus taškus sudėlioti, kaip sakoma, ant „i“ ir visus procesus ištirti kaip galima sklandžiau, kiek tai mūsų kompetencijoje yra. (Ir bus reikalaujama atsakomybės –Alfa.lt) be abejonės, be abejonės“, – sako teisingumo ministrė Milda Vainiutė.
Du dešimtmečiai savivalės
Nuo 1997 metų Registrų centrui vadovavo Kęstutis Sabaliauskas, kurį besąlygiškai globojo visi prieš tai buvę teisingumo ministrai. Vasario mėnesį jis buvo priverstas pasitraukti. VPT sako, kad problemų su pirkimais Registrų centre yra apstu.
„Mes matome iš savo atliktos analizės sąsajas su tam tikrom įmonių grupėm ir signalus, kuriuos mes gaunam per pretenzijas iš rinkos, matome, kad ten yra bėdų, tai, sakykim, mūsų vertinimai atlikti pirkimų, mūsų atlikta analizė IT sektoriaus ir skundai, signalai iš rinkos signalizuoja, kad ten yra sisteminių bėdų, ir dar reikia laiko, kad susitvarkytume“, – pastebi VPT direktorė D. Vilytė.
Laikinasis Registrų centro vadovas sako, kad nuo šiol įmonė skaidrins viešuosius pirkimus.
„Yra jau sustiprinta finansinė kontrolė, rengiamos naujos taisyklės, kas užtikrins didesnį skaidrumą ir didesnį efektyvumą, ir taip pat jau šiuo metu yra įtvirtinta, kad viešųjų pirkimų metu turi būti vykdomos ikiprekybinės derybos, ir didžiųjų pirkimų atveju tai bus privaloma, tai, manau, atneš rezultatų“, – sako laikinasis Registrų centro direktorius Vaidas Valikonis.
Tiekėjų žmonės įmonės valdyboje
Taip pat skelbiama, kad su vienu iš Registrų centro valdybos narių, Šarūnu Kliokiu, siejamai IT bendrovei teko pusė visų Registro centro lėšų.
„Visa valdyba yra atstatydinama ir bus formuojama iš naujo, taigi tuo pačiu ir gerbiamas asmuo, kurį jūs paminėjote, taip pat jis šiuo metu nebeina valdybos nario pareigų“, – sako teisingumo ministrė M. Vainiutė.
„Čia turi būti atliktas labai rimtas tyrimas. Todėl, kad tokie dalykai yra absoliuti kompromitacija ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos skaidrių įmonių valdymo principų, todėl, kad privataus sektoriaus žmonės į valstybinių įmonių ar valstybinių akcinių bendrovių valdymą pasitelkiami būtent tam, kad iš privataus verslo atsineštų skaidrumą, atsakomybę, viešumą ir verslo sprendimų priėmimą, kuris nėra saistomas politinių ar politizuotų aplinkybių“, – sako Seimo Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Seimo Antikorupcijos komisija atlieka parlamentinį tyrimą dėl skandalingo elektroninės sveikatos projekto. Dėl to nuo laikino vadovavimo buvo nušalintas įmonės direktoriaus pavaduotojas A. Bagdonavičius, kurį įtakingi politikai protegavo į direktoriaus vietą.
Registrų centro centrinį padalinį tikimasi reformuoti jau šiemet. Neturėtų likti politikams specialiai įsteigtų patarėjų pareigybių. Išmestas turėtų būti ir susikompromitavęs bei skandalingas buvęs socialdemokratų viceministras Saulius Stripeika, kurio iš įmonės iki šiol neiškrapštė net jam nepalankūs teismo sprendimai.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas