Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


VSD intrigos ir Seimo pozicija


Seimo pirmininkė kreipėsi į VSD dėl 12 pažymų išslaptinimo 
Portalas "Delfi"", 2010 08 30 
Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė kreipėsi į Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinį direktorių Gediminą Griną dėl galimo 12 Seimui pateiktų analitinių pažymų išslaptinimo.
Rašte VSD vadovui parlamento vadovė pabrėžė, kad nėra susipažinusi su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pateiktomis pažymomis, tačiau savo prašymą I.Degutienė grindžia NSGK pirmininko Arvydo Anušausko prašymu ir Valstybės ir tarnybos paslapčių nuostatomis.
"Su minėtame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko A.Anušausko rašte įvardintais dokumentais susipažinusi nesu, tačiau atsižvelgdama į komiteto pirmininko kreipimąsi ir vadovaudamasi Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 10 straipsnio nuostatomis siunčiu jums minėtą dokumentą ir prašau spręsti jame keliamus klausimus pagal kompetenciją", - rašte VSD generaliniam direktoriui rašo I.Degutienė.
Pagal įstatymus, panaikinti dokumentų prieinamumą ribojančius grifus teisę turi ta institucija, kuri juos uždėjo, šiuo atveju - VSD.
Penktadienį A.Anušauskas raštu pasiūlė Seimo pirmininkei I.Degutienei kreiptis į VSD dėl vadinamųjų 12 pažymų išslaptinimo. Anot jo, "kyla pagrįstų abejonių dėl šių dokumentų įslaptinimo tikslingumo".
Apie galimą analitinių VSD pažymų paviešinimą prieš tai užsiminė premjeras Andrius Kubilius. Jis teigė nematantis priežasčių, kodėl jos negalėtų būti paviešintos.
"Tose pažymose nėra tos informacijos, kuri atskleistų operatyvinės veiklos metodus ar šaltinius, tad tokios informacijos paviešinimas tikrai nepakenktų operatyvinės veiklos subjektams, aš nemanau, kad kurie nors iš tų prieš keletą metų vykdytų operatyvinių tyrimų yra tęsiami, ir tos informacijos paviešinimas galėtų pakenkti, sakykime, ikiteisminiam tyrimui", - svarstė premjeras.
Dėl galimybės išslaptinti 12 pažymų spręs ekspertų komisija
Valstybės saugumo departamente (VSD) bus sudaryta speciali ekspertų komisija, kuri spręs, ar galima išslaptinti ir paviešinti vadinamąsias 12 analitinių pažymų.
"Įstatymas numato, kad dėl dokumentų išslaptinimo turi būti sudaryta ekspertų komisija, kuri vertina išslaptinimo galimybes", - pirmadienį BNS sakė VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.
Paklaustas, per kiek laiko gali būti priimtas vienoks ar kitoms sprendimas, V.Makauskas tvirtino, kad terminai nėra reglamentuoti.
Praėjusią savaitę Seimo NSGK iš VSD gavo 12 pažymų, kurių prašė beveik ketverius metus.
NSGK 2006 metais atlikdamas VSD veiklos tyrimą pareikalavo, kad departamentas jiems pateiktų 12 analitinių pažymų, neva atskleidžiančių verslo, interesų grupių daromą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams. Buvę VSD vadovai tą padaryti atsisakė, motyvuodami galiojančiais teisės aktais.
Dabar teigiama, kad pažymų pateikimui kelią atvėrė Operatyvinės veiklos įstatymo pataisos.
Seimas specialiu nutarimu VSD buvo prašęs pateikti 2006 metų sausio 29 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų vasario 13 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų kovo 16 dienos pažymą "Dėl pretendentų įsigyti "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų gegužės 11 dienos pažymą "Dėl "Mažeikių naftos" akcijų įsigijimo", 2006 metų rugsėjo 11 dienos pažymą "Dėl Vytauto Naudužo skyrimo ūkio viceministru aplinkybių", 2006 metų birželio 21 dienos pažymą "Dėl naujos koalicijos Seime formavimo", 2006 metų liepos 27 dienos pažymą "Dėl Seimo narės A.Staponkienės", 2006 metų vasario 28 dienos pažymą "Dėl "Lietuvos geležinkelių" liberalizavimo", 2006 metų liepos 28 dienos pažymą "Dėl Seimo nario V.Orechovo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl Lietuvos Respublikos garbės konsulo Kipre skyrimo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl konflikto Kauno termofikacinėje elektrinėje", 2006 metų spalio mėnesio VSD Antrosios valdybos rengtos pažymą "Dėl verslo grupių įtakos žiniasklaidai".
A.Kubilius: VSD pažymų paviešinimas neatskleistų jokių operatyvinių duomenų
Premjeras Andrius Kubilius sako, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų paviešinimas neatskleistų jokių operatyvinių duomenų.
Ministro pirmininko nuomone, vadinamosios "12 pažymų" turi būti išslaptintos.
"Šitame reikale visuomenė turi teisę žinoti, kuo valstybė gyveno keletą paskutinių metų ir kokie metodai buvo taikomi neteisėtai, arba nesąžiningai ir neskaidriai stengiantis reguliuoti kai kuriuos labai svarbius valstybės gyvenimo procesus - nuo valdžios formavimo iki energetikos", - žurnalistams pirmadienį sakė A.Kubilius.
Premjeras sakė šių pažymų nematęs nei būdamas opozicijoje, nei premjeru. Vis dėlto, anot ministro pirmininko, jų paviešinimas nepakenktų ikiteisminiams tyrimams ir neatskleistų jokių operatyvinių duomenų.
"Bent jau kiek man tenka girdėti iš Seimo komiteto narių (...), tai išties tų pažymų paviešinimas neatskleistų jokių operatyvinių duomenų, operatyvinės veiklos subjektai dėl to nepatirtų jokių problemų. Antras dalykas, kiek suprantu, tai nepakenktų jokiems ikiteisminiams tyrimams, nes jie nėra vykdomi arba nebegali būti pradėti pagal tą medžiagą, kuri buvo surinkta prieš ketvertą - penketą metų", - po Vyriausybės pasitarimo kalbėjo A.Kubilius.
Paklaustas, ar tyrimas dėl šių pažymų galėtų būti pratęstas, premjeras atsakė nežinantis, kas dar galėtų būti tiriama.
"Galbūt ir galėtų būti pratęstas tyrimas, bet, tiesą sakant, nelabai žinau, ką ten dar tyrinėtų. Visuomenė pati atliktų žymiai efektyvesnį tyrimą, jeigu jai būtų leista susipažinti su tomis pažymomis", - teigė jis.
Prezidentė: išslaptinimo iniciatyvos turi būti įgyvendinamos laikantis įstatymų reikalavimų
Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų išslaptinimo iniciatyvos turi būti įgyvendinamos laikantis įstatymų reikalavimų, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Tokią šalies vadovės poziciją dėl ketinimų išslaptinti vadinamąsias 12 pažymų BNS pirmadienį perdavė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
"Visos procedūros yra tiksliai numatytos įstatymuose, įstatymai tiksliai nurodo, kaip išslaptinimo procedūros turi vykti. Prezidentės pozicija - kad esant iniciatyvoms išslaptinti pažymas, viskas turi būti daroma laikantis įstatymų reikalavimų", - sakė prezidentės atstovas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas