Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Politinės reklamos ir konkurencijos priemonės


Auka šeimos vardan politikei tapo karjeros tramplinu 
Gabrielė Pečkaitytė, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2007 01 27 
JAV prezidento posto siekianti H.Clinton amerikiečiams žada ištaisyti G.W.Busho klaidas
Pergalė Senate – tik pradžia
Kai praėjusių metų lapkritį, iškart po JAV Kongreso rinkimų, vienoje Niujorko aikščių pasirodė savimi pasitikinti besišypsanti moteris, daugeliui amerikiečių tapo aišku – Hillary Clinton diena išaušo. Tą vakarą paaiškėjo, jog 59 metų demokratų politikė triuškinama persvara užsitikrino ir antrąją kadenciją JAV Senate. Džiūgaujanti jos šalininkų minia tiesiog ošė. Tačiau jau tada buvo aišku, kad ši pergalė – ne pabaiga, kad Hillary siekia daugiau. „Tikime savo šalimi ir ją atsiimsime pradėdami dar šįvakar. Niujorkiečiai ir visi amerikiečiai nori naujos pradžios savo šaliai“, – kalbėjo Niujorko rinkėjų į Senatą išrinkta H.Clinton. Daugeliui buvo akivaizdu, kad ši moteris nepasitenkins tuo, jog yra dvi kadencijas JAV prezidentu buvusio Billo Clintono sutuoktinė ir pirmoji šalies lyderio žmona, išrinkta į Senatą. Vis dėlto prireikė daugiau nei dviejų mėnesių, kad abejonės dėl tolesnių šios moters karjeros planų būtų išsklaidytos. Tik praėjusį šeštadienį H.Clinton oficialiai pareiškė ketinanti sugrįžti į Baltuosius rūmus. Šį kartą – kaip tikroji jų šeimininkė. „Aš – čia. Ir aš čia tam, kad laimėčiau“, – savo interneto svetainėje paskelbtame vaizdo įraše kalbėjo H.Clinton.
Nori ištaisyti pirmtako klaidas
Į kovą dėl Baltųjų rūmų H.Clinton žengia kaip politikė, siekianti tapti pirmąja moterimi JAV prezidente. Bet iki tol, kai rinkimų tiesiojoje susidurs su respublikonų kandidatu, H.Clinton turės savo partijoje įrodyti, kad būtent ji gali suvienyti demokratų rinkėjus. Šiemet vyksiančiame specialiame Demokratų partijos suvažiavime ambicingoji Hillary turės įtikinti kolegas, jog tik ji gali ištaisyti tai, ko per dvi kadencijas, jos žodžiais, privirė George'as W.Bushas. „Kaip senatorė, dar dvejus metus darysiu viską, kas mano galioje, kad sumažinčiau žalą, kurios gali pridaryti G.W.Bushas. Tačiau tik naujas prezidentas sugebės atitaisyti G.W.Busho klaidas ir atkurti mūsų viltį bei optimizmą“, – prieš savaitę kalbėjo H.Clinton.
Bręsta senų barjerų laužymas
Demokratų partijos kandidato mantiją anksčiau už H.Clinton pradėjo matuotis kitas charizmatiškas politikas – 45 metų juodaodis Barackas Obama. Po to, kai apie savo ketinimus siekti prezidento posto pranešė ir H.Clinton, tapo aišku, kad Demokratų partija pasiryžusi visiškai pakeisti ligšiolinį JAV politikos veidą ir peržengti iki šiol vyravusius socialinius barjerus. Tuo atveju, jeigu su demokratų vėliava siekti prezidento posto būtų patikėta B.Obamai, jis galėtų tapti pirmuoju juodaodžiu šalies lyderiu. Maža to, Baltųjų rūmų šeimininku norėtų tapti ir Naujosios Meksikos valstijos gubernatorius Billas Richardsonas. Šis demokratų politikas galėtų tapti pirmuoju JAV prezidentu, kilusiu iš Lotynų Amerikos.
Ryškiausia demokratų žvaigždė
Vis dėlto politikos apžvalgininkai neabejoja, kad ryškiausia Demokratų partijos žvaigždė dabar yra H.Clinton. Aiškų jos pranašumą prieš kitus demokratų politikus rodo ir apklausų duomenys. Dar prieš praėjusios savaitės pareiškimą H.Clinton kandidatūrą palaikė 41 proc. Demokratų partijos narių. Tuo tarpu jos pagrindinis varžovas B.Obama šiuo metu turi tenkintis vos 17 proc. parama. Nepaisydami to, iki šiol demokratų strategai nėra tikri, ar pavyks, jų žodžiais tariant, H.Clinton „parduoti“ už partijos ribų. Šiuo metu buvusią pirmąją JAV ponią palankiai vertina apie 56 proc. amerikiečių. Jeigu rinkimai vyktų šiandien, už šią politikę savo balsus atiduotų apie 44 proc. rinkėjų. H.Clinton komandos nariams šitokie rezultatai atrodo daug žadantys. „Ji turi viską, ko reikia, kad laimėtų šią kovą“, – ryžtingai nusiteikęs H.Clinton rinkimų kampanijos vadovas Terry McAuliffe'as.
Balsuoji už vieną – gauni du
Du už vieno kainą. Taip amerikiečiai apibūdina senatorės ir buvusio JAV prezidento B.Clintono sąjungą. Būtent tai, apžvalgininkų teigimu, ir yra didžiausias kandidatės į prezidento postą pranašumas prieš kitus politikus. Kadenciją baigęs du kartus JAV prezidentas šiandien yra aktyvus visuomenės veikėjas. Maža to, B.Clintonas laikomas vienu sėkmingiausiai ėjusių pareigas šalies vadovų per visą JAV istoriją. „Nėra jokios abejonės, kad Billas yra labai didelis privalumas, Hillary siekiant Baltųjų rūmų šeimininkės titulo“, – įsitikinęs jos rinkimų kampanijos vadovas T.McAullife'as. Tiems skeptikams, kurie mano, kad JAV jau gana dviejų Bushų – prezidento G.H.W.Busho vyresniojo ir dabartinio vadovo G.W.Busho, T.McAullife'as atkerta: „Prezidentas Clintonas yra tikra istorinė sėkmė. G.W.Bushas yra tikra katastrofa.“ Iliustruodamas tokius samprotavimus, Hillary strategas pabrėžia, kad antrąją kadenciją B.Clintonas baigė turėdamas 66 proc. amerikiečių paramą. Iki G.W.Busho kadencijos pabaigos likus mažiau nei dvejiems metams, jo populiarumo kreivė jau vingiuoja ties 30 procentų.
Jau turi vertingos patirties
Net Respublikonų partijos strategai pripažįsta, kad H.Clinton turi neįkainojamos patirties tiek vidaus, tiek užsienio politikoje. T.McAullife'as teigia, kad vienas pirmųjų H.Clinton, kaip prezidentės, darbų būtų valstybių viršūnių susitikimas. Veikiausiai – Artimųjų Rytų tema. „Nėra jokios abejonės, kad nė vienas pasaulio politikos ar verslo lyderis neatsisakytų dalyvauti jos rengiamuose susitikimuose, nes žmonės gerbia Hillary, o jos vyrą tiesiog idealizuoja“, – aiškina politikės strategas. Tiesa, tiek respublikonai, tiek kai kurie demokratai iki šiol prikiša H.Clinton nenuoseklų požiūrį į Irako karą. Šiandien H.Clinton yra viena aktyviausių JAV administracijos veiksmų Irake kritikių. Tačiau prieš beveik ketverius metus ji buvo viena tų Kongreso narių, kurie savo balsais suteikė G.W.Bushui mandatą pradėti invaziją į šią Artimųjų Rytų šalį.
Vašingtoną paliko dėl vyro
Nepaisant to, kad B.Clintonas laikomas itin stipriu Hillary užnugariu, ši moteris dar jaunystėje stengėsi nelikti savo vyro šešėlyje, nors ir sutiko pasiaukoti jo karjeros vardan. Hillary Rodham gimė 1947 metų spalio 26 d. Čikagoje, Respublikonų partijai prijaučiančioje šeimoje. Būsimoji politikė baigė Velslio koledžą ir jau 1968 metais tapo Demokratų partijos nare. Dar mokydamasi koledže ji pasižymėjo kaip itin aktyvi studentų savivaldos prezidentė. Vėliau mergina mokslus tęsė prestižinio Yale'io universiteto Teisės mokykloje. Čia ji ir sutiko taip pat teisę studijavusį B.Clintoną. Netrukus po to, kai 1973-iaisiais Hillary pabaigė universitetą, abu jie buvo pakviesti į Vašingtoną. Šiame mieste jau kuris laikas virė aistros dėl tuometinio prezidento Richardo Nixono, vėliau palikusio postą dėl vadinamojo „Watergate“ skandalo. Billas ir Hillary buvo pakviesti padirbėti R.Nixono veiklą tyrusiame Atstovų rūmų Teisės komitete. Apie teisininkės karjerą svajojančiai Hillary tai pasirodė esanti puiki galimybė. Bet Billas pasirinko gimtąjį Arkanzasą, kuriame netrukus nesėkmingai kandidatavo į Kongresą. Nurimus „Watergate“ skandalo šurmuliui, Hillary nusprendė vykti į Arkanzasą. Ten ji 1975-aisiais ištekėjo už B.Clintono ir ketvirtį amžiaus buvo žinoma kaip charizmatiškojo politiko žmona. „Jeigu mes norėjome būti kartu, kažkas iš mūsų turėjo pasiaukoti“, – vėliau savo prisiminimuose rašė Hillary.
Parama vyrui – besąlygiška
Arkanzase B.Clintonas greitai kopė karjeros laiptais: iš pradžių tapo valstijos generaliniu prokuroru, paskui – gubernatoriumi. Bet sėkmingą B.Clintono karjerą lydėjo nuolatiniai pranešimai apie jo meilės nuotykius. Teisininkės karjerą tęsusi Hillary netylėjo. Dukters Chelsea susilaukusi moteris visuomet drąsiai palaikė iš laikraščių puslapių niekad nedingdavusį sutuoktinį. 1992 metais, pačiame rinkimų kampanijos į prezidento postą įkarštyje, šalį apskriejo Gennifer Flowers prisipažinimas, kad ji net 12 metų palaikė romantiškus santykius su B.Clintonu. Jau netrukus H.Clinton sėdėjo televizijos studijoje ir, laikydama B.Clintono ranką, kalbėjo: „Aš jį myliu ir gerbiu. Aš vertinu Billą už tai, ką jis išgyveno ir ką išgyvenome mes. Jei to negana, velniai nematė, nebalsuokite už jį“.
Įskaudinta viešumoje liko ori
Tauta patikėjo B.Clintonu, ir 1993-iaisiais jis buvo išrinktas JAV prezidentu. Šias pareigas jis ėjo dvi kadencijas. JAV visuomenę tuo metu domino ne tik dažni pirmosios JAV ponios šukuosenos pokyčiai. H.Clinton amerikiečius žavėjo drąsia nuomone bei pilietinėmis iniciatyvomis. Tačiau jau pirmaisiais B.Clintono prezidentavimo metais Vašingtone buvo šnabždamasi, kad patrauklus šalies vadovas gyvena dvilypį gyvenimą. Visos paslaptys iškilo į viešumą, kai 1998-aisiais smogė Monicos Lewinsky skandalas. Hillary buvo sugniuždyta sutuoktinio neištikimybės, tačiau tai matė artimiausi jos aplinkos žmonės. Viešumoje ji uoliai gynė vyrą. Jau kitą dieną po to, kai Kongresui nepasisekė išversti iš posto prezidento priesaiką sulaužiusio melagio, pasaulį apskriejo nuotrauka. Joje matyti, kaip Baltųjų rūmų sodelyje vaikšto Billas ir Hillary. Tarp jų – tarsi stipriausia jungiamoji šeimos grandis tėvus už rankų laikanti duktė Chelsea.
Vyrui – proga grąžinti skolą
Amerika negalėjo atsistebėti, kaip H.Clinton sugebėjo atleisti paskui kitus sijonus lakstyti mėgstančiam vyrui. Tuo pat metu dauguma ja žavėjosi. Kiek vėliau Hillary prisipažins, kad sunkiausi jai gyvenime tekę sprendimai buvo: ar išlaikyti santuoką ir ar kandidatuoti per Senato rinkimus. Respublikonų strategai ir politikai iki šiol stengiasi Hillary vaizduoti kaip cinišką feministę, iš pragmatiškų paskatų ir visai be reikalo gynusią savo sutuoktinį. Tačiau netgi ir kritikams tenka pripažinti, kad šiandien Billas ir Hillary yra viena įtakingiausių porų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Ir jei sprendimas išsaugoti santuoką buvo Hillary auka, jos šalininkai neabejoja, kad neblėstančiu autoritetu galintis pasigirti B.Clintonas skolą atiduos su kaupu.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas