Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Prieš sistemą


Iš karto po žudynių Kaune anonimas Prezidentūrai buvo pranešęs, kad policija žinojo apie D.Kedžio planuotus nusikaltimus  
Dainius Sinkevičius, Portalas "Delfi"", 2013 02 05 
Praėjus maždaug pusantro mėnesio po Kaune įvykdytų Jono Furmanavičiaus ir Violetos Naruševičienės nužudymų Prezidentūrai buvo pranešta, kad aukšti Policijos departamento pareigūnai žinojo, bet neužkirto kelio Drąsiaus Kedžio planuojamoms žudynėms.
Tokios aplinkybės antradienį paaiškėjo Vilniaus miesto apylinkės teisme, kuris toliau narpliojo buvusių ir esamų aukštų pareigūnų baudžiamąją bylą dėl žudynių Kaune.
Valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Arūnas Verenius teisme pareiškė, kad dar 2009-ųjų lapkričio 25-ąją Prezidentūrai anoniminiu laišku buvo pranešta, kad policijos pareigūnai žinojo, jog yra ruošiamas nusikaltimas.
Apie šį laišką teigė nieko nežinojęs nei tuometis generalinis policijos komisaras Vizgirdas Telyčėnas, nei jo pavaduotojas Algirdas Stončaitis, kuriam dar rugsėjo viduryje apie D. Kedžio žudynes papasakojo dabar valstybės saugomas liudytojas Mindaugas Žalimas.
Teisme – aukštų pareigūnų ir valstybės saugomo liudytojo akistata
Policijos departamento pareigūnų bylą dėl žudynių Kaune nagrinėjančiame teisme – slapto liudytojo M. Žalimo ir aukštų buvusių bei esamų Policijos departamento pareigūnų akistata.
Toliau iš esmės baudžiamąją bylą nagrinėjančiame Vilniaus miesto apylinkės teisme antradienį teisėjas Valerijus Paškevičius yra suplanavęs apklausti buvusį generalinį komisarą Vizgirdą Telyčėną, dabartinio generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio pavaduotoją Algirdą Stončaitį, Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininką Algirdą Matonį, televizijos laidų prodiuserį Virginijų Gaivenį bei valstybės saugomo M. Žalimo sugyventinę.
Šioje byloje Generalinė prokuratūra kaltinimus yra pateikusi iš pareigų pasitraukusiam policijos generalinio komisaro pavaduotojui Visvaldui Račkauskui, buvusiam Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojui Tomui Ulpiui, Nusikaltimų tyrimo 1-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkui Emilijui Damukaičiui bei operatyviniams darbuotojams Dariušui Sinkevičiui ir Vitalijui Vitkovskiui.
Teismas jau yra apklausęs pagrindinį bylos liudytoją M. Žalimą, tačiau kaltinamųjų gynėjų prašymu buvęs dviejų žmonių nužudymu įtariamo D. Kedžio draugas vėl buvo atvežtas į teismą – liudytojui teisėjas, advokatai, prokuroras bei kaltinamieji gali užduoti klausimus.
A.Stončaitis: man nesuprantamas M.Žalimo noras būti giminaičiu
Buvęs generalinio komisaro pavaduotojas A. Stončaitis, į kurį M. Žalimas kreipėsi pirmiausiai dar prieš 2009-ųjų spalio žudynes Kaune, kai, įtariama, D. Kedys nušovė Kauno apygardos teismo teisėją Joną Furmanavičių bei Violetą Naruševičienę, teisme sakė puikiai prisimenantis susitikimą su M. Žalimu, tačiau tikino, jog nieko konkretaus negalįs pasakyti.
„Sekretorė man pasakė, kad manęs apačioje laukia kažkoks tolimas giminaitis, kai nusileidau prie budėtojo, buvęs vyras prisistatė tolimu giminaičiu iš Plungės – man nesuprantamas jo noras būti giminaičiu, nes jis toks nėra, – teisme kalbėjo A. Stončaitis. – Jis man pasakė, kad nori kalbėti apie nužudymus Kauno mieste, kadangi tai ne mano kuruojama sritis, paskambinau V. Račkauskui, bet jis ketino išvykti, todėl atsiuntė T. Ulpį – jam šį žmogų ir perdaviau“.
„Aš nekuruoju šios srities ir kai žmogus pasakė, kad nori kalbėti apie galimus nužudymus artimiausioje ateityje Kaune, šią informaciją perdaviau ten, kur reikėjo“, – sakė jis.
Tuo metu M. Žalimas teisme pareiškė, kad A. Stončaitis meluoja – esą į kabinetą atėjo ne tik T. Ulpis, bet dar du vyrai, kuriems jis dar kartą turėjo pasakoti apie planuojamus D. Kedžio nužudymus.
M. Žalimas sakė, kad A. Stončaičio brolis yra vedęs jo motinos seserį. „Tikrai tada policijoje rašiau pranešimą apie planuojamas žudynes ir nurodžiau savo telefono numerį – juk T. Ulpis teisme pripažino, kad man skambino, šiuo numeriu iki šiol naudojuosi, o jis tikrai nėra registruotas mano vardu“, – teigė liudytojas.
A. Stončaitis tikino nieko nežinojęs apie anoniminį laišką Prezidentūrai, kuriame buvo pranešta, jog aukšti pareigūnai žinojo apie D. Kedžio planuojamus nusikaltimus.
V.Telyčėnas: D.Kedžio paieška buvo vykdoma visomis kryptimis
Buvęs generalinis komisaras V. Telyčėnas teisme sakė, kad tik po J. Furmanavičiaus nužudymo sužinojęs, jog tai susiję su mažametės D. Kedžio dukros liudijimu apie tariamai patirtą seksualinę prievartą.
„Apie nužudymą sužinojau važiuodamas į komandiruotę Klaipėdoje, paskambinau V. Račkauskui ir pasakiau, kad važiuotų į Kauną, po to man buvo pranešta, jog nužudyta ir V. Naruševičienė, su šiais dviem nužudymais yra ryšys“, – kalbėjo V. Račkauskas.
Jis ikiteisminio tyrimo metu prisipažino, kad dėl D. Kedžio bylos kartą buvęs pas tuometį generalinį prokurorą Algimantą Valantiną, tačiau tai buvo neformalus susitikimas ir jame nieko konkretaus nebuvo aptarta, taip pat nebuvo gauta svarbios informacijos.
„Apie D. Kedžio paiešką pasidomėdavau pas A. Matonį, V. Račkauską arba T. Ulpį – vienas pareigūnas mane informavo, kad yra vilties, jog bus surastas, jo buvo ieškoma per buvusį kultūristą, kaip vėliau sužinojau Raimundą Ivanauską“, – sakė V. Telyčėnas.
Buvęs generalinis komisaras patikino, kad nieko nežinojo apie M. Žalimą bei apie jo pateiktą informaciją. „D. Kedžio paieška policijoje buvo vykdoma visomis kryptimis“, – sakė jis.
V. Telyčėnas taip pat patikino nieko nežinojęs apie mįslingąjį laišką Prezidentūrai. „Apie tai sužinojau tik ikiteisminio tyrimo metu, jau po kilusio skandalo, kai apie M. Žalimą parodė televizija“, – sakė buvęs policijos vadovas.
Net nebandė užkirsti kelio galimoms žudynėms
Baudžiamąją bylą nagrinėjantis teisėjas V. Paškevičius antradienį nusprendė kaltinamajam V. Vitkovskiui panaikinti dar ikiteisminio tyrimo metu jam skirtą įpareigojimą – nebendrauti su V. Račkausku ir T. Ulpiu.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Arūnas Verenius teisme yra sakęs, kad V. Račkauskas, veikdamas bendrininkų grupėje su T. Ulpiu, E. Damukaičiu, V. Vitkovskiu ir D. Sinkevičiumi, nuo 2009 m. spalio 5-osios (J. Furmanavičiaus ir V. Naruševičienės nužudymo) iki 2011-ųjų spalio 30-osios nuslėpė informaciją apie buvusį dviejų žmonių nužudymu įtariamą D. Kedžio draugą M. Žalimą.
Pasak prokuroro, į Policijos departamentą dar 2009 m. rugsėjo 16-ąją atvyko M. Žalimas ir pateikė informaciją apie D.Kedžio bei jo bendrų Raimundo Ivanausko ir Eglės Barauskaitės planuojamą teisėjo J. Furmanavičiaus, L. Stankūnaitės bei jos sesers V. Naruševičienės nužudymą. Be to, M. Žalimas nurodė informaciją apie nužudymui ketinamą panaudoti dujinį ginklą su garso slopintuvu bei specialiai nusikaltimui įsigytą automobilį.
Šią informaciją M. Žalimas pateikė T. Ulpiui, kuris informacijos jokiuose dokumentuose neužfiksavo ir nesiėmė neatidėliotinų veiksmų užkirsti kelią planuojamam labai sunkiam nusikaltimui.
Vėliau, jau po J. Furmanavičiaus ir V. Naruševičienės nužudymo, esą V. Račkauskas savo pavaldiniams V. Vitkovskiui ir D. Sinkevičiui nurodė patekti į sodo namelį, kuriame turėjo slėptis D. Kedys. Šiame namelyje pareigūnai spalio 8-ąją neteisėtai įrengė ir savaitę naudojo slaptas technines priemones, tačiau įtariamojo žudiko taip ir nesulaukė, o D. Kedžio name paliktus daiktus vėliau atidavė M. Žalimui.
„Taip sudarė sąlygas negrįžtamai prarasti daiktus“, – pabrėžė prokuroras.
Kaltinamajame akte taip pat teigiama, kad šios informacijos nežinojo ikiteisminį tyrimą dėl žudynių Kaune atliekantys Generalinės prokuratūros prokurorai. Maža to, praėjus 10 d. po žudynių esą pareigūnams buvo duotas nurodymas ir toliau prokurorams nepranešti duomenų apie M. Žalimą.
Be to, prokuroro teigimu, 2009-ųjų lapkričio 20-ąją V. Račkauskas taip pat suklastojo oficialų dokumentą, kai siekdamas nuslėpti M. Žalimo pateiktą informaciją, tuomečiam Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiajam prokurorui Algimantui Kliunkai pranešė, jog Lietuvos kriminalinės policijos biuro padaliniai nebuvo gavę duomenų apie ketinimus susidoroti su J. Furmanavičiumi, V. Naručevičiene dėl galimo mažametės mergaitės tvirkinimo. Šią pažymą prokurorui parengė E. Damukaitis.
Kad policija neturi jokių duomenų apie M. Žalimą, prokurorui A. Kliunkai jo darbo kabinete 2010-ųjų sausio 20-ąją vykusio susitikimo metu nurodė ir T. Ulpis.
Pasak prokuroro, ši informacija paaiškėjo 2011-ųjų spalio 30-ąją, kai pas prokurorus atvyko M. Žalimas ir pateikė anksčiau policijai perduotą informaciją.
Kaltinamajame akte teigiama, kad aukšti policijos pareigūnai dėl neatsargumo neatliko savo pareigų bei piktnaudžiavo tarnybine padėtimi.
Bylą nagrinėjantis teismas ketina apklausti apie 50 liudytojų.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas