Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Liaudies simbolių panaudojimas


„Balvonų" laukia Grūto parkas  
Povilas Sabaliauskas, Vilniaus diena, 2013 12 12 
Kai ukrainiečiai Kijeve verčia Lenino paminklus, Lietuvoje vėl atsinaujina diskusijos dėl Žaliojo tilto skulptūrų likimo. Tikra rakštimi miesto savivaldybei tapusius „balvonus" siūlosi priglausti Grūto parkas.
Skelbia dar vieną konkursą
Vieni skulptūras keikia, vadina „balvonais" bei paminklais okupacijai ir reikalauja kuo greičiau jas nugriauti, kitiems jos visiškai netrukto, o treti ragina nepamiršti istorijos ir sovietmečio skulptūras palikti savo vietose. Tačiau aišku viena: skulptūros - labai prastos būklės, ir šią problemą greitai reikės vienaip arba kitaip išspręsti. Vilniaus savivaldybė neseniai paskelbė jau antrą skulptūrų restauravimo konkursą. Pirmasis buvo pratęstas net penkis kartus, bet per visą tą laiką sulaukta tik vieno susidomėjusio, o ir šis savivaldybei neįtiko. Dabar konkursą laimėjusi bendrovė įsipareigotų per dvejus metus atlikti kapitalinį skulptūrų remontą. Nuo pat pastatymo 1952 m. jos nebuvo restauruotos. Keturios skulptūros, vaizduojančios karius, studentus, valstiečius ir darbininkus, įtrauktos į kultūros paveldo objektų sąrašą dar sovietmečiu. Atgavus Nepriklausomybę daug sovietinių objektų buvo išbraukta iš kultūros paveldo sąrašo, bet Žaliojo tilto skulptūros savo vietą išsaugojo. Šių skulptūrų klausimas Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos jau buvo svarstytas prieš kelerius metus, bet tada buvo nutarta jas palikti registre. Per vertinimo komisijos posėdį jos narių nuomonės irgi išsiskyrė. Visgi daugumą gavo tie, kurie teigė, kad skulptūros yra tilto ansamblio dalis.
Teks spręsti
Kultūros paveldo departamento vadovė Diana Varnaitė įsitikinusi, kad prie šios problemos norom nenorom dar reikės grįžti, bet priimant sprendimus reikės nesivadovauti emocijomis. „Va taip sutapo, kad kaip tik esame paveldo s augininkų seminare Kaune. Prieš pietus kaip tik svarstėme paveldosaugos klausimus. Vienas jų buvo verčių klausimas. Kaip mums vertinti disonuojančias vertes? Dar vienas tokio objekto pavyzdys galėtų būti Aleksoto tiltas. Visame pasaulyje vyksta diskusijos dėl okupuojančių tautų paveldo, kuris nėra mūsų paveldas. Šiandien nemažą visuomenės dalį šitas klausimas dar žeidžia. Tačiau turbūt reikia atsiriboti nuo emocijų, pažvelgti į viską labiau profesiniu požiūriu, remtis pasauline praktika ir apsispręsti dėl savo krypčių bei kriterijų", - antradienį sakė ji. Avarinė skulptūrų būklė problema lik dar labiau sustiprina. Kokį nors sprendimą vis dėlto reikės priimti, kol monumentai paprasčiausiai nenugriuvo. „Avarinę būklę tikrai reikia likviduoti, kad apsaugotume ne tik pačias skulptūras, bet ir žmones, kurie vaikšto tiltu", - teigė D.Varnaitė.
Jau numatė vietą
Grūto parko, kuriame eksponuojamos sovietų laikų skulptūros ir kiti reliktai, įkūrėjas Viliumas Malinauskas tikino, kad priglausti Žaliojo tilto „balvonus" jis pasirengęs jau seniai. Parke joms jau netgi numatyta vieta. Tačiau bent jau kol kas jokios derybos su Vilniaus miesto savivaldybe nevyksta. Verslininką netgi šiek tiek stebina toks neveiksnumas. „Problema pati savaime niekur neišnyks. Dargi atvirkščiai - su laiku darysis tik dar aktualesnė ir akivaizdesnė", - kalbėjo jis. V.Malinauskas pridūrė, kad kiekvieną sykį važiuodamas pro tiltą pažiūri į skulptūras ir pasibaisi jų būkle, lis sako, kad, priėmęs skulptūras į Grūto parką, prisiimtų ir atsakomybę jas restauruoti. „Čia buvo atvežta ir apdilusių, ir apibyrėjusių, ir kurios nors dalies nebeturinčių skulptūrų. Visos jos buvo restauruotos ir rado savo vietą", - teigė verslininkas.
Paminklai nepriklausomybei?
Kultūros viceministro socialdemokrato Dariaus Mažinto raštas dėl Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje sukėlė emocijų audrą Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete. Komiteto nariai ir visuomeninių organizacijų atstovai pasipiktino D.Mažinto atsakymu, kuriame šis Žaliojo tilto skulptūras vadina paminklu Lietuvos nepriklausomybei. „Simboliai netenka galios ne tuomet, kai yra fiziškai sunaikinami, o tuomet, kai atsiduria kitoje sistemoje, kitame kontekste, kuris jiems nebesuteikia galios. Žaliojo tilto skulptūros šiandien yra paminklas Lietuvos nepriklausomybei ir sovietinės sistemos bejėgiškumui, todėl nemanome, kad fizinis Žaliojo tilto skulptūrų sunaikinimas ar perkėlimas būtų tikslingas", - teigė D.Mažintas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas