Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Politinės reklamos ir konkurencijos priemonės


Į balsų medžioklę – paslapčiomis 
Vytautas Bruveris, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2007 01 30 
Norinčios pamaloninti rinkėjus partijos griebiasi gudrybių
Kalbos ir darbai skiriasi
Mėgindami suvilioti kuo daugiau rinkėjų politikai numoja ranka į įstatymus, kuriuos patys kūrė. Pagal pernai Seimo patvirtintą tvarką, partijoms draudžiama per oficialią rinkimų agitacijos kampaniją dalyti dovanas, rengti nemokamus koncertus. Partijų išorinė reklama leidžiama tik specialiai skirtose vietose. Karščiausios šių įstatymų šalininkės buvo tradicinėmis save vadinančios partijos – pirmiausia konservatoriai ir socialdemokratai. Jos tvirtino, kad draudimai nukreipti prieš primityviu populizmu, pažadais bei dovanomis kelią į valdžią klojančias jėgas – tokias, kaip 2004 metais Seimo rinkimus laimėjusi Darbo partija. Taip pat buvo teigiama, jog nauji įstatymai rinkimų vajų pavers idėjų ir programų, o ne rinkėjų vilionėms skiriamų pinigų kova. Bet prasidėjus kampanijai buvo pamirštos ir tokios kalbos, ir įstatymai.
Valstybinė šventė ar agitacija?
Įvairios partijos nė neslėpė, kad mėgins išvengti griežtų draudimų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukė oficialių bei neoficialių prašymų patarti, ar kaip nors nebūtų galima surengti rinkėjams koncertų bei įteikti jiems dovanų. Antai Tėvynės sąjungos sostinės Antakalnio skyrius dar prieš rinkimų kampanijos pradžią VRK paprašė oficialaus paaiškinimo, ar galima surengti miestiečiams Vasario 16-osios minėjimo šventę. Rinkimų prievaizdai nurodė, kad šio renginio metu negali būti jokios užuominos apie jo rengėjus, o partijos kandidatai į savivaldybės tarybą ten išvis neturėtų rodytis. VRK ketina kreiptis ir į kitas partijas, kad šios nesumanytų valstybės švente pasinaudoti savo agitacijai.
Gudrybė – pigūs bilietai
Gavę tokį atsakymą Tėvynės sąjungos nariai suprato, kad dėl panašių reikalų kreiptis į VRK neverta. Praėjusį penktadienį, pirmąją rinkimų vajaus dieną, Klaipėdoje rinkėjus skelbimai viliojo net į du partijos surengtus koncertus. Nurodoma, kad koncertuose, kurių mecenatė yra Tėvynės sąjunga, pasirodys grupė „Lemon Joy“, ansamblis „Jazz Land“, smuikininkas Martynas Švėgžda von Bekkeris, kiti atlikėjai. Vieni šių renginių vedėjų – Algis Ramanauskas-Greitai ir Rimantas Šapauskas. Tiesa, koncertų rengėjai nutarė apsidrausti – norint patekti reikėjo įsigyti bilietus, kurie kainavo nuo 3 iki 5 litų. Taip mėginama apeiti įstatymo nuostatas, draudžiančias rinkėjus papirkinėti nemokamais koncertais ir dovanomis. Tačiau dėl šių koncertų konservatorius VRK apskundę Liberalų sąjūdžio atstovai nurodo, kad dešinieji, ant skelbimų nupiešę savo partijos emblemą kregždutę, šiurkščiai pažeidė ir draudimą reklamuotis ne tam skirtose vietose.
Įžvelgia konkurentų šmeižtą
Kai kurie VRK nariai pripažįsta, jog dešinieji pažeidė įstatymus. Tam linkęs pritarti ir komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas. Tačiau Klaipėdos Tėvynės sąjungos skyriaus rinkimų štabo vadovas Kęstutis Gapšys mano kitaip. „Visa tai – konkurentų politinės spekuliacijos. Tai buvo komercinis renginys, kurį organizavo ne partija, o komercinė bendrovė. Jos atstovai patys atėjo pas mus ir paklausė, ar nenorėtume dalyvauti. Mes mokėjome už tai, kad galėtume atlikti pilietinę akciją – apklausti žiūrovus, kokios miesto problemos jiems labiausiai rūpi“, – tikino konservatorius.
Troleibuse – politiko reklama
Pažeisti įstatymų draudimų nesibodi ir kitos partijos – pavyzdžiui, Seimo pirmininko Viktoro Muntiano vadovaujama Pilietinės demokratijos partija. Ši partija bei jos kandidatas į sostinės savivaldybę, parlamentaras Henrikas Žukauskas buvo reklamuojami kai kuriuose sostinės troleibusuose įrengtuose skystųjų kristalų reklaminiuose ekranuose.
Matuoja kraujospūdį ir svorį
Socialdemokratų partijos Vilniaus skyrius pasirinko kitą taktiką. Rinkėjai viliojami ne koncertais, o dovanėlėmis. Skyriaus užmojai kuklesni greičiausiai todėl, kad partijos vadovybė šykšti jam pinigų. Sostinės socialdemokratams vadovauja prieš partijos vadovybę maištaujantis parlamentaras Algirdas Paleckis. Į vilniečių pašto dėžutes mėtomi lankstinukai su socialdemokratų simbolika, A.Paleckio bei visų partijos būstinių sostinėje adresais bei telefonais. „Mielai jums pasiūlysime paskaityti naujausių laikraščių, pasivaišinti raudonąja arbata, pasimatuoti kraujospūdį arba pasisverti. Mums rūpi jūsų nuomonė apie Vilnių. Mums rūpi, kaip jūs jame jaučiatės“, – rašo partijos agitatoriai. Paskambinęs nurodytu telefonu išgirdau, kad visos paslaugos teikiamos nemokamai.
Pažeidimus vertina skirtingai
Beje, panašių gudrybių nevengia ir kairiųjų vadovybė. Jau prasidėjus rinkimų vajui, pasibaigė partijos skelbta loterija. Piliečiai buvo raginami atspėti partijos rinkimų sąrašo numerį ir laimėti pietus su partijos lyderiu Algirdu Brazausku bei premjeru Gediminu Kirkilu. „Juk jie pietumis vaišina tik vieną žmogų, o ne tūkstantį. Vargu ar tai nulems jo apsisprendimą, už ką balsuoti, bet tų pietų sąskaitą jiems reikėtų deklaruoti“, – mano VRK vadovas. Kalbėdamas apie konservatorių koncertus ir kairiųjų arbatą, Z.Vaigauskas buvo griežtesnis. „Dar tuomet, kai tokių draudimų nebuvo, nesveikos rungtynės, kas daugiau išdalys dovanų, prasidėdavo nuo smulkmenų. Kita vertus, patys Seimo nariai, priimdami įstatymus, galėjo numatyti ir tam tikrų išimčių, pavyzdžiui, arbatą arba gaiviuosius gėrimus. O jeigu uždraudė viską, tai to ir turi laikytis“, – sakė komisijos vadovas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas