Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Skandalai: VSD prieš laisvą spaudą


Sekimo skandalas dar nepalaidotas 
Portalas "Delfi"", 2010 10 12 
Per dešimt šių metų mėnesių vos penkis posėdžius tesurengusi Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija (OVPKK) birželį liko be vadovo. Iš pirmininko posto atsistatydino "krikščionis" Aleksandras Sacharukas. Kol nėra įpėdinio, formaliai jis tebevadovauja komisijai. Vienintelis kiek didesnį rezonansą sukėlęs komisijos darbas - žurnalistų sekimo skandalo tyrimas. Vienintelis jo rezultatas - išvada, kad OVPKK neturi dantų.
"Jokios operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės šiuo metu nėra. De jure komisijos niekas nepanaikino, de fakto ji visiškai neveiksni", - LŽ sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas Stasys Šedbaras. Jo vadovaujama darbo grupė Seimo valdybai įteikė OVPKK pertvarkos metmenis ir atitinkamų Seimo statuto pataisų projektą. S.Šedbaras pripažino, kad siūlomas modelis gana prieštaringas. Projekto autorių nuomone, naujoji OVPKK turėtų būti nedidelė - iš penkių narių, turinčių viso parlamento ir specialiųjų tarnybų pasitikėjimą. Kiekvieno komisijos nario kandidatūra turėtų būti laiminama balsų dauguma, dėl jos turėtų sutarti tiek valdantieji, tiek opozicija. "Daugelyje Vakarų Europos kraštų yra speciali tokios komisijos formavimo tvarka, tačiau tai reikia pritaikyti prie mūsų mąstymo ir mentaliteto", - sakė S.Šedbaras.
Paklaustas, ar tokia komisija apskritai reikalinga, S.Šedbaras atsakė teigiamai. "Parlamentinė operatyvinės veiklos kontrolė būtina. Kad jos šiuo metu nėra, džiaugiasi kai kurios institucijos, nes joms lengviau dirbti", - teigė komiteto pirmininkas. OVPKK egzistavimo prasmę įžvelgia ir komisijos pirmininko pavaduotoja Dalia Kuodytė. "Jei bus pasirinktas komisijos, o ne pakomitečio modelis, turi keistis OVPKK narių skyrimo tvarka, ji turi gauti kitus įgaliojimus", - įsitikinusi parlamentarė.
Seimo OVPKK veiklos perspektyvomis susirūpinta kilus skandalui dėl žurnalistų telefoninių pokalbių pasiklausymo. Informaciją apie tai pernai rudenį paskelbė Pilietinės visuomenės instituto direktorius, Piliečių santalkos pirmininkas Darius Kuolys. Televizijos laidoje jis pranešė turįs duomenų, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojai klausosi kai kurių žurnalistų pokalbių telefonu. Pasak D.Kuolio, klausomasi tų žurnalistų, kurie viešai kėlė klausimus dėl pulkininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje.
"Šis tyrimas nebaigtas iki šiol. Komisija negali gauti reikalingų duomenų, nes pagal dabartinį įstatymą jos galimybės ribotos", - sakė D.Kuodytė. Anot parlamentarės, galima tik spėlioti, ar klausydamiesi žurnalistų pokalbių telefonu operatyvininkai pažeidė įstatymą, ar ne.
Panašus žurnalistų šnipinėjimo skandalas kilo ir Lenkijoje. Didžiausias šios šalies dienraštis "Gazeta Wyborcza" atskleidė, kad 2005-2007 metais visos trys saugumo tarnybos sekė vyriausybę kritikavusius žurnalistus. Lenkijos žiniasklaida ir dalis politikų paragino Seimą sukurti specialią komisiją "piktnaudžiavimui valdžia ištirti". Be to, šnipinėtiems žurnalistams siūloma kreiptis į teismą, reikalaujant suteikti jiems nukentėjusiųjų statusą.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas