Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


VSD intrigos ir Seimo pozicija


Kas išspręs VSD problemas?  
J.Damulytė, "Atgimimas", Portalas "Delfi", 2006 12 14 
Berods retas kuris bedrįsta teigti, kad valstybę nuo įvairių grėsmių saugančio Valstybės saugumo departamente (VSD) yra problemų, nelygu tik kiek ir kokių. Kaip jas spręsti? Vieni – konservatoriai – teigia, kad pats VSD, tiksliau, piktavalių užvaldytoji departamento vadovybė, šiuo metu yra tapusi grėsme.
„Šiandieną susiduriame su tokia situacija, kuri skiriasi nuo pasaulyje įprastos situacijos: žinome, kad pasaulyje saugumo departamentai saugo valstybes, Lietuvoje šiandien, deja, valstybę reikia saugoti nuo Saugumo departamento”, – iš Seimo tribūnos ketvirtadienį driokstelėjo konservatorių lyderis Andrius Kubilius.
Socialdemokrato Justino Karoso problemos matymas kitoks – VSD reikia saugoti nuo jį puolančių ir diskredituojančių konservatorių.
Tačiau, kad ir kaip kategoriškai viešai reiškiamos nuomonės išsiskirtų, balsuojant kategoriškai „prieš” išvadas, kuriose įvardijama gausa VSD problemų (informacijos nutekėjimas, politizavimas, prastas valdymas ir veiksmų nekoordinavimas bei kt.) bei pirštu bedama į kaltuosius VSD vadovus ir konkrečiai į generalinį direktorių Arvydą Pocių, tebuvo aštuoni liberalcentristai ir keli socialdemokratai.
Ką šiuo atveju reiškia susilaikymas, kaip kad balsavo dauguma valdančiųjų socialdemokratų, taip pat ir opoziciniai socialliberalai?
„Mes pripažįstame, kad problemų VSD yra, tačiau nesutinkame su kai kuriomis prielaidomis ar kraštutinėmis išvadomis”, – aiškino ne vienas tokių susilaikiusiųjų. Taigi šiuo požiūriu pripažįstant, kad problemų yra, regis, niekas ir nebesiginčija.
O abejojančiuosius tuo ar bandančius manyti, kad gal ne viskas taip blogai, kaip bandoma piešti, kaskart pasistengia įtikinti pats VSD vadovas, teisininku mėgstantis prisistatyti A.Pocius, kurio laikysena viešoje erdvėje glumina net jo šalininkus.
Pripažinus, kad sunkumų yra, natūraliai klausiame – kokių ir kas bei kaip jas galėtų spręsti? Šiuo atveju kalbančiųjų ir turinčių ką nors konkretaus pasakyti gerokai sumažėja.
VSD vadovas A.Pocius, viešai prašnekęs apie grėsmes nacionaliniam saugumui keliančius ir perversmus organizuojančius vadinamuosius „kurmius”, žada tik greitą tyrimų pabaigą, kaskart be to paragindamas turėti kantrybės.
Taip pat žada ir VSD pertvarkų pabaigą, kaip kad ir buvo numatyta iki 2008 metų, taip pat dar žada pasimokyti iškalbos iš savo pirmtako. Bet dauguma kalbintųjų, regis, aiškiau mato A.Pociaus karjeros VSD vadovo poste pabaigą, čia pat pripažindami, jog kol kas visiškai nėra aišku, kas galėtų būti deramas jo įpėdinis.
„Nelabai įsivaizduoju, kaip toliau šiame politinės įtampos lauke A.Pocius toliau galėtų vadovauti departamentui ir stabilizuoti padėtį. Aišku, kad A.Pociaus nebus, bet ką paskirti ir kaip paskirti, pagal kokį politinių interesų lauką – šiandieną tikrai labai sunku prognozuoti”, – teigė vienas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių Vytautas Bogušis.
Apie būtinybę spręsti, suprask, ne vien A.Pociaus, bet VSD personalijų problemas kalba ir A.Kubilius, NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius, taip pat ir socialdemokratas J.Olekas.
Tiesa, J.Olekas kalbėdamas apie personalijų kaitą, skirtingai nei jo oponentai, turi galvoje nušalintuosius VSD pareigūnus ir tebetiki, kad ta pati VSD vadovybė gali „pati išaiškinti situaciją”, pakeisti kai kuriuos darbuotojus. Tai įpūstų „gaivesnio oro” departamento vidinei atmosferai.
Labai jau atmestinai tyręs (kaip NSGK narys) VSD veiklą, J.Olekas ir didelių problemų, regis, nemato bei neapkrauna pašnekovų mintijimais apie galimus tų problemų sprendimų būdus. Kur kas labiau šnekūs šia tema – jau minėti A.Matulevičius, A.Kubilius, V.Bogušis – žeria kol kas tik vizijas, kaip būtų galima spręsti VSD problemas.
Antai V.Bogušis kalba apie būtinybę aiškiau ir griežčiau reglamentuoti operatyvinių priemonių naudojimą, operatyvinių duomenų saugojimą ir, atkreipkime dėmesį, naikinimą. Liberalcentristas taip pat kalba apie būtinybę gerinti VSD darbuotojų socialines problemas ir užsimena apie tarpžinybinės komisijos įsteigimo reikmę visoms įmanomoms VSD problemoms spręsti.
A.Matulevičiaus vienas konkretesnių siūlymų – svarstyti, ar nederėtų panaikinti VSD ne visai derančią ikiteisminių tyrimų vykdymo funkciją.
A.Kubilius kalba apie būtinybę tęsti parlamentinį tyrimą, atsakyti į visus neatsakytus klausimus, išsiaiškinti galimas įtakas aukštiems valstybės ar paties VSD pareigūnams, apie kurias tik užuominoms kalbama šiuo metu svarstomose parlamentinio tyrimo išvadose.
Konservatoriai žada primygtinai reikalauti ir Seimui nepateiktų VSD pažymų, nes, anot A.Kubiliaus, „be jų nėra ką tirti”. Galiausiai A.Kubilius kalba apie ramesnės diskusijos dėl gilesnių struktūrinių – institucinių problemų poreikį, nes krizinę situaciją VSD esą sukėlė ir palanki terpė „atskiroms personalijoms įgyti didelę ir nelabai kontroliuojamą valdžią vienokiems ar kitokiems savanaudiškiems tikslams ar interesams”.
Kai kurie baiminasi ir – ne be pagrindo, kad, net priėmus NSGK išvadas, daugelis įvardytų klausimų, bus neišspręsta. Nuogąstauja tie, kurie jau turi panašių parlamentinių tyrimų patirties.
Tad daugelio žvilgsniai krypsta į Prezidentą, kurio pozicija, regis, ir bus atspirtis (arba ne) realesniam VSD problemų sprendimui.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas