Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Interesų pinklės EBSW byoje


G.Petrikui siūloma skirti 6,5 m. nelaisvės 
Dainius Sinkevičius, Portalas "Delfi"", 2009 07 02 
Buvęs Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) tarybos pirmininkas Gintaras Petrikas iššvaistė banko turtą suteikdamas su koncernu EBSW susijusioms bendrovėms kreditus be turto įkeitimo ar kitų garantijų. Taip įsitikinęs Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Pliopys, Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį pasiūlęs G. Petriką pripažinti organizavus LVKB turto iššvaistymą ir dėl to nuteisti 6 metams bei 6 mėnesiams laisvės atėmimo bei priteisti Turto banko pareikštą ieškinį – 18 mln. 693 tūkst. Lt.
Į pasiūlytą pusseptintų metų laisvės atėmimo bausmę G. Petrikui prokuroras pasiūlė įskaičiuoti 3 metus ir 4 mėnesius, kuriuos G.Petrikas buvo suimtas JAV.
Kitoje byloje siūloma 7 m. nelaisvės
Tuo tarpu šiuo metu Kauno apygardos teisme nagrinėjamoje byloje dėl investicinės Kauno holdingo kompanijos daugiau kaip dėl 24 mln. Lt turto iššvaistymo prokurorai G. Petriką yra pasiūlę įkalinti 7 metams.
Kaip ketvirtadienį Vilniaus apygardos teisme pareiškė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras, G. Petriko kaltę byloje dėl LVKB didelės vertės turto iššvaistymo pagrindžia ne tik teisminio tyrimo metu surinkti įrodymai, bet ir prieš kelerius metus teismuose jau išnagrinėta baudžiamoji byla. Joje dėl LVKB turto iššvaistymo buvo nuteisti buvę G. Petriko bendražygiai.
Siūlydamas G. Petriką pripažinti kaltu, valstybinis kaltintojas teismo paprašė iš G. Petriko priteisti turtinę žalą – kartu su jau anksčiau nuteistais LVKB darbuotojais solidariai grąžinti suteiktus kreditus, palūkanas bei delspinigius – daugiau kaip 13 mln. 480 tūkst. Lt.
Asmeniškai iš G. Petriko prokuroras siūlo priteisti daugiau kaip 5 mln. 160 tūkst. Lt – esą tokią žalą LVKB patyrė, kai banko tarybos pirmininkas su EBSW siejamai bendrovei „Statybinių medžiagų investicija“ suteikė daugiau kaip 2 mln. 444 tūkst. Lt paskolą.
Byloje civilinį ieškinį pareiškusio Turto banko atstovė nurodė, kad iš G. Petriko siekiama prisiteisti ir daugiau kaip 1mln. 662 tūkst. Lt palūkanų bei 833 tūkst. Lt delspinigių. Tiesa, „Statybinių medžiagų investicijai“, kaip ir kitoms bendrovėms, kreditai buvo suteikti JAV doleriais. Nors jų kursas yra nukritęs, civilinis ieškovas prašo vieno dolerio vertę prilyginti 4 litams – esą tokia jo vertė buvo, kai turėjo būti sugrąžinti kreditai.
Pasak prokuroro, byloje apklausti liudytojai nurodė, kad visus reikalus LVKB tvarkė G. Petrikas – be jo leidimo paskolos su EBSW siejamoms bendrovėms nebuvo išduodamos.
„Manau, kad teismas turėtų atsižvelgti į G. Petriko įtaką LVKB ir EBSW – liudytojai nurodė, kad jis turėjo autoritetą, be to, jo nurodymus reikėjo besąlygiškai vykdyti“, - prokuroras G. Pliopys įsitikinęs, kad G. Petrikas suvokė, jog LVKB išduodamos paskolos nebus grąžintos.
Valstybinis kaltintojas taip pat pažymėjo, kad dvi EBSW bendrovės buvo įsteigtos tik tam, kad gautų paskolas iš banko ir taip padengtų kitus kreditus. Pasak prokuroro, šios bendrovės realiai nevykdė jokios veiklos, nebuvo suformuotas jų įstatinis kapitalas, todėl jos apskritai net negalėjo gauti paskolų bankuose.
Kaip jau rašė DELFI, baudžiamąją bylą nagrinėjantis teisėjas Vladislavas Lenčikas ketvirtadienį paskelbė areštuojantis G. Petriko sąskaitas Latvijos ir Danijos bankuose, kuriuose buvęs EBSW vadovas turi daugiau kaip 180 tūkst. JAV dolerių. Teismas taip pat areštavo kaltinamojo asmeninius daiktus – televizorių, dulkių siurblį, vaizdo leistuvą bei medžioklinius šautuvus ir šovinius.
DELFI primena, kad teisme G. Petrikas savo kaltės dėl daugiau kaip 18 mln. 693 tūkst. Lt LVKB turto iššvaistymo, kai buvo negrąžinti keturioms EBSW priklausiusioms įmonėms „Autopaletė“, „Custos“, „Evadis“ ir „Statybinių medžiagų investicija“ suteikti kreditai, nepripažino.
Jis neigė dar 1997-aisiais buvusių jo „kolegų“ duotus parodymus, kuriuose jie tikino, kad būtent G. Petrikas sprendė visus klausimus dėl paskolų, kurios iki šiol negrąžintos. Be to, jis pareiškė niekaip nesuprantąs, kaip galėjęs paveikti banko darbuotojus suteikiant paskolas.
Teisme kalbėjo apie Vyriausybę ir H. Daktarą
„Juk žmonės teisme net prieš Henriką Daktarą liudija, jie manęs negalėjo bijoti, aš neturėjau galios juos priimti į darbą, be to, LVKB mes per visas įmones turėjome vos 20 proc., o valstybė valdė 51 proc. akcijų paketą, - teisme yra kalbėjęs G. Petrikas. - Visur pateikiama, kad tuo metu EBSW turėjo absoliučią įtaką LVKB valdyme, tačiau iš tikrųjų to nebuvo - valstybė turėjo didžiausią įtaką, visą laiką reikalus eidavome derinti į ministeriją. Esu pateikiamas kaip mistinė figūra: ką pasakau, visi ir taip daro...“.
G. Petrikas aiškino, kad negalėjo ir neturėjo teisės kištis į banko operatyvinę veiklą.
„Buvo griežtai elgiamasi ir laikomasi statuto, pagal jį buvo vykdomos visos darbinės funkcijos“, - sakė kaltinamasis, pažymėjęs, kad visos LVKB bėdos prasidėjo, kai tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius esą paprašė suteikti paskolą vienai ant bankroto slenksčio esančiai valstybės įmonei.
„Bankas sugebėjo jam atsakyti, galbūt nuo tada ir prasidėjo banko problemos, - sakė G. Petrikas. – LVKB turėjo milijardines apyvartas, tačiau banko įstatinis kapitalas tesudarė 20 mln. litų, o su tokiu kapitalu nebuvo galima suteikti ilgalaikių kreditų. Gavosi tokia priešprieša ir prasidėjo konfliktas su Vyriausybe, kuri neleido padidinti įstatinio kapitalo. Ir tai buvo pagrindinė problema, dėl ko bankas buvo sužlugdytas“.
G. Petriko teigimu, netrukus buvo pradėtos areštuoti visų su EBSW susijusių įmonių turtas, todėl jos negalėjo įvykdyti įsipareigojimų bankams.
„Mes nesitikėjome, kad gali būti areštuojamas turtas tų įmonių, kurios yra nesusijusios su Kauno holdingo kompanija, ir tai buvo mūsų klaida“, - EBSW vadovas sakė, kad tuo metu Lietuvos bankai paskolas suteikdavo pusmečiui ar metams, todėl tik nuolat iš kitų bankų skolinantis pinigus buvo galima grąžinti kreditus.
„Įvykus Kauno holdingo kompanijos krizei ir sutrikus atsiskaitymams, Vidaus reikalų ministerija pradėjo areštuoti mūsų įmonių sąskaitas ir turtą, tai sutrikdė visą tą sistemą, kad būdavo galima duoti garantijas bankams, - sakė G. Petrikas. – Dėl neteisėtų areštų tūkstančiai akcininkų nuėjo į bankrotą. Daugeliu atvejų buvo nemažai turto, kuris buvo vertingas, jeigu jis būtų išlikęs iki šių dienų, turtas būtų dar vertingesnis – vertas milijardų. Jeigu būtų nesiimta neteisėtų veiksmų, visi kreditai būtų grąžinti šiandien“.
LVKB stebėtojų tarybos pirmininkas tikino, kad neturėjo tikslo nustekenti banką, o atvirkščiai – siekė plėtoti banko veiklą.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas