Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo ir politikų intersai


Ar perlips rūpintojėlis Gediminas „Dujotekanos“ vamzdį?  
Saulius Stoma, Portalas "Delfi"", 2007 09 05 
Pamačiau jį pirmą kartą kokiais 1988 metais. Buvau naujai iškeptas tuo metu klestėjusio „Literatūros ir meno“ skyriaus redaktorius. Gorbačiovinė „perestroika“ jau buvo pradėjusi įsisiūbuoti ir atsargiai maištinga redakcija su šiokiu tokiu nerimu laukė, kokį pamokslą jai paskaitys paties LKP CK siųstas instruktorius.
Tokio lygio veikėjus iki tol buvau matęs tik nuotraukose ir TV ekrane. Visi jie atrodė gana bauginančiai. Ir štai koks siurprizas! Prie ilgo redakcijos pasitarimų stalo kukliai įsitaisė visiška tikro nomenklatūrininko priešingybė.
Smulkutis, liesutis, nedidukas, o svarbiausia – tokio liūdno liūdno, beveik sopulingo veido. Jei ne apranga ir griežti oficialumo rėmai, būtum galėjęs palaikyti kokiu menininku.
Jis kažką ilgai ir nuobodžiai kalbėjo, dėstė partijos rūpestį menais ir literatūra, galbūt net auklėjo, tačiau visi suprato – ne žodžiuose esmė. ŽODŽIAI ČIA NETURI JOKIOS REIKŠMĖS.
Visa jo povyza tarsi kalbėjo – nepykit ant manęs ir supraskit. Kiekvienas mūsų turime vaidinti savo rolę. Nesu idiotas ir suprantu, kad neturiu kuo jus pamokyti. Žinot, darbas ant pastolių, partinė mokykla...
Niekas dabar nesusigaudo, ką čia tas Gorbačiovas sumąstė. Tad gyvenkim draugiškai ir tik žiūrėkim, kad nepriskaldytumėm nereikalingų malkų.
Skirstėmės visi gana pakilios nuotaikos – kaip atlikę labai nuobodžią bet reikalingą pareigą. Tamsiame Alumnato koridoriuje dar sutraukėme po cigaretę ir pasišnekėjome kaip visai normalūs žmonės. Nueidamas jis mandagiai atsisveikino ir net šiek tiek laisvamaniškai mostelėjo ranka.
Taip, jūs atspėjote – tas instruktorius buvo Gediminas Kirkilas. Jam išėjus galvoje kirbėjo tik vienas klausimas: KAIP JIS TEN PATEKO? Kaip toks paprastas, normalus žmogus galėjo atsidurti pačiame CK?
Ir dabar nežinau atsakymo į šitą (ne visai beprasmį) klausimą. Taip, daugiavaikė šeima, darbininkiška profesija labai tiko šiek tiek atskiesti tais laikais jau pakankamai išponėjusią nomenklatūrą. Tačiau tokių buvo tūkstančiai!
Tad klausimas apie sielos pardavimo laipsnį, nors ir sunkus, bet teisėtas. Atsakyti dažniausiai galima tiktai pagal vėlesnės veiklos rezultatus.
Štai čia ir grįžkime į dabartį. Juolab reitingams kylant greičiau nei maisto kainoms, žiniasklaidos numylėtas premjeras tapo realiausiu pretendentu į būsimus Prezidentus.
Neįtikėtina, tačiau tiesa. Mažasis, pilkasis Algirdo Brazausko patarėjas pamažu įgyja ankstesnį savo patrono tefloninį kiautą, nuo kurio visos bėdos ir purvas – kaip nuo žąsies vanduo. Taip atsitinka tik tada, kai žmonės nustoja politiką vertinti pagal darbus, o ima jį tiesiog mylėti.
Kur tas meilės šaltinis? Gedimino Kirkilo atveju nustatyti jį nėra sunku. Ir kalbėti čia reikia apie tą patį lietuviško rūpintojėlio įvaizdį ir iš akių sklindantį ilgesingą liūdesį.
Kaip ir prieš 20 metų, tas žmogus tarsi sako: „Supraskite mane ir atleiskit. Nelabai aš čia galiu ką padaryti. Taip, esu premjeras, na ir kas? Turiu daugybę objektyvių priežasčių, kodėl neįmanoma nieko radikaliai pakeisti. Tačiau stengiuosi, kiek įmanoma. Būkim kantrūs, ir reikalai ims tvarkytis. Mokytojus apgavom? Na, čia tie ir anie kalti. Dar kas ne taip? Patikėkit, esu dėl to labai susirūpinęs.“
Tobulas dantų užkalbėjimo meistras. Tuščių frazių virtuozas, gludinęs savo meistrystę metų metus. Žodžiu – visų žmonių draugas. Ką jau ten koks šešėlinis antrasis K šalia tokios tobulybės. Konkuruoti čia beviltiška, galima nebent pritarti ar kokį žodelį draugiškai pataisyti.
Tikras RŪPINTOJĖLIS. Svarbiausia - triukas veikia! Ir aš pats jau 20 metų jaučiu simpatiją šitam maloniam žmogui. Dar daugiau, laikau jį vienu geriausių Lietuvos politikų. Tad dabar turiu tiesiog prisiversti, kad įstengčiau blaiviai vertinti atliktus darbus ir elgesį. O bent jau pastarųjų kelių mėnesių elgesys tiesiog verčia iš koto.
Įsivaizduokit, kad esate labai stambios bendrovės akcininkas. Jos vadovas staiga ima lįsti į visas žiniasklaidos priemones ir aiškinti pasauliui, kad jūsų išrinkta bendrovės valdyba ir jai paklūstantis priežiūros padalinys daro kvailystes.
Jų veiksmai, atseit, pažeidžia sutartį su žaliavų tiekėju ir šis dabar galės laisvai didinti kainą. Vienintelė siūloma išeitis – grąžinti privilegijas jo proteguojamai firmelei, kuri iš esmės nieko nedaro, tačiau gauna didžiulius pinigus vien už tarpininkavimą.
Kokia mintis jums pirmiausiai kiltų? Taigi – vyrukas dirba svetimiems! Reikia kuo greičiau mesti jį lauk, ar bent jau liepti pasiaiškinti. Tačiau visi pasiaiškinimai – vien akivaizdus advokatavimas tiekėjams. Derybos dar tik nusimato, tačiau jis jau dirba propagandinį anos pusės darbą ir pateisina visus jų veiksmus.
Valdyba tarsi dar bando ginti bendrovės interesą, tačiau jūs gaunate patikrintą informaciją, kad didelė dalis jos narių taip pat šelpiami parazituojančios tarpininkų firmelės. Maža to, firmelės savininkas tiek suįžūlėja, kad pats atvirai giriasi nupirkęs čia visą valdžią.
Tai štai kokia padėtis mūsų bendrovėje, kuri vadinasi Lietuva! Tačiau dauguma akcininkų visiškai ramūs ar bent jau įsitikinę, kad pakeisti nieko neįmanoma.
Ar Gediminas Kirkilas tikrai dirba rusams? Labai nesinori taip manyti. Tačiau kad Lietuvą valdo ne 2 K, o 2 G – akivaizdu. Ne Kirkilas ir Kubilius, o Gediminas ir „Gazpromas“. Šiuo atveju netgi reikėtų sukeisti vietomis – „Gazpromas“ ir Gediminas.
Rusų gigantas, kurį pasaulis jau pripažino nauju ir efektyviu imperiniu ginklu, romiojo Gedimino visai nepaiso. Štai viešai išsityčiojo neseniai pareikšdamas, kad apie dujų branginimą dar su niekuo Lietuvoje nesikalbėta, nors pastarasis buvo nurodęs konkrečius skaičius.
„Gazpromo“ panieka lietuviškam rūpintojėliui teikia ir šiokių tokių vilčių. Nereikia pamiršti teigiamo fakto, kad p. Kirkilas kažkada laikėsi kietos pozicijos derybose su Rusija dėl Kaliningrado tranzito.
Taigi greičiau galime kalbėti apie tokios kilmės politikams būdingą pažeidžiamumą ir ambivalentiškumą. Liūdnas žvilgsnis išduoda ir prigimtinį jų norą dirbti Lietuvai, ir dramatišką tų svajonių trapumą.
Pažeidžiamumo galia šiuo atveju greičiausiai sklinda iš „Dujotekanos“ pusės. Jos reikalų tvarkytojas Albinas Januška įsitaisė saugiame patarėjo kabinete ir net negalvoja pamiršti senųjų interesų.
Kodėl toks protingas, patyręs ir pragmatiškas politikas laiko priglobęs jo reputacijai ir politinio manevro laisvei akivaizdžiai kenkiantį veikėją? Vargu ar juos sieja tie ypatingi žmogiškieji ryšiai, kurie kartais verčia daryti kvailystes. Tad kuo toliau, tuo labiau šis klausimas taps sprogdinantis.
Kodėl premjeras nėra laisvas?

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas