Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo konsultantų interesai


Skaidrumo reikalaujantieji - neskaidrūs 
Olava Strikulienė, Dienraštis "Respublika", 2006 03 31 
"Respublika", tęsdama tyrimą apie į biudžeto pinigus nusitaikiusius ir savivaldybėms strateginius planus kuriančius visuomenininkus, domėjosi, ar visuomenininkai yra tokie skaidrus, kaip skelbiasi.
Daugybė konsultantų
Lietuvos įmonių kataloge 2006 metais skelbėsi 199 įmonės, teikiančios verslo konsultacijas ir galinčios parengti projektus įvairių fondų paramai. Vien vieno Lietuvos komercinio banko tinklalapyje įrašytos 9 įmonės, konsultuojančios piliečius, kaip gauti ES struktūrinių fondų paramą. Kaip žmogui, užsigeidusiam ES pinigų, pasirinkti, kurie konsultantai tikrai atitiks jo lūkesčius? Pasirinkome vieną firmą. Banko tinklalapyje įrašyta vilniškė UAB "Kaimo verslo projektai", vadovaujama Arūno Svitojaus. Tokios UAB nerandame. Aptinkame viešąją įstaigą "Kaimo verslo projektai", įsikūrusią Vilniuje, S.Konarskio gatvėje, ir vadovaujamą Arūno Svitojaus. Ar tas pats? Mat vienuose renginiuose A.Svitojus pristatomas kaip žemės ūkio srities specialistas, o kitur - socialinių mokslų daktaras, konsultantas. Dar kitur - kaip JAV fondo "Heifer International" (HI) finansuojamo Baltijos labdaros fondo (BLF) vadovas ir t.t. Paskambinę į viešąją įstaigą "Kaimo plėtros projektai" išsiaiškinome, kad A.Svitojus nuo 2006 metų kovo 19-osios išėjo dirbti kitur. Anot telefonu atsiliepusios "Kaimo plėtros projektų" atstovės, išėjo dirbti į labdaros fondą. Įmonei šiuo metu vadovauja buvęs žemės ūkio ministras Vytautas Knašys. "Kaimo plėtros projektų" atstovė patvirtino, kad įmonė tikrai rengia verslo projektus ES paramai.
Iš valdžios reikalauja skaidrumo
Grįžkime į tą laikotarpį, kai įmonei dar vadovavo A.Svitojus. Ar energingasis direktorius nebuvo netyčia supainiojęs viešo ir privataus intereso? Mat A.Svitojus 2005 metų lapkričio 17-ąją kartu su "Transparency International" Lietuvos skyriaus vadovu Ryčiu Juozapavičiumi ir kitais visuomenės atstovais pasirašė peticiją Seimui ir Vyriausybei. Peticijos autoriai reikalavo, kad skirstant ES paramą valdžia remtųsi ne grupiniais, bet nacionaliniais interesais. Reikalauta, kad skirstant paramą būtų tariamasi su visuomene, kad į darbo grupę privalomai būtų įtraukti socialiniai partneriai. A.Svitojus pasirašė peticiją kaip Baltijos labdaros fondo (BLF) atstovas. Nors tuo pat metu vadovavo įmonei, rengiančiai ES projektus. Kas galėtų paneigti, kad visuomenininko vadovaujama įmonė, gaunanti iš klientų užsakymus, nepanoro kuo arčiau atsidurti prie Europos pinigų dalybų?
Viliojo karvėmis
"Kaimo verslo projektai" Utenos apskrities seniūnijose visus metus vedė mokymo ciklą, kaip organizuoti ir planuoti verslą. Natūralu. Įmonė orientuojasi į kaimo regionus, todėl prisistato kaimiškose vietovėse. Tačiau vėlgi - ar visada nedviprasmiškai prisistatoma? A.Svitojaus atstovaujamas BLF kaimiškuose regionuose yra surengęs akciją. Dykai dovanodavo socialiai remtinoms šeimoms apvaisintas telyčias ir karves, o už tai reikėjo lankyti BLF organizuojamus gyvulininkystės ir verslumo mokymus ir t.t. Išlaidas kompensavo BLF. Kai žmogus mokosi verslumo, gali sužinoti ir apie fondų paramą. O tada prireiks konsultantų, rengiančių verslo projektus. O tada gal kreipsis į karves dalijantį geradarį? Kita dovanos sąlyga - karvės atsivestą telyčią reikėjo dovanoti kitiems: kaimynui, vietos ūkininkui ir t.t. Žodžiu, paskleisti dovanotų galvijų genetinį fondą kuo plačiau. Paprastai būdavo dovanojamos holšteinų veislės karvės. Tarsi vykdytum Europos žemės ūkio gyvulių veisimo programą. Vėl sutapimas! Tas pats A.Svitojus yra Europos gyvulininkystės produkcijos asociacijos narys, Jungtinių Tautų ekspertas. Taip pat Europos gyvulininkystės sąjungos Vidurio ir Rytų komisijos pirmininkas. Netgi dalyvavo Hondūre vykusiame Amerikos labdaros organizacijos rengtame Agroekologijos iš aplinkosaugos komiteto išvažiuojamajame posėdyje-konferencijoje. A.Svitojus domėjosi inkų ir majų senąja gyvulininkystės patirtimi. Gal supainiojome? "Kaimo verslo projektų" atstovė patvirtino, kad nesupainiojome. 2006 metų sausį 31 d. pilietinė organizacija - Lietuvos pilietinės visuomenės institutas, "Transperency International" ir t.t. - kreipėsi į finansų ministrą Zigmantą Balčytį dėl Lietuvos 2007-2013 metų ES struktūrinių fondų panaudojimo strategijos. Vėl pageidauta skaidrumo ir decentralizuoto fondų administravimo. Kreipimąsi pasirašiusių pilietinių organizacijų būryje - ir Baltijos labdaros fondas. "Respublika" telefonu susisiekė su A.Svitojumi, tačiau pilietinės organizacijos atstovas, išgirdęs, kas jį kalbina, pareiškė esąs Meksikoje ir kalbėti nepanoro.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas