Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai Lietuvoje


Šienaujami politikai dreba: o kas kitas? 
Vytautas Bruveris, Tadas Ignatavičius, Milda Kuizinaitė, Lietuvos rytas, 2016 05 31 
Seime – kratos, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) apklausose – naujas parlamentaras. Tik šįkart – ne opozicijoje buvęs liberalas, o vienas valdančiųjų „darbiečių“ lyderių Vytautas Gapšys.
Šios partijos rinkimų štabo vadovas tapo specialiuoju liudytoju. Teisėsauga jį įtaria ėmus kyšius už jų davėjams palankius partijos veiksmus. Į tokį naują posūkį įlėkė jau trečią savaitę Lietuvą drebinanti koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos byla. Mat, pasak teisėsaugos, įtarimai ir liberalų, ir Darbo partijos atstovams – to paties tyrimo, kurio centre yra „MG Baltic“, dalis. Tad vakar krėsta ir koncernui priklausanti statybų bendrovė „Mitnija“, ir televizijos kanalas LNK. Visa tai susigūžę stebėję politikai spėliojo, kad agentai greitai gali pasibelsti ir į kitų partijų duris.
Spėjo apsimauti kelnes
Į Seimo nario V.Gapšio namų duris STT agentai pasibeldė vakar rytą, truputį po septynių, ir užtruko pusantros valandos. Anot parlamentaro, galbūt krata būtų vykusi trumpiau, bet pareigūnai leido jo žmonai su vaiku susiruošti į darželį. Politikas taip pat prisiminė, kad šįkart jis pareigūnus namuose pasitiko ne pusnuogis, kaip tada, kai prieš dešimtmetį tyrėjai ieškojo Darbo partijos juodosios buhalterijos. „Tada buvau tik su trumpikėmis. Šįkart – jau su kostiuminėmis kelnėmis“, – po kratos darbo kabinete Seime V.Gapšys prisiminė ankstesnę akistatą su STT pareigūnais. Seime, kaip ir politiko namuose, įkalčių ieškojo keturi STT pareigūnai. Vytautas Gapšys: „Apie grynuosius pinigus nėra jokios kalbos“ Jie vakar iškrėtė ir V.Gapšio automobilį, paėmė telefoną, kompiuterį. „Namuose surado gal 120 eurų, bet leido juos pasilikti“, – sakė politikas. Teisėsauga įtaria, jog koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, kuris šiuo metu yra suimtas, per V.Gapšį už itin didelės vertės kyšius siekė paveikti Darbo partijos narius, kad jie veiktų koncerno interesais.
Trauktis iš Seimo neskubės
Po STT būstinėje vykusios apklausos V.Gapšys aiškino, kad jam metami įtarimai nėra susiję su grynaisiais pinigais: „Tai tikrai galiu pasakyti – šį kartą nekalbama apie grynuosius pinigus.“ Jis teigė, kad įtariamų kyšių vertė tikrai ne šimtai tūkstančių. Ar tyrimą atliekantys pareigūnai prašys Seimo panaikinti V.Gapšio teisinę neliečiamybę, kol kas neskelbiama. Pats Darbo partijos atstovas vakar tikino neskubėsiąs trauktis iš Seimo – jis norėtų sulaukti daugiau informacijos, kuo yra įtariamas. Sprendimus dėl likimo Seime ir partijoje V.Gapšys taip pat žadėjo priimti tik pasitaręs su vadovybe. „Man nėra problemų priimti vienokį ar kitokį sprendimą, tačiau kol kas neturiu nuo ko bėgti. Aš viską galiu paaiškinti ir nematau jokių didelių problemų“, – politikas atrodė ramus. Darbo partijos vadovas Valentinas Mazuronis vakar taip pat pareiškė, kad V.Gapšys kol kas neturėtų palikti nei partijos, nei Seimo: „Aš pasitikiu V.Gapšiu. Jeigu pasirodys daugiau informacijos apie galimai neteisėtą veiklą, tada reaguosime kitaip.“ Anot V.Mazuronio, partijos reakcija priklausys ir nuo to, ar prokurorai kreipsis į Seimą dėl neliečiamybės V.Gapšiui panaikinimo. „Nepulsime teisinti V.Gapšio, bet nepulsime ir smerkti“, – V.Mazuronis taip pat tikisi sulaukti daugiau bylos aplinkybių. Beje, jis vakar kažkodėl atrodė labiau sutrikęs nei V.Gapšys. Būtinybės V.Gapšiui trauktis iš Seimo kol kas nemato ir Darbo partijos įkūrėjas europarlamentaras Viktoras Uspaskichas: „Tai jis turėtų padaryti, jei matytų, kad mandatas trukdo prokurorams atlikti tyrimą.“ 10 iš 10 nuotr.Po STT apsilankymo jo darbo kabinete, V.Gapšys žurnalistams atnešė knygą, kuri labiausiai domino pareigūnus.D.Umbraso nuotr.
Kaltinimų nepripažįsta
Vis dėlto Darbo partijos rinkimų štabui vadovaujantis V.Gapšys kalbėdamas su „Lietuvos rytu“ neatmetė galimybės vykstant tyrimui trauktis iš pareigų. Bet jam metamų kaltinimų korupcija politikas nepripažįsta. V.Gapšys vienu žodžiu „ne“ atsakė į klausimus, ar yra kada nors gavęs ar davęs kyšį. Tačiau parlamentaras neslėpė, kad su R.Kurlianskiu susitikinėjo gana dažnai, yra su juo pietavęs ir net gavęs dovanų alkoholinių gėrimų. STT akiratyje – Vytautas Gapšys Po kratos iš savo kabineto V.Gapšys išėjo su knyga „Žmogus, įveikęs Staliną“ rankose, kurią gavo iš koncerno atstovų. Į knygą buvo įdėtas lapas su įtarimų jau sulaukusio buvusio Liberalų sąjūdžio vedlio E.Masiulio rekomendacija. „Ši knyga pareigūnams užkliuvo labiausiai“, – sakė politikas, bet jis nemano, kad šia dovana jam galėjo būti daromas poveikis. Anot V.Gapšio, tyrėjus taip pat sudomino vieno projekto medžiaga, susijusi su vienu jau priimtu ir veikiančiu įstatymu, tačiau neatskleidė, su kokiu. Politikas taip pat nenorėjo įvardyti, apie ką kalbėjo kovą susitikęs su R.Kurlianskiu. „Buvo kalbama apie žiniasklaidą. Ji mus terorizavo netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku, nors mes nebuvome su ta situacija susiję, bet buvome vis minimi. Jis man atsakė, kad į žiniasklaidos darbą nesikiša“, – užuominomis apie susitikimą su koncernui priklausančios žiniasklaidos grupės vadovu kalbėjo politikas. Seimo narys taip pat pripažino, kad per kratą pas jį buvo rastas partijos rinkimų kampanijos žiniasklaidoje planas. Neoficialiomis žiniomis, jame nurodytos konkrečios sumos, kokias planuojama kampanijos metu skirti įvairioms žiniasklaidos priemonėms. V.Gapšys tvirtino, kad šis planas nėra skirtas viešam naudojimui, vis dėlto tokius planus turi kiekviena rinkimams besiruošianti partija. „Tai, ką jie paėmė, man kelia nuostabą, bet pareigūnai turi tokią teisę ir galbūt viską paaiškins“, – sakė partijos rinkimų štabo vadovas. Paklaustas, ar nemanė, kad liberalus dėl ryšių su koncernu purtantys pareigūnai gali susidomėti ir juo, V.Gapšys atsakė apie tai negalvojęs: „Tyrimas yra didelis. Kadangi esu bendravęs ir su R.Kurlianskiu, nežinau, gal pareigūnai turės ir man kokių nors klausimų.“
Įtrauks dar daugiau politikų?
Kad po liberalų stogu įsiplieskęs skandalas gali persimesti į kitų partijų daržą, užkulisiuose buvo kalbama kone nuo pat to skandalo pradžios. Vieni politikai svarstė, kad teisėsauga pričiups ne tik dar daugiau Liberalų sąjūdžio vadovybės narių, bet ir visą partiją. Kiti piešė dar ugningesnes netolimos ateities vizijas – esą po teisėsaugos dalgiu atsidurs kone visos pagrindinės šalies politinės partijos ir visą politinę sistemą prieš pat Seimo rinkimus ištiks bankrotas ir žlugimas. Šios pranašystės naujos jėgos įgavo po vakarykščių įvykių Darbo partijos stovykloje. Juk, jei teisėsauga tiria, ar šios partijos Seimo frakcija, veikiama V.Gapšio ir galbūt kitų partijos lyderių, galėjo balsuoti už daugelį įvairių „MG Baltic“ palankių įstatymų projektų, tyrimas gali įtraukti kone visus frakcijos narius. O kaip kitų Seimo partijų frakcijos? Tad logiškas klausimas „kas kitas?“ kankina ir kitų spalvų politikus – jau nebe tik liberalus bei „darbiečius“. Taigi neoficialiai teigiama, jog vis panašiau, kad pagrindinis teisėsaugos ilgo ir didelio tyrimo objektas – pats „MG Baltic“ ir jo galima korupcinė veikla visoje didžiojoje politikoje, o dabar bus pradėti purtyti visi galimi šio koncerno korupcinės veiklos objektai.
Prokuroras paprašė pratęsti suėmimą
· „Yra nagrinėjamos ir vertinamos įvairių įstatymų priėmimo aplinkybės. Tas vertinimas galbūt atsispindės papildomuose įtarimuose tiek R.Kurlianskiui (nuotr.), tiek galbūt kitiems asmenims, kurie šioje byloje gali tapti įtariamaisiais“, – vakar Vilniaus miesto apylinkės teisme kalbėjo prokuroras Justinas Laucius.
· Į klausimą, ar įtariamaisiais gali tapti ir daugiau politikų, J.Laucius mįslingai atsakė: „Gyvenimas parodys.“
· Prokuroras į teismą atvyko prašyti, kad dviem mėnesiams būtų pratęstas suėmimas jau 20 parų už grotų praleidusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R.Kurlianskiui.
· Kol kas šis verslininkas įtariamas kyšio davimu E.Masiuliui, prekyba poveikiu ir dokumentų, turinčių valstybės paslaptį, laikymu.
· Papildomi įtarimai dėl V.Gapšio papirkimo R.Kurlianskiui turėtų būti pareikšti artimiausiu metu. Kol tai nepadaryta, prokuroras J.Laucius neatskleidė, kiek „MG Baltic“ viceprezidentas galėjo sumokėti V.Gapšiui ir kokia pinigų suma rasta pas politiką.
· „Yra įtarimų, kad tas kyšis yra didesnis negu 9415 eurų (įstatyme numatytas 250 minimalių gyvenimo lygių. – Red.), jį įstatymai apibūdina kaip itin didelės vertės kyšį“, – sakė prokuroras.
· Pirmąją Lietuvos liberalų sąjūdžio ir koncerno „MG Baltic“ skandalo dieną už grotų atsidūręs R.Kurlianskis jau šiandien turėjo vilčių išeiti į laisvę.
· Tačiau praėjusį penktadienį jo suėmimą pratęsti paprašęs prokuroras pirmadienį ištraukė naują kortą – paskelbė apie galimą kyšį V.Gapšiui.
· R.Kurlianskio advokatui Kaziui Pėdnyčiai tai pasirodė panašu ne į prokuroro bandymą įrodyti, kad įtariamasis slėpsis ar trukdys tyrimui, o į taktinį ėjimą: „Įstatymas juk draudžia naudoti suėmimą, kaip ir bet kurią kitą kardomąją priemonę, kaip taktinę priemonę tiriant baudžiamąją bylą.“
· Į teismą atvykę verslininko advokatai teigė nieko nežinantys apie R.Kurlianskio galimai duotą kyšį V.Gapšiui. Tokie įtarimai vienam „MG Baltic“ vadovų kol kas nepareikšti.
· Advokatai paprašė pusvalandžio pertraukos, kad galėtų susipažinti su nauja prokuratūros medžiaga.
· „Mes pervertėme kiekvieną dokumentą, nieko panašaus į duomenis, kuriais būtų galima grįsti, kad R.Kurlianskis slėpsis ar trukdys tyrimui, nėra“, – po posėdžio pareiškė K.Pėdnyčia.
· Kol advokatai skaitė dokumentus, R.Kurlianskis buvo išvestas iš teismo salės. Vedamas konvojaus pareigūnų jis neištarė nė žodžio, o advokatai teismui pateikė duomenų apie prastėjančią įkalinto verslininko sveikatos būklę, esą jis turi problemų dėl širdies.
· Advokatai siūlė R.Kurlianskį paleisti už 20 tūkstančių eurų užstatą, kurį jau antrą kartą į Generalinės prokuratūros sąskaitą sumokėjo jo žmona. Kai buvo atmestas R.Kurlianskio skundas dėl suėmimo, pirmasis užstatas jai buvo grąžintas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas