Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Ūkio banko viražai


Dešimtys milijonų litų – į tolimas salas  
Milda Kuizinaitė, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2013 12 14 
Žlugusio Ūkio banko pinigai per apsukriai sukurptas schemas galėjo būti išsiųsti į mokesčių rojų
Užsienyje besislapstantis kaunietis bankininkas Vladimiras Romanovas, atrodo, pasirūpino viskuo. Dalis pinigų pervesta į artimųjų bendroves įvairiose šalyse, o buvę bendražygiai – nutildyti. Pinigai – užsienio bendrovėse, bankroto procedūra – be teismo. Taip tyliai iš rinkos traukiasi Kauno bendrovė „Butvita“. Jokios veiklos nevykdžiusi viename Šilainių rajono daugiabučių veikusi įmonė – mažai kam žinoma. Tačiau įtariama, kad per ją iš žlugusio Ūkio banko iškeliavo didelės pinigų sumos. Ar ne todėl bandoma nutildyti apie šios bendrovės sudarytus sandorius žinančius V.Romanovo bendražygius?
Teisininkę nutvėrė gatvėje
Praėjusią savaitę dėl persekiojimo į Generalinę prokuratūrą kreipėsi buvusi Ūkio banko investicinės grupės (ŪBIG) juristė 34 metų Asta Martinaitytė. „Lietuvos ryto“ žiniomis, daugelyje su V.Romanovu susijusių įmonių dirbusi moteris pastaruoju metu pradėjo bendradarbiauti su teisėsauga. Manoma, kad dėl to pačiame Kauno centre ją užsipuolė V.Romanovo verslo reikalus tvarkanti jo sesuo Olga Gončiaruk. Savo pareiškime A.Martinaitytė teigė, kad netoli „Žalgirio“ arenos prie jos privažiavo automobilis, kuriame sėdėjo O.Gončiaruk su vairuotoju. Ūkio banko stebėtojų tarybai priklausiusi O.Gončiaruk pakvietė A.Martinaitytę pasikalbėti apie svarbius reikalus, bet ji nesutiko. Moteris tvirtino, kad supykusi V.Romanovo sesuo gatvėje ją apstumdė, o po to už plaukų įsitempė į prekybos centrą „Akropolis“. „Kodėl tu mus žlugdai? Gal nori, kad sumokėtume?“ – vienoje kavinių teisininkei priekaištavo V.Romanovo sesuo. O.Gončiaruk suskubo išeiti tik tuomet, kai žinutę mobiliuoju telefonu kažkam parašiusi A.Martinaitytė pareiškė, kad išsikvietė pagalbą.
Bausmės laukia ligoninėje
Sužlugdytas jaučiasi ir beveik dvidešimt metų V.Romanovo įsteigtose įmonėse dirbęs buvęs karininkas Vladislavas Prilevskis. Santariškių klinikose šiuo metu besigydantis vyras žino, kad bet kurią dieną iš palatos jį gali išsivesti uniformuoti pareigūnai. Aukščiausiojo teismo sprendimu metus ir devynis mėnesius jis turi praleisti už grotų. 15 metų bendrovei „Vakuolė“ vadovavęs V.Prilevskis teismams nesugebėjo įrodyti, kad šiai bendrovei neliko skolingas 100 tūkstančių litų. Laisvės atėmimo bausmė jam buvo skirta už tai, kad 2009 metų balandį suklastojo apie paskolos grąžinimą liudijantį dokumentą bei bendrovės „Vakuolė“ buhalterės Virginijos Butūzovienės parašą. Šioje byloje V.Butūzovienė buvo tik liudytoja – eilinė buhalterė, tvirtinusi, kad niekada nebūtų pasirašiusi dokumentų, kuriuose jos pavardė parašyta neteisingai. Ant dokumento, už kurio suklastojimą buvo nuteistas V.Prilevskis, jos pavardė buvo parašyta su klaida – vietoj raidės Ū parašyta U. Kauno apygardos teismas nusprendė, kad tokią klaidą galėjo padaryti tik kitakalbis, o tuomet „Vakuolėje“ vienintelis rusas buvo V.Prilevskis.
Bendrovę įkūrė bute
Tačiau dokumentai rodo, kad V.Butūzovienė nebuvo vien eilinė dabar jau bankrutavusios bendrovės „Vakuolė“ buhalterė. Ji dirbo ir vyriausiąja buhaltere bendrovėje „Apskaita ir verslo projektai“, kuri rengė ne tik bendrovės, bet ir V.Romanovo įsteigtos Lietuvos žmonių partijos finansines ataskaitas. Ši finansininkė 2006 metų rugsėjį savo bute įregistravo ir bendrovę „Butvita“. Pradinis šios įmonės kapitalas buvo 10 tūkstančių litų.
Už bevertę įmonę – milijonai
Po trejų metų šios bendrovės akcijas net už 32 milijonus litų įsigijo bendrovė „Bioportus“. „Lietuvos ryto“ žiniomis, paskolą šioms akcijoms pirkti „Bioportus“ paėmė iš Ūkio banko. Po kiek laiko dalį akcijų už 26,5 milijono litų iš jos įsigijo Didžiojoje Britanijoje registruota bendrovė „Investcom Trade LLP“. Praėjusių metų sausio 3-iąją jos atiteko Didžiosios Britanijos Mergelių Salose registruotai bendrovei „Viewside Markets INC“. Po kelių savaičių šiose salose veikianti įmonė įsigijo ir kitos su V.Romanovu siejamos bendrovės „Korelita“ akcijų. Iš vienos šalies į kitą keliaujančios bendrovės „Butvita“ akcijos netrukus vėl buvo parduotos Rygoje registruotai bendrovei „Balkan Investment Group“. Įmonės tinklalapyje skelbiama, kad ši bendrovė priklauso ŪBIG grupei, faktiškai valdomai V.Romanovo.
Turtą saugo nuo teisėsaugos
Tačiau praėjusiais metais žiniasklaidai paskelbus, kad ŪBIG rankose atsidūrusi „Butvita“ pačiai ŪBIG suteikė dvi 2,2 ir 2,6 milijono litų paskolas, daugumą jos akcijų vėl nupirko Mergelių Salose veikianti „Viewside Markets INC“. Finansų specialistų tai nestebina. Mergelių Salos vadinamos mokesčių rojumi, kur per vietos bendroves savo pinigus valdo įvairių šalių turtuoliai. Taip bandoma nuslėpti lėšas nuo mokesčių įstaigų ar apsaugoti jas nuo konfiskavimo bei teismų. Didžiąją dalį „Butvitos“ kapitalo perkėlus į mokesčių rojų, bendrovės bankrotas paskelbtas be teismo. Į teismą nuspręsta nesikreipti, nes „Butvita“ nepajėgi grąžinti skolų, be to, prasiskolinusiai bendrovei teismuose niekas nebuvo pareiškęs ieškinių.
Prokurorai vis dar kantriai laukia
* Generalinė prokuratūra šių metų vasarį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Ūkio banke.
* Jis pradėtas įvertinus Lietuvos banko pateiktą informaciją apie 2005–2012 metais sudarytus įtartinus sandorius.
* Prokurorai jau apskaičiavo, kad Ūkio banke buvo iššvaistyta apie 1,28 milijardo litų.
* Iki Ūkio banko veiklos sustabdymo šių metų vasario mėnesį didžiausias banko akcininkas buvo V.Romanovas – jis valdė 65 proc. banko akcinio kapitalo.
* Gegužės pradžioje V.Romanovas išvyko į Rusiją, o liepos 4-ąją buvo paskelbta jo tarptautinė paieška. Buvęs Ūkio banko savininkas tapo įtariamuoju baudžiamojoje byloje.
* Manoma, kad Lietuvos teisėsaugos ieškomas V.Romanovas dabar gyvena Rusijoje.
* 2013 metų vasarą jis buvo nufotografuotas besimaudantis su draugija Pamaskvyje esančiame Bezdonojės ežere. Prokuratūra V.Romanovui skyrė suėmimą.
* Jei bankininkas grįžtų į Lietuvą ir sutiktų bendradarbiauti su teisėsaugos pareigūnais, prokuratūra svarstytų galimybę pakeisti kardomąją priemonę. Anksčiau V.Romanovas buvo prašęs palikti jį laisvėje už milijono litų užstatą.
* Siekiant, kad finansinių aferų kaltininkai nors iš dalies padengtų šią sumą, areštuotas visas Lietuvoje esantis V.Romanovo ir jo sesers O.Gončiaruk turtas.
* Laikinas teisių apribojimas paskirtas ir turtui, kurį prieš pabėgdamas V.Romanovas spėjo parduoti – jo namams Kaune ir Neringoje.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas