Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Mažeikių naftos gamykla


Nesiseka mums su užsieniečiais naftininkais! Gal tokia karma?  
Olava Strikulienė, Dienraštis "Respublika", 2014 05 10 
„Respublikos“ savaitės žmonės - Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos savininkai. Pageidaujantys, kad Lietuva už savo pinigus nutiestų bendrovei produktotiekį iš Mažeikių į Klaipėdą. Pageidaujantys, kad „Lietuvos geležinkeliai“ taikytų „Orlen Lietuva“ didesnes nuolaidas. Na, dar praverstų, jei Lietuva prisidėtų prie geležinkelio Rengės ruože atstatymo. O kas bus, jei Lietuva tokių pageidavimų nevykdys? Ogi bus mažinamas „Orlen Lietuva“ darbuotojų skaičius. Daugiau nei šimtinė mažeikiškių taps bedarbiais. Taip žada koncerno vadovai.
Mūsų kioskininkė Astrave
O dabar įsivaizduokime. Lietuvos pilietė Iksė atidaro daržovių kioską Astrave (Lenkija). Pasisamdo tris darbuotojas astraviškes. Pardavinėja kopūstus, morkas. Ne visada pardavinėti sekasi. Bet lietuvė savęs nekamantinėja - gal aš per prasta ar dar neįgudusi verslininkė. Ne, lietuvė kreipiasi į Lenkijos Vyriausybę. Ir pateikia savo pageidavimus. Pageidauja, kad morkos bei kopūstai būtų pristatinėjami lengvatiniais tarifais. Pageidauja, kad nuo jos kiosko į Varšuvą ir Vilnių būtų nutiesti „kopūstotiekiai“ ir „morkotiekiai“. Na, dar praverstų, jei Lenkija prisidėtų perkant moteriškei naują darbinę prikyštę. Ir reprezentacinius batelius su 11 cm pakulne. Jei mano prašymų neįvykdysite, panovie, patys būsite kalti. Atleisiu tris jūsų astraviškes. Ar nebus gaila savo tautiečių, kai jos apsiverks? Ką atsakytų Lenkijos Vyriausybė tokiai, atsiprašant, kioskininkei? Pirmiausia su ja net nesikalbėtų. Jei nemoki savarankiškai verslauti, tai ko pas mus atsibeldei? Ko šantažuoji? Pasipiktinę vietiniai lenkai su kiosku nutrauktų diplomatinius santykius. Tikrintų kiekvieną kopūstą, ar ne „litvinas“. Dar ims ir netyčia nusinuodys.
Kapituliacijos kodas - nafta, Mažeikiai
O kodėl pageidauja „Orlen Lietuva“? Nes ši bendrovė užsieniečių, o užsieniečiai verslininkai Lietuvoje pageidauti ir net reikalauti gali. Lietuvoje leidžiama. Ypač Mažeikiuose, nes virš jų tvyro ypatinga Lietuvos nusižeminimo aura. Vos ne Fatimos ar Lurdo stebuklai. Tik perkeltine prasme. Mažeikiuose Lietuva tokia pritūpusi, o Mažeikių naftos perdirbimo įmonės besikeičiantys valdytojai taip buvo ir yra aukštinami, kad galime tą vietą laikyti mūsų KAPITULIACIJA. Užfiksuota konkrečiame geografiniame taške. Yra mūsų šalyje gyvenviečių, miestelių, kur iš visos Lietuvos suvažiavo ir iš pašalpų gyvalioja bedarbiai, praradę savo butus. Kažkodėl tokių vietų nelabai mėgstame. Nors jos tik primena materialinį kai kurių gyventojų nuskurdimą. O šit Mažeikių naftos perdirbimo įmonės pirkimų-pardavimų peripetijos yra lietuviško orumo kapituliacijos istorija. Lėtos, bet sisteminės kapituliacijos. Tad nesvarbu, koks koncernas valdys šią naftos perdirbimo įmonę. Visi vienodai kažko ypatingo reikalaus iš Lietuvos. Nes geografiniame taške, kodas „Mažeikiai“, jau istoriškai suformuota tokia tradicija. Palangoje suformuota tradicija - maudytis Baltijos jūroje ir vakare ant tilto „nuleisti saulę“. Vilniuje suformuota tradicija pūstis prieš Kauną. Sartuose suformuota tradicija kasmet paspoksoti į šuoliuojančius žirgus. Neringoje suformuota žvejų tradicija atitirpusiose, pavojingose mariose būtinai su žuveliokais užtūpti ant ledo. Šiek tiek ant atitrūkusios lyties paplaukti link jūros. Pačiuožinėti kaip Lietuvos pilietė Tobias. Ir sulaukti gelbėtojų, kurie tokį pramoginį kruizą nutrauks. Tai kasmetinė žvejų atrakcija ir nieko čia nepakeisi. Tokia tradicija. O Lietuvos kapituliavimo tradicija susieta su žodžiais - nafta, Mažeikiai. Gal Šiauliuose, jei čia stovėtų įmonė, elgtumės kitaip?
Kiti pirkėjai bus dar įžūlesni
Matyt, lenkai tik todėl neranda naftos perdirbimo įmonei naujo pirkėjo, nes pasiūlyme neįrašo kelių svarbių punktų. Susijusių su vietine egzotika. Pvz., galėtų įrašyti, kad lietuviai naivūs kvaišiukai. Vos atsidūrus Mažeikiuose, bus galima iš jų reikalauti, reikalauti. Iki saldumo. Reikalavimo pramoga čia užtikrinta. Bet ko! Nes lietuviai labai gąsdinasi. Tarkime, galės nauji savininkai pareikšti, kad paliks įmonėje tik 10 darbininkų. Jei Lietuva nefinansuos troleibusų linijos iki Talino. Ir tunelio iki Eišiškių. Jei ne, užsieniečiai esą taip įsižeis, kad puls ardyti savo įmonės cisternas bei kaminus. Kad būtų pigiau, cisternos važinės tik vienu geležinkelio bėgiu. Kad 50 proc. atpigtų krovinių pervežimo tarifas. Ant dviejų bėgių pliumptelės tik įvažiavusios į kitų valstybių teritorijas. Nes ten tokių fokusų nesupras. Be to, kreipsis į tarptautinį arbitražą su ieškiniu-intymiu klausimu. O pasakyk, garbusis teisme, kodėl Lietuvos Vyriausybė mūsų nemyli? Et, buvo didi meilė iš pirmo žvilgsnio. Tačiau išblėso nuo pirmo atodūsio. Todėl mums tenka skirtis. Be to, dar ir 32 tonas teršalų į Lietuvos gruntą ir 1,8 t į Lietuvos vandenį beveik netyčia išpyliau. Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad turiu užmokėti beveik 10 mln. litų kompensacijos. Aišku, užsieniečiai kažko reikalauti gali tik tada, kai įmonę nusiperka. (Laikinai. Prieš parduodami.) O perkant reikia plačiai apsiskalambyti, kad prikurs Mažeikiuose daug naujų darbo vietų. Galima kirsti lažybų, kad naujas Mažeikių naftos pirkėjas būtų dar įžūlesnis, atsiprašau, reiklesnis nei jo pirmtakai. Verslininkai, prieš pirkdami įmones, visada pasidomi jų ankstesnėmis istorijomis. Net malūno ar dvaro būsimas savininkas pasidomi, ar malūne, dvare nebūta vaiduoklių. O Mažeikių naftoje jau vaidenosi įvairiausi tipažai. Ir amerikiečiai, ir Rusijos kompanija. Ir ypač landi šmėkla „Ivanas prie vamzdžio“. Tad visai tikėtina, kad gūdžią naktį eidamas pro mėnulio šviesoje blizgantį vamzdį, naujasis savininkas pamatys ir Ivaną. Strapaliojantį ant vamzdžio ir įsisukusį į baltą marškonį. Na, koks pirkėjas atsisakytų tokios egzotikos? Dieną įmonė dirba, o naktį ją lanko turistai ir ieško šmėklos Ivano. Kam Lietuvai iš viso rūpintis, kaip sekasi privačiam koncernui, jei tame koncerne neturi akcijų? Juk kaišioti nosį į privačius reikalus yra labai nekorektiška.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas