Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Politinės reklamos ir konkurencijos priemonės


Apie beribę rinkimų agitacijos fantaziją  
Lidija Šabajevaitė, „Lietuvos profsąjungos“, Portalas "Delfi", 2007 02 01 
Prasideda medžioklės sezonas. Medžiojami piliečių rinkėjų balsai artėjančiuose savivaldybių rinkimuose. Pagrindinis dėmesys skiriamas eiliniams žmonėms, nes su elitu jau seniai užmegzti geri ryšiai, pagrįsti principu „tu man - aš tau“. Elitas puikiai žino, kurioms partijoms vadovauja savojo klano nariai ir su kuriomis lengviau bei pigiau susitarti dėl verslo reikalų ar solidžios paramos gavimo.
Dar geresnis variantas - pačiam gauti vietą partinio sąrašo priekyje ir būti beveik užtikrintam, kad galėsi sėkmingai tvarkytis ir versle, ir vietos taryboje. Užtat verslininkai dosniai finansuoja partijų rinkimines kampanijas, kurių pagrindiniu taikiniu yra paprastieji žmonės. Svarbu juos patraukti savo pusėn, kad pats atsidurtum valdžioje. Tam naudojamas spalvingas priemonių arsenalas.
Pavyzdžiui, klausiama: ar tau nenusibodo būti varinėjamam po savivaldybės koridorius? Ar visą amžių dirbote tam, kad jus mindžiotų poliklinikose ir stumdytų ligoninėse? „Laikas keistis“. Žmonės tikrai nori pokyčių, bet kartu jie gerai atsimena, kad po rinkimų visi pažadai ką nors keisti labai greitai užmirštami arba girdi aiškinimus, kad politikai neturėjo pakankamai galių, buvo netinkamos sąlygos ir pan. Jei šūkį „Laikas keistis“ Tėvynės sąjunga būtų iškėlusi tuoj po praėjusių savivaldos rinkimų ir nuosekliai jį būtų taikiusi pirmiausiai sau, dabar, ko gero, patrauktų nemažai žmonių.
Jei rinkėjai susigundytų nors vienai dienai tapti ponais, jiems reikėtų rinktis tuos, kurie sakosi esą „pašaukti tarnauti Jums“. Valstiečiai liaudininkai rūpinasi ūkininkais bei žemdirbiais-sklypininkais vis primindami, kad ES fondai žemės ūkiui dar neišsemti ir kad tradicinis kaimas gyvuos ilgai. Anot jų, į ES senbuves neverta žvalgytis, nors jų fermeriai rimtai nuogąstauja dėl sunkios konkurencijos, klimato pokyčių, aplinkosaugininkų bei medikų reikalavimų auginamai produkcijai. Siekdami patraukti ir miestiečius, „tarnai“ pradėjo akciją „Būk saugus kelyje“ (ji tikrai pagirtina) ir dalija ne tik lankstinukus, bet ir atšvaitus. Tai puiki gundymo priemonė - kas nenorės veltui gauti daikto, kurį vairuotojai privalo įsigyti už savo pinigus. Bet kodėl dalintojai tik dabar susirūpino traumuojamais bei žūstančiais keliuose, kodėl tik dabar ėmėsi gelbėjimo akcijos, nors patys sako, kad per vienerius metus buvo užmušta bei suluošinta tiek, kiek gyvena visame Pasvalyje?
Piliečiams, mėgstantiems azartinius lošimus, socialdemokratai siūlo įsijungti į numerių spėliojimo žaidimą, žadėdami laiminguosius pakviesti į svečius pas partijos pirmininką bei premjerą. Viliojantis prizas. Laimėjusieji galės pasigirti, jog pabuvojo garsiosiose Turniškėse, apie kurias eiliniai mirtingieji gali tik svajoti. Jei pasiseks, galės net paglostyti pirmininko šunį ar premjero katiną. Tik nepamirškite, kad einant į svečius dera neštis kokią nors dovaną, pavyzdžiui, garantuotą balsą. Ne mažiau įdomus ir kitas jų pažadas vilniečiams: 2007-aisiais išlaisvinti Vilnių taip, kaip jis buvo išvaduotas 1939-aisiais. Vėl galime žaisti spėlionę, kas sieja šias dvi datas. Apie galimus variantus geriau patylėti, kad visai nesukompromituotume socdemų.
XXI amžiaus žmonėms vis trūksta laiko. Tą gerai žinodama Liberalų ir centro sąjunga vilniečiams siūlo modernų greitaeigį tramvajų. Vienos jo linijos „Stotis - Santariškės“ nutiesimas kainuotų tik pusę milijardo litų. Darbus galėtų atlikti kokia nors dukterinė „Rubikono“ firma. Beje, mašinų kamščiai vargina ir kitus liberalų valdomus miestus, pavyzdžiui, Klaipėdą. Čia įrengti tramvajų būtų dar lengviau, nes mieste yra 2-3 lygiagrečios gatvės. Juk būtų komfortabilu lėkti, sakykim, nuo lobingosios Karklės iki pat Libartų, amžinojo poilsio vietos.
Pakeliui nebėra jokių lūšnų, vadinasi, klaipėdiečiams, skirtingai nuo Vilniaus, nereikėtų kurti ugnies. Bėda tik ta, kad neklusnūs piliečiai vis vien neatsisakys savo automobilių ir murdydamiesi duobėse toliau peiks valdžią, kuri pinigų skiria tik centrinių, paradinių gatvių remontui. Arba naujoms Pilies gatvės lauko prekyvietėms, nors rimtai baudėsi visus prekiautojus ištremti į Tymo kvartalą prie Vilnios, kur irsta dailiai įrengtos stoginės. Neabejotina, kad Pilies gatvės prekiautojai bus patenkinti ir balsuos už LiCS, net nesusimąstydami apie neracionaliai švaistomus viso miesto pinigus.
Nebūtina ką nors ypatingo žadėti bei įsipareigoti, galima dėmesį patraukti ir kitaip. Štai Darbo partija panaudojo „auksinę antį“ - savo buvusį lyderį. Visi svarsto: parskris „antelė“ į Lietuvą, ar ne? Esmė ne „antis“. Svarbu, kad rinkėjai neužmirštų partijos, kuri sugebėjo gauti daugiausiai vietų Seime.
Sakoma, kad vargas bei poreikis ugdo fantaziją. Iki rinkimų dar visas mėnuo. Girdėsime daug įvairiausių pažadų, o galbūt gausime ir šiokių tokių dovanų iš kadenciją baigiančių tarybų. Štai Vilniaus valdžia padovanojo visiems miesto pensininkams teisę važinėti viešuoju transportu perpus pigiau. Nebūsime naivūs ir neklausime, kodėl tai padaryta būtent dabar.
Rinkėjų agitacija prasidėjo anksčiau nei leidžia įstatymas. Ne vienoje TV studijoje partijų lyderiai bei atstovai diskutuoja apie savivaldos svarbą, o telefonu skambinančių žiūrovų absoliuti dauguma mano, jog naujosios tarybos niekuo nesiskirs nuo senųjų. Aktyviems piliečiams vėl teks teismuose ginti viešuosius reikalus. Gaila. Labai gaila: rinkėjų pesimizmo, partijų autoriteto visiško smukimo bei nusivylimo demokratija.
P.S. Rinkiminė kampanija tuoj įsibėgės. Ar bus kalbama apie aktualius bendruosius reikalus, galėsime pasvarstyti kitą sykį.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas