Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai Lietuvoje


Skandalas pučiasi 
Roberta Racevičiūtė, Raimonda Ramelienė, Lietuvos žinios, 2016 05 31 
Tęsdami ikiteisminį tyrimą dėl verslo koncerno „MG Baltic“ galbūt vykdyto aukštų politikų papirkinėjimo, pareigūnai nusitaikė į dar vieną parlamentarą – Darbo partijos pirmininko pirmąjį pavaduotoją Vytautą Gapšį.
Įtariama, kad Seimo narys galėjo susigundyti itin didelės vertės kyšiais. Į „darbiečio“ V. Gapšio namų duris teisėsaugos pareigūnai pasibeldė vakar iš pat ryto. Netrukus imta kratyti ir jo kabinetą Seime. Po pietų parlamentaras buvo pakviestas į apklausą Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT), jam suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Anksčiau šiame tyrime įtarimai buvo pareikšti Eligijui Masiuliui. Jis atsisakė Seimo nario mandato ir pasitraukė iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų. Kratos atliktos ir koncernui „MG Baltic“ priklausančiose įmonėse – statybų kompanijoje „Mitnija“ ir televizijos kanale LNK.
Siekė paveikti?
Kaip pranešė STT, turima duomenų, kad šiuo metu suimtas vienas iš „MG Baltic“ viceprezidentų Raimondas Kurlianskis galbūt per V. Gapšį už itin didelės vertės kyšius (daugiau nei 250 MGL (minimalaus gyvenimo lygio rodiklis) – 9415 eurų) siekė paveikti Darbo partijos narius, kad jie veiktų koncerno interesais. Siekdama nustatyti visas galbūt įvykdytos nusikalstamos veikos aplinkybes, teisėsauga atlieka ir kitus procesinius veiksmus. Konstitucija numato, kad parlamentaras be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, taip pat negali būti suvaržyta jo laisvė, todėl prokuroras priėmė nutarimą V. Gapšį apklausti kaip specialųjį liudytoją. Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų grupė.
Neigia primetamas nuodėmes
V. Gapšys nepripažino jam mestų įtarimų korupcija. Jis tvirtino niekada neėmęs, nedavęs kyšių ir nelabai įsivaizduojantis, kuo gali būti kaltinamas. Po apklausos STT jis teigė, kad teisėsaugos įtarimai kyšininkavimu tarp jo ir koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio nėra susiję su grynaisiais pinigais. Galimos kyšio vertės parlamentaras neatskleidė, tačiau nurodė, „kad tai tikrai nėra šimtai tūkstančių“. Esą apklausa STT buvo daugiau techninio pobūdžio. „Kalbėjome apie technines detales – amžius, gimimo data. Ne kažin kokios detalės, kurios žiniasklaidai būtų baisiai įdomios“, – aiškino V. Gapšys. Pasak „darbiečio“, per kratą namuose iš jo buvo paimti keli dokumentai, susiję su žiniasklaidos kampanijos planavimu, taip pat asmeninis kompiuteris, telefonas. Kaip tikino V. Gapšys, grynųjų pinigų namuose jis turėjo nedaug – 120 eurų ir kelis šimtus JAV dolerių. Jų pareigūnai nelietė. Politiko teigimu, iš jo kabineto Seime pareigūnai išėjo nešini vieno įstatymo projekto medžiaga. „Krata truko kelias valandas, mano kabinete yra gana daug knygų, dokumentų. Pasiėmė vieno projekto medžiagą, susijusią su įstatymu, kuris jau senokai priimtas ir veikia“, – aiškino V. Gapšys. Sprendimą dėl to, ar paseks E. Masiulio pavyzdžiu ir atsisakys Seimo nario mandato bei pasitrauks iš partijos, V. Gapšys žadėjo priimti po pokalbio su Darbo partijos vadovais. „Susitiksiu su partijos vadovybe, apkalbėsime situaciją ir kokį reikia priimti sprendimą. Nėra problemų vienokį ar kitokį sprendimą priimti. Neturiu nuo ko bėgti, viską galiu paaiškinti“, – tikino jis.
Kol kas – už V. Gapšį
Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis pareiškė pasitikintis teisėsauga ir laukiantis daugiau informacijos apie atliekamą tyrimą. Taip pat jis įsitikinęs, kad esant dabartinei situacijai V. Gapšys neturėtų palikti partijos ir Seimo. „Aš pasitikiu V. Gapšiu, tačiau jeigu pasirodys daugiau teisėsaugos informacijos, kad kas nors buvo neteisėtai padaryta, tai reaguosime kitaip“, – tvirtino V. Mazuronis. Partijos sprendimas dėl V. Gapšio esą priklausys nuo to, ar teisėsauga kreipsis į Seimą su prašymu panaikinti parlamentaro teisinę neliečiamybę, kokia informacija bus išdėstyta Seimui pateiktoje tyrimo medžiagoje. V. Mazuronis pabrėžė nematęs jokių požymių, kad Darbo partijai būtų daroma neteisėta įtaka. „Tikrai nieko nenujaučiau, nieko nežinau, koks poveikis ir apie ką galėjo būti. Aš, tiesa, ne visuose frakcijos posėdžiuose dalyvauju, tik tuomet, kai būnu Lietuvoje, bet nei informacijos tokios turiu, nei būdamas partijoje nepastebėjau, kad būtų poveikis ar kas nors panašaus“, – tvirtino jis. V. Mazuronis aiškino nepažįstantis šiuo metu suimto R. Kurlianskio ir kaip partijos vadovas neturintis informacijos apie kokius nors partijos ir koncerno „MG Baltic“ ryšius. „Noriu užjausti savo kolegas, kurie dirba Seime, nes atrodo, kad iki rinkimų kampanijos pabaigos jiems visiems yra saugiausias balsavimas susilaikant, nes balsuojant „už“ gali atrodyti, jog tu remi sprendimus, balsuojant „prieš“ gali atrodyti, kad tu kam nors trukdai priimti sprendimą“, – kalbėjo politikas.
Koalicijos darbui nesutrukdys
Premjeras Algirdas Butkevičius sakė pasitikintis teisėsauga. „Teisėsauga dirba savo darbą, neabejoju, kad jį atliks tinkamai ir išsiaiškins, kas vyksta. Nepaisant to, ar kratos atliekamos pas koalicijos partnerius, ar pas opoziciją – turi būti taikomi vienodi skaidrumo reikalavimai“, – pabrėžė jis. A. Butkevičiaus manymu, susidariusi situacija nesutrukdys koalicijos partneriams skirti deramai dėmesio svarbiems darbams, kuriuos privalu baigti iki šios kadencijos pabaigos.
Kyšininkai „užkniso juodai“
Į skandalą netruko reaguoti ir didžiausios opozicinės partijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LDK) – pirmininkas Gabrielius Landsbergis. „Kyšininkai užkniso juodai. Taip, jūs, kreipiuosi į jus visus, kurie kiaulės akimis manėte (o gal dar vis manote), kad čia tik nedidelis kyšelis. Nes juk „visi taip daro“. Jūs griaunate valstybę, ėdate jos pamatus. Jūs esate supuvę ir jūsų supuvimas nuodija kitus. Deja, korupcijai nėra naujosios ar senosios kartos. Jei ėmėte nešvarius pinigus, jūs nesate jokia naujoji karta. Jūs – tokia pati savanaudiška nomenklatūra, kuriai tikslas – savo ir bendrininkų gerovė – pateisina visas priemones. Žinau viena – kai vakare viskas nurimsta, tyloje jūs girdite pabaigos žingsnius. Jūsų pabaigos“, – savo socialinio tinklo paskyroje pareiškė G. Landsbergis. Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius sakė per daug nenustebęs dėl žinios apie naują teisėsaugininkų vizitą į parlamento rūmus. Jis teigė turįs per mažai informacijos, kad galėtų patarti, kaip toliau turėtų elgtis V. Gapšys. „Tačiau yra E. Masiulio pavyzdys ir Viktoro Uspaskicho. Jie gana priešingi – vienas aiškino, kad viskas yra sąmokslas, kitas neaiškino, esą teisėsauga kažką blogai daro, o pasitraukė“, – kalbėjo A. Kubilius. Jis sakė nemanąs, kad kas nors panašaus galėtų nutikti ir kuriam nors Seimo TS-LKD frakcijos nariui. „Manau, kad mūsų santykiai su šiuo koncernu šaltoki, todėl žiūriu ramiau“, – pabrėžė A. Kubilius.
Dar vienas smūgis politinei sistemai
Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio teigimu, naujasis skandalas – rimtas signalas visiems Seime dirbantiems ir įstatymus kuriantiems politikams apie teisiniame lauke egzistuojančias „skyles“. Anot politologo, „situacijos susiformuoja pilkojoje teisinėje zonoje, kur iki galo neaišku, kas yra kas ir kaip turi būti“. „Politikos ir ekonominio lauko sąlytis neišvengiamas, bendrų interesų, įvairių siekių bendradarbiauti labai daug. Todėl manyčiau, kad politikai turi labai preciziškai reglamentuoti visas galimas ir negalimas situacijas. Galbūt tada pavojai visai politinei sistemai būtų švelnesni“, – LŽ sakė L. Bielinis. Tačiau jis patikslino neteigiąs, kad tie politikai, kuriems mesti įtarimai, yra nekalti. „Aš sakau, kad teisinį šios situacijos lauką reikia nugludinti taip, kad visiems būtų aišku: jei elgiesi taip, esi kyšininkas, apeini mokesčių sistemą – nusikalsti valstybei. Šiuo atveju daugelis politikų, tikėtina, net ir nesuvokia, ką daro“, – sakė ekspertas. Ir tai, anot jo, lemia įstatymų trūkumai. Politologo nuomone, V. Gapšio skandalas – papildomas smūgis Darbo partijai. „Ir didžiulis smūgis šios partijos naujajam vadovui Valentinui Mazuroniui, kuris atėjo į šią partiją kaip žmogus, turintis simbolizuoti naują ir švaresnį jos gyvenimo etapą. Ir staiga naujasis vadovas turi srėbti tą pačią sriubą“, – teigė L. Bielinis. Kadangi „darbiečių“ įvaizdis dėl vadinamosios juodosios buhalterijos bylos ir šiaip jau buvo ne be priekaištų, kitaip nei liberalų atveju, dar vienas skandalingas faktas Darbo partijos rinkėjų neturėtų itin išgąsdinti. „Tačiau visai politinei sistemai tai tikrai rimtas smūgis. Bendras nusivylimas partijomis, rinkimais, politikais tik padidės. Manau, kad Seimas, prezidentė, Vyriausybė turi mąstyti, kaip tą sistemą reabilituoti, nurodyti būdus, kurie leistų atsikratyti korupcinio įvaizdžio“, – pabrėžė L. Bielinis.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas