Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Interesų pinklės EBSW byoje


G.Petrikas atskleidė, kodėl spruko iš Lietuvos 
Dainius Sinkevičius, Portalas "Delfi"", 2009 06 17 
Prieš teismą dėl Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVBK) turto iššvaistymo stojęs buvęs EBSW prezidentas Gintaras Petrikas tvirtina, kad dėl koncerną ir banką ištikusio kracho atsakomybę turėtų prisiimti tuometinė Vyriausybė. „Visos problemos prasidėjo, kai premjerui buvo atsakyta suteikti paskolą vienai valstybinei įmonei“, - G. Petrikas pareiškė, kad neleisdama padidinti LVKB įstatinio kapitalo Adolfo Šleževičiaus vadovaujama Vyriausybė sužlugdė banką, dėl prasidėjusių EBSW grupei priklausiusių įmonių areštų buvo paralyžiuota ir koncerno veikla.
Po beveik metus trukusio baudžiamosios bylos nagrinėjimo trečiadienį Vilniaus apygardos teismas pradėjo G. Petriko apklausą dėl maždaug 18 mln. litų LVKB turto iššvaistymo, kai buvo negrąžinti keturioms EBSW priklausiusioms įmonėms („Autopaletė“, „Custos“, „Evadis“ ir „Statybinių medžiagų investicija“) suteikti kreditai. G. Petrikas buvo banko stebėtojų tarybos pirmininkas.
„Kaltės nepripažįstu“, - prieš pradėdamas duoti parodymus pareiškė buvęs EBSW vadovas. Jis prisipažino abejojąs, ar apskritai verta kalbėti teisme, nes prie Generalinės prokuratūros teismui perduoto kaltinamojo akto yra pridėti kitiems EBSW vadovams paskelbti ir jau seniai įsiteisėję nuosprendžiai.
„Juose įvardyta, kad esu kaltas, be to, specialus Seimo komitetas tyrė santykius su valdžia, iki šiol yra persekiojami visi teisėjai, kurie padarė kokius nors teigiamus sprendimus EBSW naudai“, - teismui aiškino G. Petrikas.
G.Petrikas: esu pateikiamas kaip mistinė figūra
Kaltinamasis neigė dar 1997-aisiais buvusių jo „kolegų“ duotus parodymus, kuriuose jie tikino, kad būtent G. Petrikas sprendė visus klausimus dėl paskolų, kurios iki šiol negrąžintos. Be to, jis pareiškė niekaip nesuprantąs, kaip galėjęs paveikti banko darbuotojus suteikiant paskolas.
„Juk žmonės teisme net prieš Henriką Daktarą liudija, jie manęs negalėjo bijoti, aš neturėjau galios juos priimti į darbą, be to, LVKB mes per visas įmones turėjome vos 20 proc., o valstybė valdė 51 proc. akcijų paketą, - kalbėjo G. Petrikas. - Visur pateikiama, kad tuo metu EBSW turėjo absoliučią įtaką LVKB valdyme, tačiau iš tikrųjų to nebuvo - valstybė turėjo didžiausią įtaką, visą laiką reikalus eidavome derinti į ministeriją. Esu pateikiamas kaip mistinė figūra: ką pasakau, visi ir taip daro...“.
G. Petrikas aiškino, kad negalėjo ir neturėjo teisės kištis į banko operatyvinę veiklą.
„Buvo griežtai elgiamasi ir laikomasi statuto, pagal jį buvo vykdomos visos darbinės funkcijos“, - sakė kaltinamasis, pažymėjęs, kad dar 1995-aisiais, kai pirmą kartą buvo sulaikytas ir uždarytas į areštinę, jautęs spaudimą iš tardytojų.
Pasak jo, LVKB bėdos prasidėjo, kai tuometinis premjeras paprašė suteikti paskolą vienai ant bankroto slenksčio esančiai valstybės įmonei.
„Bankas sugebėjo jam atsakyti, galbūt nuo tada ir prasidėjo banko problemos, - sakė G. Petrikas. – LVKB turėjo milijardines apyvartas, tačiau banko įstatinis kapitalas tesudarė 20 mln. litų, o su tokiu kapitalu nebuvo galima suteikti ilgalaikių kreditų. Gavosi tokia priešprieša ir prasidėjo konfliktas su Vyriausybe, kuri neleido padidinti įstatinio kapitalo. Ir tai buvo pagrindinė problema, dėl ko bankas buvo sužlugdytas“.
Kaltino valdžią dėl įmonėms pritaikyto arešto
G. Petriko teigimu, netrukus buvo pradėtos areštuoti visų su EBSW susijusių įmonių turtas, todėl jos negalėjo įvykdyti įsipareigojimų bankams.
„Mes nesitikėjome, kad gali būti areštuojamas turtas tų įmonių, kurios yra nesusijusios su Kauno holdingo kompanija, ir tai buvo mūsų klaida“, - EBSW vadovas sakė, kad tuo metu Lietuvos bankai paskolas suteikdavo pusmečiui ar metams, todėl tik nuolat iš kitų bankų skolinantis pinigus buvo galima grąžinti kreditus.
„Įvykus Kauno holdingo kompanijos krizei ir sutrikus atsiskaitymams, Vidaus reikalų ministerija pradėjo areštuoti mūsų įmonių sąskaitas ir turtą, tai sutrikdė visą tą sistemą, kad būdavo galima duoti garantijas bankams, - sakė G. Petrikas. – Dėl neteisėtų areštų tūkstančiai akcininkų nuėjo į bankrotą. Daugeliu atvejų buvo nemažai turto, kuris buvo vertingas, jeigu jis būtų išlikęs iki šių dienų, turtas būtų dar vertingesnis – vertas milijardų. Jeigu būtų nesiimta neteisėtų veiksmų, visi kreditai būtų grąžinti šiandien“.
Su banku siejo savo verslo ateitį
LVKB stebėtojų tarybos pirmininkas tikino, kad neturėjo tikslo nustekenti banką.
„Atvirkščiai, buvo galvojama, kad tai pagrindinė mūsų sritis ir galbūt banko pagrindu mums pavyks vykdyti savo investicijas, - teisme kalbėjo G. Petrikas. - Atmetu versiją, kad mes norėjome gauti kiek galima daugiau kreditų ir sužlugdyti banką. Mes tikrai norėjome išsaugoti banką ir tuo pagrindu kurti visą verslą. Bankas nuo 1993 metų dirbo gerai, 1995-aisiais padėtis buvo gal prastesnė, nes atsirado negrąžintų paskolų. Tačiau ne tik EBSW įmonės negalėjo grąžinti paskolų“.
Jis aiškino, kad daugiau kaip prieš dešimtų metų Lietuvoje nutikę įvykiai panašūs į šios dienos realijas.
„Tuo metu šalyje buvo krizė, nė vienas bankas neatsilaikė, visi buvo pridalinę kreditų, kurie nebuvo tinkamai įvertinti ir kredituojami, be to, vyko pereinamasis laikotarpis – iš socializmo reikėjo pareiti į kapitalizmą“, - sakė G. Petrikas.
Atskleidė, kodėl iš Lietuvos paspruko į JAV
Dėl LVKB turto iššvaistymo kaltės nepripažįstantis G. Petrikas neslėpė, kad su juo buvo bandoma susidoroti, tačiau dėl tokių veiksmų jis į policiją pagalbos nesikreipė.
„Kai buvau areštuotas ir etapuotas į Kauno tardymo izoliatorių apklausai, buvau patalpintas į tam tikrą kamerą, kurioje jau buvo paruošta mano egzekucija, - teisėjo Vladislavo Lenčiko paklaustas apie nemalonumus areštinėje kalbėjo G. Petrikas. - Tai buvo akivaizdu, nes buvau įmestas į kamerą, kur buvo paruošti tokie dalykėliai. Kameroje buvo šeši asmenys, penki iš jų buvo susitarę ir dalyvavo tame veiksme, kuris įvyko... Vienas verslininkas buvo atsitiktinis asmuo, jis suprato, kad jam geriau miegoti, todėl jis visą tą laiką ir pramiegojo. Tuo metu pareigūnams aš pasakiau, kad paslydau, parkritau. Ir taip penkiolika kartų paslysdavau ir krisdavau“.
„Gal galite įvardyti priežastis, kodėl pasprukote iš Lietuvos?“ – kaltinamojo klausė valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys.
„Nenorėčiau vardinti konkrečių pavardžių, bet iš principo dingau iš Lietuvos dėl to, kad sužinojau, jog mano gyvybei gresia pavojus - ruošiamas susidorojimas, - aiškino buvęs EBSW vadovas. – Sprendimą išvykti priėmiau per vieną dieną - ir išvažiavau kaip stoviu, be jokio pasiruošimo. Niekas nežinojo priežasčių, iš šalies gal ir atrodė, kad visu palieku likimo valiai ir pabėgu gelbėdamas savo kailį šiuose epizoduose. Tačiau tai nebuvo siekimas išvengti atsakomybės, nes aš jau buvau paragavęs viso to kalėjimo ir jis man didelės baimės man nekėlė“.
G.Petrikas laiko pinigus užsienio bankuose
G. Petrikas tikino, kad greičiausiai jau šią vasarą iš JAV į Lietuvą sugrįš jo žmona Joana ir trys nepilnamečiai vaikai.
„Jie ką tik baigė mokslus, - kalbėjo kaltinamasis. – Ilgą laiką JAV užtruko dokumentų tvarkymas, dabar jau viskas yra baigiamojoje stadijoje ir tikiuosi, kad šią vasarą šeima bus Lietuvoje. Nors jie ten gauna tam tikras pašalpas, aš turiu jiems teikti finansinę pagalbą, o grįžus čia Joanai bus labai sunku įsidarbinti, todėl visas šeimos išlaikymas guls ant mano pečių“.
G. Petriko baudžiamąją bylą Vilniaus apygardos teismas toliau ketina nagrinėti liepos pradžioje – manoma, kad tada teisme bus sakomos baigiamosios kalbos. Tuo tarpu Kauno apygardos teisme ketvirtadienį toliau bus tęsiamas baudžiamosios bylos dėl 24 mln. Lt Investicinės Kauno holdingo kompanijos turto iššvaistymo.
Beje, Generalinė prokuratūra gavo duomenų, kad G. Petriko vardu Latvijos ir Danijos bankuose yra laikoma beveik 180 tūkst. JAV dolerių. Prokuratūra prašė šiuos pinigus areštuoti, tuo tarpu G. Petrikas tvirtina, kad šioms lėšoms areštas jau seniai yra uždėtas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas