Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo ir politikų intersai


Po partijų stogu – pleistrų afera  
Inga Kontrimavičiūtė, "Sekundė", Portalas "Delfi", 2007 08 05 
Ligos nualintus ir paskutinius pinigus už sveikatą pasirengusius atiduoti panevėžiečius mulkinanti bendrovė prieglobstį surado po Panevėžį valdančių politinių partijų sparneliu. Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai šoką sukėlė bendrovės „Lajoki“ platinama panacėja kone nuo visų ligų – vaistų sąraše net neregistruoti pleistrai. Platintojų išgirtas jų gydomasis poveikis, pasirodo, gali būti tik akių dūmimas.
Vaistas nuo daugelio ligų
Tėvynės sąjungos, krikdemų bei socialdemokratų būstinėje Vasario 16-osios g. sprendžiami ne tik politiniai klausimai. Jau porą savaičių trečiadienio vakarais bendrovė „Lajoki“ partijų salėje panevėžiečiams siūlo neva ypatingą gydomąjį poveikį turinčius ir kelis šimtus litų kainuojančius pleistrus. „Lajoki“ platinamame reklaminiame lankstinuke preparatas pristatomas tarsi panacėja nuo visų ligų: slopina skausmą pečių, stuburo, juosmens, kojų srityse, padeda atsikratyti rankų ir kojų tirpimo, netgi – galūnių paralyžiaus ar reumato.
Maža to, diabetikams žadama, kad klijuojant pleistrus susireguliuos cukraus kiekis kraujyje. Teigiama, kad šis vaistas gydo šunvotes, mažina karščiavimą, vartojamas esant šilumos smūgiui, vabzdžių įkandimams, netgi piktybiniams navikams, edemoms.
Kad pleistrai turi ypatingą galią, trečiadienį į paskaitą partijų salėje susirinkusiems ne tik panevėžiečiams, bet ir atvykusiesiems iš Šiaulių įrodinėjo „Lajoki“ direktorė Laimutė Jankauskienė. Pleistrai ne tik jai suteikė jėgų atostogaujant svečioje šalyje ištverti karštį, bet ir per ypač trumpą laiką išgydė anūkei besikeliantį akies pūlinį.
Ir kaina – 600 litų už rekomenduojamą 30-ies dienų kursą, pasak L.Jankauskienės, nėra per didelė suvokiant, kad pleistrai pagaminti ypatingu būdu – iš medžių surinktų syvų gautas tirpalas prisotintas 30 augalinių ekstraktų ir kitų medžiagų.
Reklamavo ir medikė
Iš keliolikos susirinkusiųjų pasiklausyti apie ypatingą kinų išradimą medicinos srityje vos keletas apie pleistrus dar nebuvo nieko girdėję. Kiti tikino, kad užsiklijavę jautė tą patį, apie ką pasakojo L.Jankauskienė – skausmus širdies, pilvo srityse, o rytais iš kūno ištrauktais toksinais permirkę pleistrai atrodė purvini ir tarsi snarglėti.
„Tikrai taip ir buvo“, – tikino pensininkė moteris. Jos patvirtinimą apie preparato veiksmingumą platintoja palydėjo entuziastingu plojimu.
Savo patirtimi pasidalyti L.Jankauskienė pakvietė ir salėje sėdinčią konservatorę, Seimo nario Juliaus Dautarto patarėją Romą Šerplienę. Moteris, susirinkusiesiems prasitarusi, kad ir pati yra medikė, netgi parodė savo panaudotus nešvarius pleistrus. Tačiau apie jų poveikį sveikatai nutylėjo – iš susirinkusiųjų ji buvo bene vienintelė, kurios naktį nevarstė skausmai dėl pleistro sukeltos detoksikacijos.
„O kvapas nuplėšus būdavo tarsi kamino suodžių“, – rodydama pleistrus siūlė patiems tuo įsitikinti R.Šerplienė.
Kone dvi valandas trukusi paskaita apie ypatinguosius pleistrus pasisekė – prasidėjo masinis jų pirkimas. Žmonės nė nesiderėdami traukė iš piniginių šimtines mainais už dėžutes su 10-ia pleistrų, platintojų teigimu, turinčių gydomąjį poveikį. Tiek užteks tik savaitei. Už visą organizmo valymo kursą tektų pakloti bent 600 litų.
Akivaizdus klaidinimas
„Lajoki“ siūloma panacėja nuo visų ligų sudomino ne tik sergančius panevėžiečius, bet ir Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą. Išnagrinėję bendrovės platinamą lankstinuką apie pleistrus, tarnybos atstovai įžvelgė aiškų žmonių mulkinimą.
Pasak Vaistų kontrolės tarnybos Farmacijos produktų platinimo įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo Andrejaus Rudanovo, kad preparatas turi gydomųjų savybių, pripažįstama tik jį ištyrus ir įregistravus. O „Lajoki“ platinamų pleistrų Vaistų kontrolės tarnyba nėra įregistravusi kaip vaistinio preparato.
„Tačiau jų informaciniame lapelyje išdėstyti teiginiai sudaro įspūdį, kad pleistrai turi gydomųjų savybių. Peršama mintis, kad tai vaistas, mažinantis karščiavimą, gydantis šunvotes ir panašiai. Tai akivaizdus vartotojo klaidinimas ir nesąžininga bendrovės veikla“, – „Sekundei“ teigė A.Rudanovas.
Be to, pasak specialisto, visi pleistrai pagal savo paskirtį tėra medicininė įranga ir jie negali turėti gydomųjų savybių.
Vaistiniais preparatais prekiauti turi teisę tik Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos išduotą licenciją turinčios įmonės. Bendrovės „Lajoki“ vardą A.Rudanovas išgirdo pirmą kartą.
Smukdo konkurentai
Nors Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba įžvelgė „Lajoki“ veiklos pažeidimų, tačiau L.Jankauskienė buvo įsitikinusi savo teisumu. „Iš mūsų pusės viskas gerai“, – teigė bendrovės direktorė. Pasak jos, Kinijoje gaminami pleistrai, skirti toksinams iš organizmo šalinti, tik birželį įregistruoti Vilniaus visuomenės sveikatos centre kaip kosmetinė odos valymo priemonė.
Anot L.Jankauskienės, kad preparatas pasiektų mūsų šalį, daug prisidėjo Kinijos ambasada Lietuvoje.
Platintoja apgailestavo dėl kilusio nesusipratimo – reklaminiai pleistrą pristatantys lankstinukai buvo išspausdinti neva dar sausį, kai bendrovė nežinojo, koks bus suteiktas preparatui statusas Lietuvoje.
Direktorė pasakojo, kokiomis nepaprastomis savybėmis pasižymi jos platinamas produktas, ir įtikinėjo netrukus klaidą ištaisysianti – bendrovė pasirengusi rudenį startuoti verslo parodoje jau su naujuoju lankstinuku.
L.Jankauskienės nuomone, kilęs ažiotažas susijęs su nesąžininga konkurencija rinkoje – neva ji, panūdusi pleistrus platinti Lietuvoje po 600 litų už kursą, sulaukusi konkurentų, už tą patį produktą prašančių 1250 litų, nemalonės. Tačiau „Sekundei“ pasiteiravus, kas, be „Lajoki“, Lietuvoje dar platina ypatinguosius pleistrus, moteris konkrečiai negalėjo pasakyti.
Nors preparatas Lietuvoje nėra registruotas kaip vaistas, nes nėra įrodytas jo gydomasis poveikis, tačiau platintoja tikino jo ypatinga galia.
„Japonai rekomenduoja 30-ies dienų kursą toksinams iš organizmo išvalyti, bet žmonės tuoj pat jaučia pagerėjimą, ateina pas mus, dėkoja. Nusiskundimų dar nesame turėję“, – gyrė direktorė.
Informaciniame lankstinuke apie pleistro šalutinius poveikius net neužsimenama, Tačiau L.Jankauskienė pripažino, kad vis dėlto preparato nepatartina naudoti turintiesiems širdies stimuliatorių ir vaikams iki vienerių metų.
Nagrinės iš naujo
„Lajoki“ Vilniaus visuomenės sveikatos centrui buvo pateikusi paraišką dėl pleistro įteisinimo kaip kosmetinio preparato, tačiau iki šiol jis dar nėra įtrauktas į kosmetikos gaminių sąrašą.
Pasak centro Visuomenės sveikatos saugos Ekspertizės skyriaus visuomenės sveikatos specialisto Mindaugo Češulio, centras neturi duomenų, kad produktas, kaip kosmetinė priemonė, būtų nesaugus. Tačiau jis pripažino, kad pagal „Lajoki“ platinamuose lankstinukuose pateiktą informaciją pleistrai negali būti traktuojami kaip kosmetikos produktas.
„Šis klausimas bus svarstomas, situacija nagrinėjama ir bus priimti tam tikri sprendimai“, – „Sekundei“ teigė M.Češulis.
Kad „Lajoki“, pleistrus Lietuvoje „prakišusi“ tik kaip kosmetinę priemonę, tačiau jį pristatanti kaip vaistinį preparatą, todėl vartotojams sudaro klaidingą nuomonę apie nemažus pinigus kainuojantį produktą, nusižengia Lietuvoje galiojantiems teisės aktams, patvirtino Vaistų kontrolės tarnybos atstovas.
„Kosmetinis produktas negali pasižymėti gydomosiomis savybėmis. Jei platintojai apie jas skelbia, preparatas privalo būti registruotas mūsų tarnyboje pagal galiojančius teisės aktus. Šiuo atveju kompanija turėtų pakeisti savo lankstinukuose deklaruojamą informaciją apie pleistrus. Dabar tai yra akivaizdus pažeidimas“, – pabrėžė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Evaldas Bogušis.
Dangstėsi profesoriaus vardu
Rengiant straipsnį spaudai „Sekundės“ korespondentė netgi ne pačių „Lajoki“ atstovų, o su jais susijusių žmonių buvo perspėta, kad už pasirodžiusią neigiamą informaciją apie bendrovės bandymus pasipelnyti apgaule gresia nemalonumai.
Neva Rytų medicinos žinovas profesorius Arkadijus Gamperis pasiryžęs „Lajoki“ garbę ginti teisme.
Vakar telefonu kalbintas profesorius patvirtino jau girdėjęs kalbas apie rengiamą straipsnį, tačiau žinia, kad pats ketinantis su „Lajoki“ nesąžiningą veiklą pagarsinusiu dienraščiu bylinėtis teisme, A.Gamperiui sukėlė tik juoką.
„Jūs juokaujate? Čia yra nesąmonė. Cirkas!“ – paneigė kalbas profesorius.
Išgirdęs, kas žadama „Lajoki“ platinamuose lankstinukuose, A.Gamperis nė nesuabejojo, kad tai – akivaizdus gydomasis poveikis, neatitinkantis preparato statuso.
„Jei jie įteisinti kaip kosmetinė priemonė, taip ir turėtų būti reklamuojami, tokiu atveju negali turėti jokių gydomųjų savybių. Jei pleistras yra Lietuvoje registruotas kaip valomoji priemonė, vadinasi, negali turėti bendro gydomojo poveikio visam organizmui. Negali jis būti įteisintas vienaip, o reklamuojamas kitaip – čia visiškas nonsensas“, – pabrėžė profesorius.
Vis dėlto, pasak jo, Rytų šalyse gaminami pleistrai iš tiesų per paduose ar kitose kūno vietose esančius refleksinius taškus daro bendrą poveikį visam organizmui. „Tačiau jei „Lajoki“ į Lietuvą atvežė vieną iš tokių preparatų, turėjo ir įteisinti ne kaip kosmetinę, bet kaip gydomąją priemonę“, – „Sekundei“ teigė A.Gamperis. Bandę manipuliuoti garsaus profesoriaus vardu su „Lajoki“ susiję žmonės vakar pareiškė, neva A.Gamperis nepageidaujantis, kad jo pavardė būtų minima straipsnyje ir apskritai nenorintis būti įpainiotas į pleistrų istoriją.
Tačiau toks būdas nutildyti platintojams nepalankią informaciją paskelbti ketinančius korespondentus buvo dar dar vienas pačiam A.Gamperiui nuostabą sukėlęs aferistų žingsnis.
„Nesuprantu, kas čia vyksta. Veikiausiai žino mane kaip Rytų medicinos specialistą ir bando dangstydamiesi mano vardu jus šantažuoti“, – stebėjosi kilusiu skandalu A.Gamperis ir patikino pats nieko bendro neturįs su „Lajoki“ bendrove.
Į salę nepateko
„Lajoki“ trims partijoms priklausančią salę savavališkai užleido pati pleistrus paskaitoje reklamavusi konservatorė R.Šerplienė. Ji platintojoms leidusi ir ant partijų būstinės paradinių durų užklijuoti skelbimą apie „akivaizdžiai efektyvų ir patogų organizmo valymą, laiko patikrintą japonų ir kinų išradimą“.
Socialdemokratų ir krikdemų Panevėžio skyrių vadovai tikina apie tai, kad visuomeninei ir politinei veiklai pagal panaudos sutartį išnuomotose patalpose vykdoma komercinė veikla, Tėvynės sąjungos atstovų nebuvę informuoti.
Trečiadienį, tuo pačiu metu, kai salėje vyko „Lajoki“ paskaita apie neva gydomuosius pleistrus, už sienos 12 kvadratinių metrų teužimančioje būstinėje skyriaus reikalus sprendė septyniolika krikdemų. Jų pirmininkas Petras Luomanas prisiminė R.Šerplienės teiravęsis, ar galėtų susirinkimą surengti bendroje partijų salėje. „Man buvo atsakyta, kad salė bus užimta. Pagalvojau, gal Tėvynės sąjunga savo partinius reikalus salėje sprendžia, ir nebesiaiškinau“, – pripažino P.Luomanas.
Propaguoti nebeleis
Panevėžio socialdemokratų lyderis Povilas Vadopolas taip pat liko nustebintas kaimynų parodyta valdžia.
„Žinoma, prieš į salę įsileisdama pašalinius Tėvynės sąjunga turėjo tai suderinti ir su kitomis dvejomis partijomis. Vis dėlto už komunalines paslaugas visos mokame. Tačiau komerciniai dalykai neturėtų vykti politinių partijų būstinėse“, – pabrėžė socialdemokratas.
Tėvynės sąjungos atstovas ryšiams su visuomene Arnoldas Simėnas įsitikinęs, kad dėl salės nebuvo būtina tartis su kitomis partijomis, nes nė viena jų iš anksto nepranešė apie savo renginius.
Pati R.Šerplienė aiškino „Lajoki“ įleidusi norėdama suteikti progą panevėžiečiams pasiklausyti paskaitų apie jai pačiai patikusius pleistrus. Tačiau išgirdusi, kad platintojai akivaizdžiai peržengė ribas reklamuodami savo preparatą, moteris patikino, jog ir jai buvo kilę abejonių dėl pleistro gydomojo poveikio.
„Šią savaitę buvau pasirengusi pati iki galo viską išsiaiškinti. Niekas ten jų daugiau neįleis. Mes neleisime mūsų patalpose kažką propaguoti“, – puolė ginti partijų būstinės R.Šerplienė.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas