Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo ir politikų intersai


Pelnas apribotas, bet dujos vis tiek brangs 
Jolita Skinulytė, Dienraštis "Kauno diena", 2007 08 01 
Nors dujų kainos bus reguliuojamos visiems vartotojams, tačiau pigesnių dujų tikėtis neverta.
Mažės pelnas
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) vakar pagaliau patvirtino naują gamtinių dujų kainų metodiką, pagal kurią dujų kainos bus reguliuojamos visiems vartotojams. Iki šiol dujų kainos buvo reguliuojamos tik buitiniams vartotojams ir smulkioms įmonėms. Priimtoje metodikoje taip pat numatyta, kad dujų tiekėjų pelnas negalės būti didesnis kaip 8 proc. Naujoji metodika labai nepalanki dujų tiekėjams, nes šie praras didelę dalį pelno. Iki šiol „Lietuvos dujų“ pelno marža buvo apie 12 proc., „Dujotekanos“ – apie 17 proc., kol dujos buvo pigios, ši įmonė taikė net iki 30 proc. dydžio antkainį.
Įkainos rudenį
Metodika buvo parengta ir pateikta svarstyti dar balandį, tačiau dėl prasidėjusių teisminių ginčų su „Dujotekana“ ji iki šiol negalėjo būti priimta. Tikimasi, kad pagal priimtą metodiką dujų kainos bus perskaičiuotos spalio–lapkričio mėnesiais. Tačiau komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas neatmeta galimybės, kad iškilus ginčams ir pasikeitus komisijai, metodika gali būti toliau tobulinama, o kainos likti neperskaičiuotos iki kitų metų. Jei kainos bus perskaičiuotos dar šįmet, V.Jankausko teigimu, dujų įkainiai sumažės įmonėms, o svarbiausia – šilumos tiekėjams.
Išimtys „Lietuvos dujoms“
Priimant dujų kainų skaičiavimo metodiką dalyvavo tik keturi komisijos nariai iš penkių, todėl VKEKK narių balsai pasiskirstė po lygiai, ir pirmininko Vidmanto Jankausko žodis tapo lemiamas. Ūkio ministerija vakar reikalavo, kad komisija įvertintų Vyriausybės įsipareigojimus, numatytus „Lietuvos dujų“ privatizavimo sutartyje. „Lietuvos dujų“ komercijos direktorius Joachimas Hockertzas sakė, kad nauja metodika lems dujų kainas nuo kitų metų, tačiau tiksliai nenurodė, kiek dujos brangs. Į ministerijos pasiūlymą atsižvelgti buvo linkę du komisijos nariai – Vladas Lukoševičius ir Jonas Grigas. Pagal šį siūlymą dujų kaina „Lietuvos dujoms“ būtų nereguliuojama iki 2015 metų, kai baigsis įmonės privatizavimo sutarties galiojimas ir joje numatyti Vyriausybės įsipareigojimai dėl pelno reguliavimo. Tačiau jam pritarta nebuvo. V.Jankausko teigimu, Seimas priimdamas įstatymą nusprendė reguliuoti kainas ir įstatymo turi būti laikomasi, o priėmus tokį siūlymą, reguliavimo praktiškai nebeliktų.
Nauja sudėtis palankesnė
Netrukus turi būti paskirta nauja komisija, kurioje nebedirbs V.Jankauskas, dėl dujų kainų reguliavimo konfliktuojantis su dujų tiekėjais ir Vyriausybės vadovu Gediminu Kirkilu. Naujai komisijai vadovauti siūlomas Darius Čeledinas. Jis yra pareiškęs, kad reguliuojant dujų kainas turi būti įvertinti sutartiniai Vyriausybės įsipareigojimai. V.Jankausko teigimu, vakar priimtą metodiką naujoji komisija gali pakeisti vos per dešimt dienų. Tiek V.Lukoševičius, tiek J.Grigas, linkę paklusti Vyriausybės reikalavimams ir nereguliuoti dujų kainų „Lietuvos dujoms“ iki 2015 metų, siūlomi ir į naują komisijos sudėtį. Taigi kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad formuojama Vyriausybei ir dujų tiekėjams palanki Kainų komisijos sudėtis.
Neveiksni komisija?
Tuo metu, kai „Lietuvos dujos“ užsitikrino Vyriausybės paramą, „Dujotekana“ su komisija kovoja pasitelkdama teisininkus. „Dujotekanai“ posėdyje atstovavęs advokatas Kęstutis Švirinas sakė, kad VKEKK įgaliojimai pasibaigę dar balandį, taigi jos sprendimai neturi galios. V.Jankausko teigimu, kol Prezidento dekretu nėra paskirta nauja komisija ir atleista veikiančioji šiuo metu, tol komisijos nariai turi dirbti. „Jei bus pripažinta, kad komisija neveiksni ir jos sprendimai negaliojantys, nuo to tik geriau „Dujotekanai“, – kalbėjo komisijos pirmininkas. „Dujotekana“ dėl komisijos veiklos teisėtumo praėjusį penktadienį kreipėsi į teismą.
Dujos vis tiek brangs
Nepaisant to, kad komisijai pavyko apriboti dujininkų pelną, gamtinės dujos nuo kitų metų greičiausiai brangs dar bent 30 proc. „Lietuvos dujos“ ir Vyriausybė šį brangimą sieja su sprendimu reguliuoti dujų kainas. Tačiau „Gazprom“ iki šiol Baltijos valstybėms taikė pereinamojo laikotarpio įkainius – dujų kainos buvo didinamos nuosekliai, kol pasieks vidutinę Vakarų Europoje taikomą ribą, atmetus transportavimo išlaidas. Pereinamasis laikotarpis kaip tik baigiasi 2008-aisiais, tad nuo sausio 1 d. Lietuvoje, reguliuojant dujų kainas ar ne, įsigalios europinės dujų kainos. V.Jankauskas įspėja, kad skaudžiausiai dujų brangimą pajus buitiniai vartotojai. Gyventojams, dujas naudojantiems valgiui ruošti ir būstui šildyti, nuo šių metų pradžios dujos turėjo brangti apie 17 proc., tačiau „Lietuvos dujos“ nusprendė pritaikyti nuolaidas ir kainų nedidinti. Jei nuo kitų metų „Lietuvos dujos“ šiems vartotojams nuolaidų nebetaikys, o dujos Lietuvai brangs tiek, kiek prognozuojama, jos buitiniams vartotojams gali kainuoti 40–50 proc. daugiau.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas