Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Žiniasklaida – politinis instrumentas


Vilniaus r. politikai savo partijos narių laikraščiams skyrė 1,5 mln. Lt  
Eglė Samoškaitė, Portalas "Delfi"", 2011 03 31 
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovaujama Vilniaus rajono savivaldybės administracija už 1,5 mln. Lt nusipirko teisę trejus metus skelbti savo naujienas vietiniuose savaitraščiuose „Vilniaus krašto savaitraštis“ ir „Tygodnik Wileńszczyzny“, kuriuos valdo tos pačios partijos nariams priklausanti įmonė. Maža to, paslaugas savivaldybė perka pagal įkainį, kuris kitiems rajonų leidiniams galėtų kelti pavydą – vienas kvadratinis centimetras čia kainuoja 4,63 Lt, kai kitoje regioninėje spaudoje kaina tesiekia apie 1,3-2,5 Lt.
„Kiek aš žinau, kainos paprastai yra daug mažesnės. Jos gali būti mažesnės ir tris kartus, ir du kartus. Priklauso ir nuo to, kiek rajone yra laikraščių – jeigu yra vienas, tai jis sau gali leisti didesnę kainą, jeigu yra keli, yra konkurencija, kaina mažėja. Žinau, kad pas mus, Nacionalinėje rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijoje, yra atvejų, kad už kvadratinį centimetrą kaina siekia 3 Lt, bet šiaip paprastai yra apie 1,3-1,5 Lt ar 2 Lt, gali būti 2,5 Lt. Bet maksimumas mūsų asociacijoje kažkurio leidinio yra 3 Lt“, - DELFI pasakojo Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos pirmininkė Ramutė Šimukauskaitė.
Savaitraščius ir savivaldybę valdo tos pačios partijos politikai
„Vilniaus krašto savaitraštį“ ir „Tygodnik Wileńszczyzny“ leidžia tas pats leidėjas – uždaroji akcinė bendrovė „Rejspa“. Registrų centro duomenimis, bendrovė priklauso penkiems asmenims, kurie vienaip ar kitaip susiję su Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Kaip žinoma, ši partija Vilniaus rajono savivaldybės taryboje turi daugumą ir vadovauja rajono politikai.
Viena iš „Rejspa“ akcininkių Vanda Kravčionok nuo Lenkų rinkimų akcijos dirba Vilniaus miesto savivaldybės taryboje. Kitas akcininkas yra šios partijos Seimo narys Michalas Mackevičius. Įmonės akcijos priklauso ir dar vienam šios partijos atstovui, Vilniaus rajono tarybos nariui Stanislavui Adamaičiui, taip pat partijos tinklapyje bei „Vilniaus krašto savaitraštyje“ rašančiai Stanislavai Pačkovskai bei „Rejspa“ direktorei, anksčiau per rinkimus dirbusiai stebėtoja nuo Lenkų rinkimų akcijos Jelenai Vasilkovai.
Viešąjį spaudos paslaugų pirkimą neskelbiamų derybų būdu įgyvendino Vilniaus rajono savivaldybės administracija, kuriai vadovauja politinio pasitikėjimo pareigūnas – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovė Liucina Kotlovska.
Administracija, kuriai vadovauja Lenkų rinkimų akcijos atstovė, iš įmonės „Rejspa“, priklausančiai tos pačios partijos politikams, nutarė pirkti leidybos ir spausdinimo paslaugas ir joms per trejus metus planuoja išleisti 1,5 mln. Lt. Tokia yra nustatyta bendra galutinė sutarties vertė su pridėtinės vertės mokesčiu sutarties galiojimo laikotarpiui.
„Galutinė sutarties kaina nuo vykdant sutartį suteiktų paslaugų kiekio (apimties), tačiau negali viršyti 1 500 000 (su PVM) per visą sutarties galiojimo laikotarpį. Sutartis pasirašoma 12 mėn. laikotarpiui su galimybe pratęsti sutartį 2 kartus po 12 mėn.“, - rašoma DELFI turimame viešojo pirkimo apraše.
Savivaldybės administracija šiam tikslui neskelbė viešo paslaugų pirkimo konkurso, o nusprendė susitarimą pasiekti neskelbtinų derybų būdu. Pagrindime, kodėl pasirinko tokį paslaugų pirkimo būdą, rašoma, jog neskelbtinos derybos pasirinktos dėl to, kad „Rejspa“ yra „vienintelis tiekėjas, kuris gali teikti spaudos paslaugas lietuvių ir lenkų kalba leidžiamuose savaitraščiuose“.
L.Kotlovska: rinkomės pigiausią ir patogiausią būdą
Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė L. Kotlovska DELFI aiškino, kad spaudos paslaugos perkamos dėl to, jog šalies įstatymai įpareigoja paskelbti priimamus sprendimus visuomenei, o minėtieji savaitraščiai, jos teigimu, rajone yra patys populiariausi ir skaitomiausi, be to, leidžiami lenkų ir lietuvių kalbomis. Pasak administracijos direktorės, „Vilniaus krašto savaitraštis“ ir „Tygodnik Wilenszczyzny“ rajone turi daugiau nei 900 prenumeratorių
„Lietuvos pašto 2011 m. vasario suteiktais duomenimis UAB „Rejspa“ leidžiamas savaitraštis „Vilniaus krašto savaitraštis“ ir savaitraštis „Tygodnik Wilenszczyzny“ yra labiausiai skaitomi Vilniaus rajono gyventojų vietiniai leidiniai, turintys virš 900 prenumeratorių Vilniaus rajone. Minėti anksčiau leidiniai yra leidžiami lietuvių ir lenkų kalbomis, tokiu būdu informacija yra pasiekiama daugiatautei Vilniaus krašto visuomenei“, - savo atsakyme teigė L. Kotlovska.
Administracijos direktorė taip pat teigia, jog savivaldybė ieškojo pigiausio būdo skelbti informaciją rajono gyventojams ir, atsižvelgusi į tarifus, pasirinko įmonę „Rejspa“ bei jos leidžiamus savaitraščius.
Tuo tarpu Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos pirmininkė R. Šimukauskaitė DELFI teigė, kad su savivaldybe sutartas įkainis už kvadratinį centimetrą yra labai didelis. Jos teigimu, maksimalus tarifas, kurį taiko vienas iš jos vadovaujamos asociacijos spaudinių, yra 3 Lt už kvadratinį centimetrą, tačiau paprastai kaina tesiekia 1,3-2,5 Lt.
„Kiek aš žinau, kainos paprastai yra daug mažesnės. Jos gali būti mažesnės ir tris kartus, ir du kartus. Priklauso ir nuo to, kiek rajone yra laikraščių – jeigu yra vienas, tai jis sau gali leisti didesnę kainą, jeigu yra keli, yra konkurencija, kaina mažėja“, - aiškino pašnekovė, drauge pridūrusi, jog įkainis gali kisti ir nuo tiražo gausos.
Kaip DELFI informavo Viešųjų pirkimų tarnyba, analogišką pirkimą Vilniaus rajono savivaldybė vykdė ir praėjusiais metais, tačiau tuomet sutarties vertė metams siekė 500 tūkst. Lt.
Vilniaus rajone lenkų kalba taip pat leidžiamas dienraštis „Kurier Wileński“, dvisavaitis žurnalas „Magazyn Wileński" ir katalikiškasis „Spotkania“.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas