Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD karininko žūtis


Teismas VSD nurodė apsvarstyti, ar L.Pociūnienei priklauso kompensacija  
Dainius Sinkevičius, Portalas "Delfi"", 2011 06 06 
Mįslingomis aplinkybėmis Baltarusijoje žuvusio saugumo karininko Vytauto Pociūno našlei Liudvikai Pociūnienei atsirado viltis iš Valstybės saugumo departamento (VSD) prisiteisti vidutinį V. Pociūno atlyginimą už 10 metų. Pirmadienį teismas patenkino L. Pociūnienės skundą iš dalies ir nurodė VSD iš naujo svarstyti, ar našlei priklauso kompensacija.
L. Pociūnienės skundą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos administracinis teismas pabrėžė, kad po V. Pociūno žūties VSD nenustatė, ar saugumo pareigūno mirtis yra susijusi su tarnyba – tam turi būti atliktas tyrimas. Pasak teismo, tik vėliau „Sodra“ spręs, ar nelaimingas atsitikimas laikomas draudiminiu įvykiu – jeigu taip, valstybės tarnautojai turės apskaičiuoti draudimo sumos dydį.
„Tarnybinis tyrimas dėl V. Pociūno žūties nebuvo atliktas, todėl teismas daro išvadą, kad VSD nėra priėmęs galutinio sprendimo dėl kompensacijos mokėjimo ir atsisakymą skirti kompensaciją vertina ne kaip atsisakymą tai daryti, o kaip sprendimą nepradėti tarnybinio tyrimo siekiant nustatyti priežastinio ryšį tarp V.Pociūno tiesioginių pareigų vykdymo ir žūties patvirtinimo iki ikiteisminio tyrimo medžiagos gavimo“, – pabrėžė administracinę bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija.
Jeigu po tarnybinio tyrimo VSD nuspręstų priimti L. Pociūnienei palankų sprendimą, našlei turėtų būti išmokėta maždaug pusė milijono litų. Tiesa, saugumas gali nepatenkinti našlės skundo ir jį argumentuotu nutarimu atmesti, tačiau moteris jį vėl galės skųsti teismui.
Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas dar negalutinis – jį dar galima apskųsti apeliacine tvarka.
Po vyro žūties 2,5 metų paskutinio tarnybinio atlyginimo dydžio kompensaciją L. Pociūnienei yra išmokėjusi Užsienio reikalų ministerija (URM), nes V. Pociūnas dirbo diplomatinėje tarnyboje. Tuo tarpu žurnalistė įsitikinusi, kad V. Pociūno šeimai kompensacija priklauso ir iš VSD.
Savo skunde moteris nurodė, kad VSD įstatymas numato V. Pociūno šeimai teisę gauti kompensaciją, nes žūties Breste metu saugumo karininkas buvo susijęs su VSD.
Nors L. Pociūnienei kompensaciją jau išmokėjo URM, tačiau ji nurodė, kad neturi jokių dokumentų, patvirtinančių, jog V. Pociūnas būtų buvęs atleistas iš tarnybos VSD.
Pasak pareiškėjos, 2008-aisiais po mirties įteikiant Vyčio kryžiaus ordino Komandoro didįjį kryžių tuometis premjeras Gediminas Kirkilas ir prezidentas Valdas Adamkus pareiškė, kad aukšto rango VSD diplomatas žuvo eidamas tarnybines pareigas. Tai, anot jos, tik patvirtina, kad kompensaciją VSD privalo skirti žuvusiojo šeimai.
Kokią sumą V. Pociūno šeimai turėtų išmokėti VSD, L. Pociūnienė skunde teismui nenurodė, tačiau byloje esantys duomenys patvirtino, kad jeigu VSD darbuotojo žūtis yra susijusi su tarnyba, jo šeimai turi būti išmokėta 10 metų (120 mėnesių) vidutinio tarnybinio atlyginimo dydžio kompensacija.
„Iš tikrųjų tai dėl kompensacijos nebūčiau pasiryžusi bylinėtis, jeigu tai būtų tik pinigų klausimas (...) O kaip tie vyrai, kurie šiandien dirba tą pavojingą darbą. Aš labai norėčiau, kad tie vyrai, kurie šiandien dirba rizikuodami, turėtų bent tokį užtikrintumą, kad jei jau teks padėti galvą, tai jų šeimomis valstybė pasirūpins ir nereikės varstyti teismų durų“, - yra sakiusi našlė.
Su L. Pociūnienės pozicija nesutiko VSD – jo pareigūnai moteriai raštu jau buvo atsakę, kad V. Pociūnui kompensacija iš VSD nepriklauso.
VSD teisininkai teismui nurodė, kad V. Pociūnas iš VSD buvo perkeltas į diplomatinę tarnybą, o jo darbdavys buvo URM. Todėl, pasak VSD, būtent URM privalėjo užtikrinti visas socialines garantijas ir išmokėti su žūtimi susijusias išmokas šeimai.
Prašydami atmesti skundą VSD teisininkai teismui taip pat nurodė, kad kompensacijos paskyrimo klausimas šiuo metu nebūtų objektyvus, nes pirmiausia reikia sulaukti ikiteisminio tyrimo ar teisminio proceso pabaigos.
DELFI primena, kad praėjusiais metais prokurorai V. Pociūno žūtį Baltarusijoje ėmė tirti kaip nužudymą. Tai prokurorus įpareigojo teismas, išnagrinėjęs L. Pociūnienės skundą.
V. Pociūnas mirė 2006-ųjų rugpjūčio 23-iosios naktį. Jo kūnas buvo rastas apie 8.15 min. Breste, šalia „Inturist“ viešbučio esančioje statybvietėje. Iš devintojo aukšto iškritęs diplomatas buvo atvykęs į tarnybinę komandiruotę.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas