Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Rusijos interesai ES bendrijoje


"Financial Times": santykiuose su Rusija ES derėtų prisiminti Lietuvos pamokas 
Portalas "Delfi"", 2006 11 24 
Helsinkyje sėsdami prie stalo svarstyti politinį ir ekonominį bendradarbiavimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, Europos Sąjungos vadovai turėtų atminti Lietuvos "Mažeikių naftos" bendrovės pamokas, rašo įtakingas britų verslo dienraštis "The Financial Times".
Vilniaus bandymai privatizuoti naftos kompleksą, didžiausią Baltijos valstybių įmonę, išryškino bendradarbiavimo su atsigaunančia Rusija sunkumus, pažymi dienraštis.
"Mažeikių naftą" šiuo metu bando perimti pirmaujanti Lenkijos naftos įmonė "PKN Orlen", kuri ketina išplėsti Lietuvos komplekso tinklą ir įveikti potencialius konkurentus.
"PKN Orlen", kurios 27,5 proc. akcijų valdo Lenkijos valstybė, dar gegužės mėnesį pasirašė susitarimą už 2,3 mlrd. JAV dolerių įsigyti 53,7 proc. "Mažeikių naftos" akcijų iš bankrutavusios Rusijos naftos grupės "Jukos" ir 30,7 proc. iš Lietuvos vyriausybės, ir tikisi užbaigti sandorį gruodžio 15 dieną.
"Tačiau "Mažeikių naftos" istorija parodo, kad padėtis dar gali pasikeisti", - teigia "The Financial Times.
Dienraštis pažymi, kad Rusijos įmonės seniai norėjo perimti šią naftos įmonę, kuri buvo pritaikyta perdirbti rusišką naftą. Tačiau pirmą kartą 1999 metais "Mažeikių naftą" privatizavęs Vilnius pasirinko ne Rusijos pirkėją, kad šis sumažintų Maskvos įtaką Lietuvoje. Taigi strateginis akcijų paketas buvo parduotas vidutinio dydžio JAV grupei "Williams".
Šiai grupei susidūrus su finansiniais sunkumais, kontrolė buvo perduota "Jukos"; Lietuva sutiko su šiuo sandoriu, nes "Jukos", kuriai tuomet vadovavo Michailas Chodorkovskis, nepriklausė valstybei. Tačiau 2003 metais "Mažeikių naftai" buvo suduotas naujas smūgis, kai Rusijos institucijos sulaukė M.Chodorkovskį, pareiškė "Jukos" šūsnį ieškinių ir konfiskavo turtą mokesčių nepriemokoms kompensuoti.
Siekama išvengti bankroto, "Jukos" pasirengė parduoti likusį turtą, įskaitant "Mažeikių naftą". Vilnius baiminosi, kad Rusijos valstybės valdoma naftos grupė "Rosneft" gali pasinaduoti sąmyšiu, kad perimtų "Mažeikių naftą", ir suskubo pasinaudoti proga parduoti naftos kompleksą "PKN Orlen".
Tačiau, paskelbus apie sandorį, įvyko incidentas Rusijos naftotiekyje "Družba", kuriuo buvo tiekiama nafta "Mažeikių naftai", ir Lietuvos naftos koncernas buvo priverstas importuoti žaliavą geležinkeliu ir jūra - kur kas brangiau, palyginti su naftotiekiu, kurį lyg ir žadama vėl pradėti eksploatuoti ateinančiasi metais. Praėjusį mėnesį naftos perdirbimo gamykloje kilo gaisras, dėl kurio gamyklos pajėgumai sumažėjo perpus ir buvo gerokai apkarpytas pelnas.
"The Financial Times" teigimu, šie įvykiai sutapo su rimtais Rusijos politiniais nesutarimais su Lietuva ir Lenkija. Maskvą įsiutino gegužės mėnesį Vilniuje vykusioje konferencijoje JAV viceprezidento Dicko Cheney pareikštas įspėjimas Rusijai "nenaudoti energetikos įbauginimui ir šantažui". Be to, Lietuva reikalauja, kad Rusija išduotų jai buvusį ministrą, kuris kaltinamas neteisėtu politiniu finansavimu.
Tuo tarpu Varšuva ragina Europos Sąjungą (ES) parengti didesnį bloko saugumą užtikrinsiančią energetikos politiką.
Neseniai "The Financial Times" duotame interviu Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis reiškė nepritarimą Rusijos dominavimui energetikos sektoriuje.
"Nenoriu sudaryti įspūdžio, kad Lenkijai ar Europai gresia [karinė] grėsmė, taip nėra. Tačiau akivaizdu, kad taikomos kitos priemonės. Viena iš jų - tai energetika", - teigė prezidentas.
"Nors kalbant apie dujų ir naftos importą mes ir Rusija esame partneriai, ir šis bendradarbiavimas tęsis, mes norime išlaikyti savo energetikos sistemą savo rankose."
Rusijos įmonės aiškina, kad jų veiksmai motyvai - vien komerciniai sumetimai. Tačiau energetika visada yra vienu ar kitu būdu susijusi su politika, rašo "The Financial Times".
"Rusijoje energetikos imperija iš esmės vertinama kaip geopolitinis kerštas", - teigia Maskvoje įsikūrusio nepriklausomo energetikos politikos instituto prezidentas Vladimiras Milovas. Neseniai surengtame pristatyme jis parodė 13 metų mergaitės piešinį, kuriame ji pavaizdavo pasaulį aprėpiančią Rusijos energiją ir kurį pavadino "Kartu mes užkariausime pasaulį".
Iki šio dešimtmečio pradžios Rusija nukreipė didžiąją dalį naftos eksporto per Baltijos valstybes. Tačiau Kremlius nusprendė sumažinti priklausomybę nuo užsienio uostų ir už 2 mlrd. JAV dolerių į šiaurę nuo Sankt Peterburgo įrengė Primorsko uostą, kuris pradėjo veikti 2002 metais ir netrukus tapo didžiausiu šiame regione eksportuotoju - vien pernai per šį uostą eksportuota 57 mln. tonų naftos.
Baltijos valstybės netruko pajusti pasekmes. 2002 metų pabaigoje Rusijos naftotiekių monopolininkė "Transneft" sustabdė naftos tiekimą naftotiekiu į tuomet didžiausią eksporto terminalą, Latvijos Ventspilio uostą. Uostas persiorientavo į naftos produktus, tačiau dabar eksportas per šį uostą tesiekia 8 mln. tonų naftos ir naftos produktų, nors kadaise krova siekė 25 mln. tonų.
Estijos Talino uostas ir Lietuvos Būtingė taip pat turėjo ieškoti būtų įvairinti veiklą.
Tuo tarpu Primorskas jau investuoja į naftos produktų eksportą.
Latvijos regionų reikalų ministro Aigaro Stokenbergo nuomone, Rusijos įmonės veikia remdamosios tinkamais komerciniais sumetimais: "Naftos gamintojai yra suinteresuoti integracija. Tai visiškai normalu."
Tačiau Latvijos tarptautinių reikalų instituto direktorius Atis Lejinšas įspėja, kad Rusijos "imperinis entuziazmas" tik stiprėja. Jis ragina Europos Sąjungos valstybes nares susivienyti į bendrą frontą, tačiau baiminasi, kad to nebus. "Sutrikusi Europos Sąjunga tik dar labiau padrąsins Rusiją", - mano jis.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas