Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


VSD intrigos ir Seimo pozicija


Seimo NSGK iš VSD pagaliau gavo 12 pažymų 
Portalas "Delfi"", 2010 08 19 
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) ketvirtadienį iš Valstybės saugumo departamento (VSD) gavo vadinamųjų "12 pažymų".
Tikimasi, kad šių pažymų pateikimas padės užbaigti jau kelerius metus vykstančias diskusijas, taip bus įgyvendinti parlamentinę kontrolę atliekančio Seimo komiteto ir Seimo prieš kelerius metus priimti sprendimai, nurodyti Valstybės saugumo departamento veiklos parlamentinio tyrimo išvadose.
NSGK nuosekliai savo sprendimuose ir pasiūlymuose ne kartą ragino VSD pateikti reikiamus dokumentus ir įgyvendinti Seimo valią. Klausimas kasmet buvo keliamas komitete svarstant VSD veiklos metinę ataskaitą.
Didelės reikšmės problemos sprendimui turėjo Seimo pavasario sesijoje priimti Operatyvinės veiklos įstatymo pakeitimai, reglamentuojantys įslaptintos operatyvinės informacijos teikimo atvejus, jos gavėjus ir teikimo procedūras. Įsigaliojus šiems pakeitimams tokio pobūdžio informacijos teikimas ir jos teikimo atvejai tapo aiškiai ir išsamiai sureglamentuoti.
"Šios pažymos buvo Seimo prieš ketverius metus vykdyto parlamentinio tyrimo medžiagos dalimi, su kuria Seimui, vykdančiam parlamentinę kontrolę, nebuvo leista susipažinti. Tai principinis klausimas, kuris negalėjo likti ir neliko be atsakymo", - sako NSGK komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.
K.Girnius: "12 pažymų" pateikimas - tik vienas žingsnis pirmyn
Valstybės saugumo departamento (VSD) sprendimas perduoti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) vadinamąsias 12 pažymų yra tik vienas žingsnis pirmyn, sako politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.
"VSD padarė žingsnį į priekį. Dabar bus klausimas, kaip reaguos dabartinis Seimas, NSGK ir ar jis reikalaus ir, kai iškils kas nors panašaus, pakankamai ryžtingai veiks, kad VSD negalėtų slapstytis arba duoti pusiau patenkinamą atsakymą", - ketvirtadienį BNS sakė K.Girnius.
Pažymos, kurių Seimas iš VSD negavo ketverius metus, skatino diskusijas apie didesnės saugumo tarnybų parlamentinės kontrolės Lietuvoje būtinybę.
"Sunku sakyti, kad tai atkuria parlamentinę kontrolę, nes tų pažymų prašė jau ketverius metus. Bet manau, kad tai yra teigiamas ženklas, kad dabartinė VSD bus pasiryžusi labiau bendrauti su Seimu - pasiduos parlamentinei kontrolei", - BNS sakė K.Girnius.
"Labai daug priklauso nuo to, kaip elgsis dabartinis Seimas ir ar jis šito reikalaus", - pridūrė politikos apžvalgininkas.
K.Girniaus manymu, pažymos padės nustatyti, kokia buvo padėtis 2006-aisiais.
A.Lukošaitis: "12 pažymų" istorija iškėlė daug klausimų dėl specialiųjų tarnybų parlamentinės kontrolės procedūrų
Istorija dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) "12 pažymų" iškėlė svarbių klausimų dėl parlamentinės kontrolės taisyklių ir procedūrų išbaigtumo specialiųjų tarnybų atžvilgiu, mano politologas Alvidas Lukošaitis.
"Tokioms tarnyboms visą laiką yra taikomos specialios parlamentinės kontrolės taisyklės, procedūros. Kiek jos išbaigtos, kiek jos ne, kiek jos tobulos, yra pakankamai svarbus klausimas", - BNS ketvirtadienį sakė politologas.
"Jeigu ten yra kažkas tokio ypatingo ir negalima rodyti, kaip buvo argumentuojama, pažeidžiant tam tikrus įstatymus, tai galbūt galima duoti tam tikrą dozę iš šių 12 pažymų visuomenei, o kitą paženklinti atitinkamais grifais ir slėpti kuo giliau", - svarstė A.Lukošaitis.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo nuomone, parlamentinės kontrolės problemų Lietuvoje yra "daugiau negu reikia".
"Tik paskutinius porą metų yra bandoma suteikti parlamentinei kontrolei sistematiškumo, tam tikro nuoseklumo, kas leistų išvengti tokių fragmentiškų prišokimų prie šito klausimo, kad dažnai pasibaigia tiktai tuo, kad klausimas eskaluojamas žiniasklaidoje, o politiniame lygmenyje yra paprasčiausiai suveliamas, politizuojamas ir tada diskredituojama pati parlamentinės kontrolės idėja", - sakė A.Lukošaitis.
Politologo įsitikinimu, parlamentinė kontrolė Vakarų demokratinėse valstybėse kur kas svarbesnė nei įstatymų leidybos klausimas.
"Atsiradus tam tikrai rimčiai valstybėje, parlamentinė kontrolė yra žymiai svarbesnis klausimas negu mūsų taip pamėgta įstatymų leidyba ar teisėkūra", - teigė VU TSPMI dėstantis politologas.
Vis dėlto, A.Lukošaičio įsitikinimu, visuomenės, žiniasklaidos ir dalies politikų dėmesys minėtoms pažymoms yra perdėtas.
"Aš esu tikras, kad šiandien nepavyktų kažko stebuklingo, iš kojų išverčiančio sužinoti, nei kad jau esam sužinoję tos pačios žiniasklaidos dėka", - BNS sakė A.Lukošaitis.
Seimas specialiu nutarimu VSD buvo prašęs pateikti 2006 metų sausio 29 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų vasario 13 dienos pažymą "Dėl Rusijos interesų įsigyjant "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų kovo 16 dienos pažymą "Dėl pretendentų įsigyti "Mažeikių naftos" akcijas", 2006 metų gegužės 11 dienos pažymą "Dėl "Mažeikių naftos" akcijų įsigijimo", 2006 metų rugsėjo 11 dienos pažymą "Dėl Vytauto Naudužo skyrimo ūkio viceministru aplinkybių", 2006 metų birželio 21 dienos pažymą "Dėl naujos koalicijos Seime formavimo", 2006 metų liepos 27 dienos pažymą "Dėl Seimo narės A.Staponkienės", 2006 metų vasario 28 dienos pažymą "Dėl "Lietuvos geležinkelių" liberalizavimo", 2006 metų liepos 28 dienos pažymą "Dėl Seimo nario V.Orechovo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl Lietuvos Respublikos garbės konsulo Kipre skyrimo", 2006 metų rugsėjo 15 dienos pažymą "Dėl konflikto Kauno termofikacinėje elektrinėje", 2006 metų spalio mėnesio VSD Antrosios valdybos rengtos pažymą "Dėl verslo grupių įtakos žiniasklaidai".

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas