Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Kam naudingi skandalai?


A. Paulauskas: skandalų nelemia vienas asmuo  
Portalas “Bernardainai.lt”, 2006 03 27 
Trejus metus Lietuvą krečiančiuose politiniuose skandaluose nuolatos minima Seimo pirmininko, Naujosios sąjungos (socialliberalų) lyderio Artūro Paulausko pavardė. Nušalinto prezidento Rolando Pakso šalininkai jį kaltino sąmokslu. Premjero Algirdo Brazausko vadovaujami socialdemokratai svarstė, kad skandalas dėl „Draugystės“ viešbučio privatizavimo neapsėjo be A. Paulausko ar jo aplinkos veiksmų. Nuskambėjus diskusijoms dėl Turniškių istorijos, paaiškėjus, kad du prezidento patarėjai šiame uždarame kvartale galbūt ne visai skaidriai įsigijo kotedžus, kai kurie politikai vėl linkę minėti Seimo pirmininko pavardę.
„Esu girdėjęs apie tai. Bet kaip tai daroma? Tegu duoda bent vieną pavyzdį“, – interviu „Panoramai“ sakė Artūras PAULAUSKAS. Seimo pirmininką kalbino Jurgita Tvaskienė.
Skandalą dėl kotedžų Turniškėse lėmusi situacija, kaip aiškėja, buvo žinoma beveik metus. Kodėl, Jūsų manymu, tik dabar ji iškilo į viešumą? Galbūt turi pagrindo svarstymai, kad kažkas norėjo pasinaudoti prezidento patarėjais?
Manau, buvo tik laiko klausimas, kada visa tai iškils į viešumą. Jei labai įdomu, reikia žiūrėti, kas pirmas ką pasakė. Tačiau dažniausiai mes ir ieškome, kas pasakė, o ne ką pasakė.
Dažnai pateikiu pavyzdį: ypač korupcijos bylose bandoma prisidengti politine argumentacija, kad informaciją iškėlė konkurentai. Visada sakau: galbūt, bet neimk kyšio, ir nebus ką iškelti.
Tačiau šiuo atveju kotedžai, jeigu juos vadintume kyšiu, buvo pasiūlyti būtent prezidento patarėjams. Ar tai nerodo noro diktuoti Prezidentūrai?
Šiuo atveju reikėtų turėti daugiau informacijos: kaip įvyko siūlymas, kodėl jis pateiktas būtent šiems žmonėms. Tokia versija turi pagrindo egzistuoti. Esu apie ją girdėjęs ne iš vieno žurnalisto.
Bet atsakyti, kiek joje yra tikrovės, gali tik žmonės, kurie pirko, ir su kuo jie bendravo – ar su Valdu Račkiu (Vyriausybės akcinės komunalinių paslaugų bendrovės direktorius – red.), ar su kai kuriais kitais asmenimis.
Ar į šiuos klausimus galės atsakyti parlamentinis tyrimas, inicijuotas prezidento, prieš kelis mėnesius tokius tyrimus įvertinusio griežtai neigiamai?
Jis pats prašė tokios komisijos. Matyt, ir jam kyla abejonių dėl kai kurių paaiškinimų. Tikėkimės, jei visi sąžiningai liudys ir norės rasti tiesą, Seimas atsakys į šituos klausimus.
Tačiau man atrodo, kad per dvejus Seimo darbo metus neišlendame iš tyrimo komisijų ir taip devalvavome pačią tokių komisijų formą.
Ja tikrai reikia naudotis, kai yra keliami labai svarbūs valstybei klausimai, bet išeina kaip toje istorijoje: kai žmogus ilgą laiką juokauja, kad skęsta, gali būti, kad iš tiesų jam skęstant į pagalbą niekas nebeatbėgs.
Kartais atrodo, kad svarbu sudaryti komisiją, sukurti areną politinei veiklai, o kad nebus rezultato – aišku jau ją kuriant. Tad turbūt teisinga išvada, kad taip labiau siekiama pamurkdyti savo oponentą, pačiam pasirodyti.
Jums dažnai prikišami artimi santykiai su Darbo partija. Ar Jūsų vadovaujami socialliberalai ketina ir toliau prisiimti atsakomybę už šių partnerių veikimą, nors jis pastaruoju metu pavadinamas net antivalstybišku?
Negaliu pasakyti, kad jų ministrai dirba blogai ar kad jie veikia prieš Vyriausybės patvirtintą programą.
Ką daro partija – tegu atsako jos vadovai. Manau, mes atsakysime už konkrečius rezultatus: kiek žmonių gyvenimas pagerėjo, kiek priimta sprendimų, dėl kurių valstybės laukia geresnė ateitis. Už tuos dalykus mus gali peikti arba girti.
Kalbant apie tai, kas su kuo kovoja... Gerai, jeigu šitas Seimas sutiks sudaryti bendrą Vyriausybę – galima galvoti. Galbūt šita koalicija ir nėra pati geriausia. Bet, manau, tai utopinis siūlymas.
Tačiau šios Vyriausybės, valdančiosios daugumos nuomonės neretai išsiskiria. Ar po ginčų priimami sprendimai nesuteikia prielaidų diskutuoti apie neskaidrius sandorius?
Gerai, kad visuomenė girdi įvairių nuomonių. Tegu ji tada pati pasidaro išvadas. Ar visada viską reikia sukramtyti, sudėlioti ir pateikti vieną nuomonę?
Esu sutikęs žmonių, kūrėjų, kurie ką nors sumanę ne visada laikėsi įstatymų, netilpo į sukurtus rėmus, bet po to juos visi gyrė ir jais žavėjosi. Kartais tarp teisinių ir ekonominių sprendimų surasti bendrą vardiklį nėra lengva.
Kai pirmą dieną atėjau į šį kabinetą dirbti, užėjusio Vytauto Landsbergio, iki tol ėjusio šias pareigas, paklausiau: kiek Seimo pirmininkui reikia kištis į Vyriausybės darbą? Jis atsakė: „Iš pradžių ir aš buvau raminamas, kad ten dirba ekspertai, kad samdomi konsultantai. Bet kai pamačiau klaidas ir supratau, kad dėl visko vis tiek bus kaltas V. Landsbergis, tada pradėjau domėtis“.Visada sakau Seimo nariams: nepabėgsime nuo atsakomybės. Galiu aiškinti, kad esu Seimo pirmininkas ir atsakau tik už įstatymus, tačiau žmonės to nesupranta.
Todėl tokiu atveju darai daugiau viešų žingsnių, o žmonėms gali kilti įtarimų, kad dėl ko nors nesutariama.
Kiek tokiu atveju asmeniškai esate pasirengęs prisiimti atsakomybę už partnerių veiksmus?
Niekada nevengiau atsakomybės. Bent jau žodžiu visada paskelbiu: taip, aš atsakingas.
Ar Jūs nejaučiate, kad didesnieji koalicijos partneriai tiesiog pasinaudoja Jūsų balsais priimti sau naudingus sprendimus?
Būna, lipi sienomis iš tos nevilties. Kitą kartą ir pyksti, ir prieštarauji, ir sakai, kad nebūsime tik rankų pakėlėjai. Bet vėlgi – galvoji, ar geriau eilinį konfliktą sukelti, ar išlaikyti normalų darbo ritmą.
Prisiminkime: 2000-aisiais atėjome tokie karšti, radikalūs, nenusileidžiantys. Na ir ką – vieną koaliciją sugriovėme. Po to pradedi galvoti, ką iš to laimėjome.
– Iki kokios ribos galite būti kitų partijų veiklos priedanga?
– Reikia kas kartą jausti, kada jau nebegali, kada peržengtos ribos. Aš stebiu ir tarptautinę praktiką. Ir Europos šalyse koalicijos nedirba itin draugiškai.
Tačiau kad ties kiekvienu slenksčiu būtų grasinama išeiti – to nepasitaiko, nors koalicijos ir griūva.
To neišvengsi, tačiau tai reikia daryti labai atsakingai, nes kiekvienas Vyriausybės pasikeitimas turi net piniginę išraišką.
Dar prieš 2004-ųjų prezidento rinkimus Lietuvos politikai garsiai kalbėjo apie būtiną moralinį apsivalymą. Akivaizdu, per dvejus metus to neįvyko – politiniai skandalai nesibaigia.
Kas tuos skandalus palaiko? Juk iškasamos senos istorijos. Sakyčiau, palaikyti skandalų tęstinumą būtų naudingiausia opozicijai, taip parodant, kad ši valdžia nesugeba dirbti. Tačiau neturiu tokio įtarimo.
Žinoma, pamąstau, kam tai naudinga. Tačiau negi manote, kad yra vienareikšmis atsakymas? Esu tūkstantį kartų įsitikinęs: reikia galvoti paprasčiau.
Dažniausiai viskas paremta žmonių pavydu, žemais jausmais, žaidžiama ne visai kilniais idealais ir primityviomis formomis. Net neieškokime neaiškių jėgų.
Viskas vyksta pas mus, viską daro mūsų žmonės, visi veikiantys asmenys mums gerai pažįstami.
Kokie tai asmenys, jei sakote, kad jie gerai pažįstami?
Aš nežinau. Vieno žmogaus čia ir negali būti. Yra šimtai interesų, jie kertasi, dubliuojasi.
Neretai manoma, kad tas pačias skandalų virvutes tampote Jūs.
Esu girdėjęs apie tai. Bet vėlgi – kaip? Tegu duoda bent vieną pavyzdį.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas