Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo ir politikų intersai


Premjeras pučia dujų kainų burbulus?  
Valdonė Savulionytė, Dienraštis "Lietuvos žinios", Portalas "Delfi", 2007 08 30 
Dujas iš Rusijos importuojančios bendrovės ramina, kad šiuo metu vyriausybės vadovas Gediminas Kirkilas ir kai kurios žiniasklaidos priemonės tuščiai gąsdina, neva netrukus dujų kainos būsiančios rekordinės - jos nurodomos ne galutinės. Vartotojams kol kas nėra ko jaudintis ir dėl to, kad neva dėl šios priežasties keliasdešimt procentų galėtų brangti elektros energija ir šiluma.
Dujų importuotojai nepriima už gryną pinigą premjero paskleistų ir žiniasklaidoje pasirodžiusių žinių, neva dujų kainos kitais metais turėtų kilti iki neregėtų aukštumų.
Dujas importuojančios bendrovės nė akyse neregėjo jokių koncerno "Gazprom" pranešimų, kad kitais metais 1000 kubinių metrų dujų joms kainuos 280 dolerių (apie 705 Lt). Joms birželį tebuvo atsiųsta nauja metodika ir pavyzdys, kaip kitąmet bus apskaičiuojama dujų kaina pagal naująją formulę.
Premjeras G.Kirkilas savaitės pradžioje viešai paskelbė prognozes, kad kitąmet Lietuva už dujas turės mokėti apie 60 proc. daugiau. Toks kainų augimas kirstų ir šalies pramonei, ir per gyventojų kišenę. Tačiau rinkos dalyviai tikina, kad premjeras perdeda.
Dar ne laikas
Kaip LŽ teigė "Dujotekanos" atstovas ryšiams su visuomene Stasys Likas, 280 dolerių už 1000 kubinių metrų dujų importuotojai veikiausiai nemokės, o dabar kalbėti apie galutinę kitų metų dujų kainą dar iš viso ne laikas.
"Dujotekana", anot jo, iš koncerno "Gazprom" šią vasarą yra gavusi viso labo tik informacinį pranešimą, kokia šiuo metu galėtų būti dujų kaina.
"Dujotekana" gavo informacinį pranešimą dėl galimų kainų, tačiau tai tikrai nėra galutinė kaina. Orientuojantis pagal dabartinę mazuto kainą, kubinis metras dujų turėtų kainuoti 280 dolerių, bet tikrai nereiškia, kad taip ir bus. Kiekvienais metais galutinė kaina paaiškėja lapkričio-gruodžio mėnesį, kai pasirašomi galutiniai kontraktai", - primena pašnekovas.
S.Liko žodžiais, šiuo metu būtų labai sudėtinga spręsti, kokia galėtų būti paklaida tarp prognozuojamos ir būsimos realios dujų kainos - viskas esą priklausys nuo pokyčių mazuto rinkoje.
"Ekspertai dažnai prognozuoja, esą barelis naftos po mėnesio kainuos 60 dolerių, galiausiai paaiškėja, kad kaina yra 50 ar 70 dolerių, tad galima prašauti ir į vieną, ir į kitą pusę", - aiškina "Dujotekanos" atstovas ryšiams su visuomene.
Tiek brangti neturėtų
"Achemos" generalinis direktorius Jonas Sirvydis vakar LŽ teigė, kad jo vadovaujama bendrovė nėra gavusi jokio pranešimo iš "Gazprom" apie kitais metais didėsiančias dujų kainas.
"Achema" vienintelė Lietuvoje pati derasi su Rusijos milžine dėl dujų kainų ir perka jas pagal tiesioginę sutartį.
"Juk Vakarų Europoje už dujas mokama mažiau nei dabar viešai skelbiama kainuosiant mums, tad kaina mūsų šaliai neturėtų būti didesnė. Nebent dėl kai kurių politinių sprendimų... Žinoma, jeigu dujų kaina būtų 280-300 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, tai neigiamai paveiktų mūsų įmonės veiklą. Mūsų gaminamos trąšos neatlaikytų konkurencijos. Jeigu dujų kaina būtų didesnė nei 300 dolerių, dirbti mums tiesiog neapsimokėtų. Tačiau netikiu, kad taip stipriai kaina bus keliama tik Lietuvai. Jeigu panašios kainos bus visoje Europoje, konkurencija nebus tokia baisi", - svarsto J.Sirvydis.
Trąšas gaminančios ir daugiausia šalyje gamtinių dujų suvartojančios bendrovės generalinis direktorius tokiu ryškiu gamtinių dujų brangimu tikėti nelinkęs.
"Esame apskaičiavę, kad dujos šiek tiek brangs, tačiau tikrai ne taip stipriai, kaip dabar kalbama. Jos nebrangs tiek, kad reikėtų baimintis", - ramina jis.
Šiuo metu už 1000 kubinių metrų dujų koncernui "Gazprom" Lietuva moka 200 dolerių (apie 505 Lt). Dujų kaina dabar nustatoma siejant ją su mazuto kaina Roterdamo biržoje.
LŽ žiniomis, kitąmet "Gazprom" planuoja skaičiuoti dujų kainą pagal naują formulę, orientuojantis ne tik į mazuto, bet ir į dyzelino kainas Roterdamo biržoje.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas