Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


VSD intrigos ir Seimo pozicija


VSD purtosi darbo, neaišku ką beveiks  
Danas Nagelė, Dienraštis "Respublika", 2013 12 10 
Valstybės saugumo departamentas, jau atsikratęs ikiteisminio tyrimo funkcijų, pareigos tirti nusikaltimus žmoniškumui ir valstybei, nebenori ir koordinuoti kovos su terorizmu. Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Darius Petrošius įsitikinęs, kad, sumažėjus veiklos barui, VSD kaip struktūra irgi privalo mažėti, o Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila mano, jog VSD nori atsikratyti funkcijų, kad turėtų daugiau laiko regzti intrigas, persekioti žurnalistus ir vykdyti su VSD veikla nesusijusias prezidentės pavestas užduotis.
Dirbti nebenori
VSD vadovai pareiškė norintys, kad būtų atsisakyta kovos su terorizmu koordinavimo funkcijos. Reaguodamas į tai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas praėjusią savaitę sukvietė įvairių institucijų atstovus ir svarstė, kam tokiu atveju reikėtų patikėti šią itin svarbią funkciją. Konstatuota, kad didelių terorizmo grėsmių lyg ir nėra, bet vis tiek tokia svarbi sritis negali būti nekoordinuojama arba pakišta po kokios nors grynai civilinės institucijos sparnu. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Artūrą Paulauską stebina tokia VSD pozicija. Juo labiau kad departamentas ir taip jau nelabai turi ką veikti: jis jau nebeatlieka ikiteisminių tyrimų vykdymo funkcijos, pareigos tirti nusikaltimus žmoniškumui ir pan. "VSD nebenori koordinuoti kovos su terorizmu, nors Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas jam numato tokią funkciją. Tačiau departamentas tvirtina, kad tai turėtų daryti politinė institucija, kad koordinavimas turėtų vykti politiniu lygmeniu. Kovos su terorizmu funkcija liks bet kokiu atveju saugumiečiams, nes būtent jie renka informaciją, vertina grėsmes. Tik klausimas, kokioje stadijoje jie turi pradėti bendrauti su policija, prokuratūra ar kita ikiteisminio tyrimo vykdymo institucija. Jie jau nebevykdo ikiteisminio tyrimo, todėl klausimas, kas turi užbaigti procedūrą", - samprotavo A.Paulauskas.
Daugiau laiko intrigoms
Politikas nelabai suvokia, kodėl VSD kratosi dalies funkcijų. „Nežinau, ar nori daugiau laiko intrigoms regzti, ar kam. Tiesa, jie ir toliau privalės rinkti informaciją, žvalgyti, teikti informaciją vadovybei, prižiūrėti kovos su terorizmu programą", - tvirtino Seimo narys. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas D.Petrošius VSD atžvilgiu kalbėjo dar griežčiau. „Jų veiklos baras vis mažėja. Tada bent jau kokybiškai darytų tai, kas jiems dar liko pavesta. Kalbu apie žvalgybą, kontržvalgybą. Dabar veikla visiškai išgryninta. Vos ne kaip „Mossad" (Izraelio specialiosios žvalgybos tarnybos - red. past.). Dėl kovos su terorizmu - reikia pripažinti, kad VSD koordinuoti nelabai ir turi galimybių. O tada, kai veiklos baras taip sumažėjęs, kyla klausimas, ar reikia tokios didžiulės struktūros, koks dabar yra VSD, ir tokių didelių finansų. Ką dabar jie už tokias lėšas turėdami tiek žmonių bedaro? To aš nesuprantu. Sakoma, kad VSD daugiau laiko lieka eibėms, intrigoms regzti. Aš su tokiomis sąvokomis esu atsargesnis. Tačiau klausimas yra rimtas ir kylantys skandalai rodo, kad iš tiesų su struktūra kažkas yra ne visai gerai. Gal paslapties skraistė, kuria prisidengęs VSD, leidžia pridengti neveiklumą, nemokšiškumą. Reikalingas labai rimtas auditas. Tačiau, kaip minėjau, tai, kad veiklos baras smarkiai sumažėjęs, visiems akivaizdžiai matyti. Tik finansai liko tie patys", - teigė D.Petrošius.
Saugumiečiai saugumu nebesirūpins
Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Z.Vaišvila ir toliau laikosi nuomonės, kurią yra anksčiau ne kartą išsakęs, kad VSD įvairių funkcijų nori atsisakyti tik todėl, kad turėtų daugiau laiko ir laisvų rankų intrigoms regzti. „Man susidaro įspūdis, kad VSD yra apkrautas netiesioginiu darbu, prezidentės pavestomis užduotimis, todėl nebelieka laiko tiesioginėms funkcijoms atlikti. Kitaip ir sunku paaiškinti, kas čia vyksta. Juk saugumas neturi teisės atsisakyti vykdyti tai, kas jiems privalu. Valstybės saugumo departamentas nenori rūpintis valstybės saugumu. Paradoksas. Tokio departamento vadovas iškart turi dėti atsistatydinimo pareiškimą ant stalo. Kai departamentas nieko nebeturės bendro su valstybės saugumu - ką čia ir komentuoti. Iš VSD atimamos valstybei gyvybiškai svarbios funkcijos, prokuratūroje su pertvarkomis iš viso įvesta destrukcija, daug kvalifikuotų prokurorų išėjo, kiti ruošiasi išeiti. Jei už tai atsakinga prezidentė to nesupranta, vadinasi, užima ne tas pareigas. O jei supranta - vadinasi, sąmoningai kenkia valstybei", - sako signataras.
Sės rašyti išvadų
Beje, Seimo narys A.Paulauskas užsiminė, kad vis dar nebaigtas parlamentinis tyrimas dėl skandalo, susijusio su VSD pažymos apie galimą informacinį išpuolį prieš Lietuvos vadovus nutekinimu. Parlamentarai dar norėtų šnektelėti su generaliniu prokuroru Dariumi Valiu ir tada sėsti rašyti išvadų. Tačiau, anot A.Paulausko, viena jau yra aišku: STT veiksmai žurnalistų atžvilgiu buvo neadekvatūs.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas