Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Verslo konsultantų interesai


Savivaldybėms gresia bankrotas  
Olava Strikulienė, Dienraštis "Respublika", 2006 03 30 
"Respublika", tęsdama žurnalistinį tyrimą, išsiaiškino, jog įvairaus plauko konsultantai, kurdami miestų ir rajonų strateginius planus bei viliodami valdininkus galimybe gauti Europos Sąjungos (ES) milijardus, gali įklampinti savivaldybes į milžiniškas skolas. Vakar "Respublika" rašė, jog savivaldybės priverstos brangiai kainavusius planus taisyti ir perrašinėti, nes į juos konsultantai surašė neįgyvendinamas vizijas, kurioms reikia daug didesnės sumos nei Lietuvai ES pažadėti 20 milijardų litų.
Ne visi tiki ES fondų panacėja
Kaip "Respublikai" sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Feliksas Džiautas, pernelyg drąsu dėti viltis į ES žadamą paramą. Anot F.Džiauto, susidaro įspūdis, jog į ES žiūrima kaip į vos ne vienintelę panacėją, turinčią suaktyvinti Lietuvos ekonomiką, kultūrą, išspręsti socialines problemas. F.Džiautas sakė, kad norėdama gauti ES paramą savivaldybė turėtų prisidėti ir savo lėšomis. Jei projektas žlugtų, savivaldybės pinigai būtų išmesti į balą. Paklaustas, kas būtų, jei savivaldybė pritrūktų lėšų strateginės plėtros planui įgyvendinti, F.Džiautas patikino, jog planas būtų koreguojamas. Finansiškai įsiskolinti neleistų savivaldybės Tarybos patvirtintas skolinimosi limitas.
Įsipareigojimai gali tapti nepakeliama našta
Finansų ministerijos tinklalapyje aiškinama, kad projektų vykdytojai, gaunantys ES fondų lėšas, įsipareigoja prisidėti ir savo lėšomis pradėti darbus. Galutinis mokėjimas projekto vykdytojui (ne mažiau kaip 5 proc. visos paramos sumos) išmokamas tik tada, kai projekto vykdytojas yra padengęs visas su projekto vykdymu susijusias išlaidas. Visus galinius nuostolius dėl netinkamo projekto vykdymo padengia ne ES, o pats vykdytojas. Tai reiškia, jog šalies savivaldybės, savo strateginiuose planuose prisirašiusios ES pinigais apmokamų vizijų, ateityje, jei vizijų nepavyks įgyvendinti, pačios padengs patirtus nuostolius. Prieš tai gerokai patuštinusios savivaldybių biudžetus. Tiksliau - mokesčių mokėtojų kišenes. Tai reikštų, jog per daug ES pinigų įsigeidusias savivaldybes ištiktų bankrotas. Ir kuo ambicingesni ir nerealesni strateginiai planai, tuo bankrotai labiau tikėtini. Kas galėtų paneigti, kad 2010-2012 metais, kai ambicingieji planai pildysis ir neišsipildys, per Lietuvą gali nusiristi jau ne įmonių, o savivaldybių bankrotų banga? Prieš tai dar sumokėjus viešųjų įstaigų bei institutų konsultantams už kiekvieną parengtą projektą, kaip panaudoti ES pinigus? Tiesa, tarpinė institucija, šiuo atveju - Lietuvos Vyriausybė, - turi teisę inicijuoti paramos vykdymo sustabdymą ir pareikalauti iš vykdytojo grąžinti išmokėtas sumas. Tačiau ir laiku sustabdžius projektą, Lietuvos nuostotiai pažadėtųjų ES 20 milijardų litų gaudynėse sunkiai išvengiami.
ES pinigų reikia viskam
Visų lėšų poreikis strateginiams planams įgyvendinti ne visais atvejais nurodomas strateginiuose planuose. Ne visos savivaldybės išryškina ES paramos eilutę. Rašoma abstrakčiau - "kitos lėšos", "parama iš ES ir užsienio valstybių" ir t.t. Šiaulių regionas (Kelmė, Akmenė, Pakruojis, Joniškis, Radviliškis, Šiaulių rajonas, Šiaulių miestas) turi plėtros viziją iki 2014 metų. Vien 2004-2006 metais suplanuota gauti iš ES ir užsienio valstybių paramos už daugiau nei 1712 mln. Lt. Tikslus skaičius nenurodytas. Sklaidant kitų šalies savivaldybių jau patvirtintus strateginės plėtros planus taip pat krinta į akį, jog vengiama tiksliai nurodyti, kiek iš viso tikimasi ES paramos. Tačiau, sprendžiant iš tarpinių planelių, ES lėšų poreikis - didžiulis. (Rytoj "Respublikoje" skaitykite: suktas skaidriųjų visuomenininkų verslas)
Marijampolės savivaldybė (iki 2010 metų)
Savų lėšų 53701 tūkst. Lt
Iš valstybės biudžeto 89 171 tūkst. Lt
ES fondų bei kitų 229 238 tūkst. Lt
Privačios lėšos 70 580 tūkst. Lt
Iš viso 518 769 tūkst. Lt
Jurbarko rajono savivaldybė (iki 2015 metų)
Savų lėšų 48 105,8 tūkst. Lt
Kitų lėšų 296 716,5 tūkst. Lt (kitos lėšos, tarp jų tos, kurių tikimasi gauti iš ES fondų, gerokai viršija pačios savivaldybės galimybes!
Vilniau savivaldybė (iki 2011 metų)
Savų lėšų 6827.57 mln. Lt
Paskolos 300.50 mln. Lt
Kitos lėšos 4933,15 mln. Lt (konkrečiai nenurodyta, kiek tikimasi gauti iš ES)
Iš viso 6827.57 mln. Lt
Kauno savivaldybė (iki 2015 metų)
Savų lėšų 1497 mln. Lt
Valstybės biudžeto 1788 mln. Lt
ES fondų 6849 mln. Lt
Privačios lėšos 4749 mln. Lt
Išviso apie 15 mlrd. Lt
Klaipėdos rajono savivaldybė (iki 2012 metų)
ES fondų per 72 mln. Lt (lėšų galutinis poreikis nenurodytas)

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas