Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Interesų pinklės EBSW byoje


EBSW komisija: kaltos valstybės institucijos, o ne konkretūs pareigūnai  
Eglė Digrytė, Portalas "Delfi", 2006 02 03 
Valstybės institucijos, tinkamai nekontroliavusios praėjusiame dešimtmetyje veikusio koncerno EBSW veiklos, sudarė sąlygas nusikalstamai šios finansinės struktūros veiklai, konstatavo penktadienį darbą baigusi Seimo laikinoji komisija. Todėl Vyriausybei pasiūlyta apsvarstyti galimybę kompensuoti gyventojų prarastas lėšas vienoje iš koncerno įmonių - Kauno holdingo kompanijoje (KHK).
Tačiau komisija savo išvadose nurodė vos tris tuometinius valstybės pareigūnus, kurie buvo artimai susiję su EBSW. Čia nebeliko aštuonių anksčiau neoficialiai minėtų asmenų, kurie, dirbdami valstybės tarnyboje, esą galėjo dirbti ir koncerno naudai. Išvadų svarstymo metu komisija šiuos asmenis buvo pripažinusi artimai nesusijusius su koncernu. Tarp jų buvo minimas ir vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius ir dar keli dabartiniai valstybės pareigūnai.
„Valstybės institucijos ne viską padarė, kad EBSW ir jo atskirų padalinių veikla būtų sustabdyta, kad indėlių rinkimas būtų anksčiau sustabdytas, kad privatizavimas būtų pristabdytas, jeigu pinigų būtų neturėję", - penktadienį per spaudos konferenciją išvadas citavo komisijos pirmininkas socialdemokratas Algis Rimas.
Anot jo, reikiamų veiksmų nelegaliai EBSW veiklai užkirsti nesiėmė Lietuvos bankas, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansų ministerija, kai kurie Vidaus reikalų ministerijos padalinių. „Manome, kad ir valstybė turi jausti atsakomybę ir bent iš dalies", - pažymėjo komisijos vadovas.
Paklaustas, kodėl iš mokesčių mokėtų pinigų turėtų būti padengta privataus koncerno padaryta žala, A.Rimas pabrėžė, kad dauguma iš 15 tū kst. kreditorių yra senyvo amžiaus, ligoti ir neįgalūs žmonės.
Komisija nustatė, kad KHK indėlius iš gyventojų neteisėtai rinko dėl įvairių institucijų kaltės, todėl valstybė turi prisiimti už tarnautojus atsakomybę. Vyriausybei siūloma iš biudžeto kompensuoti nuostolius tiems gyventojams, kurie yra nukentėję nuo koncernui pavaldžios KHK. Tai yra vienintelė EBSW įmonė, kurios pradangintus žmonių pinigus siūloma kompensuoti.
Valstiečių liaudininkų frakcijos narys Viktoras Rinkevičius kritiškai įvertino pasiūlymą iš visų gyventojų, kurie neatgavo savo indėlių, išskirti vienos kompanijos indėlininkus. Jis priminė bankrutavusį Kredito ir komercijos banką, kuris priklausė EBSW, bei kitas finansines struktūras, kurios taip pat negrąžino žmonėms milijoninių indėlių.
Dėl neteisėtos EBSW veiklos gyventojai, komisijos duomenimis, patyrė beveik 80 mln. litų nuostolių. Komisijos nario Juliaus Veselkos teigimus, žmonių prarasti indėliai sudarė tik 27 mln. litų. Likusio koncerno turto nepakaktų tokiai sumai grąžinti.
Galutinėse komisijos išvadose buvo nurodyti trys buvę valstybės pareigūnai, kurie buvo artimai susiję su EBSW. Taip paskelbta apsisprendus, jog artimai bendradarbiavusius su koncernu reikėtų laikyti asmenis, kurie koncernui vadovavo, buvo jo steigėjai ir tarybos nariai, 9 koncernui priklausiusių investicinių bendrovių steigėjai, tarybų arba valdybų nariai bei akcijų paketų turėtojai.
Nustatyta, kad artimai su EBSW buvo susiję trys buvę koncerno tarybos nariai - kaunietis verslininkas Sigitas Godelis, bendrovės "Linas", kuri valdo tekstilės audinių gamybos įmonę "Linas Nordic", valdybos pirmininkas Ramūnas Lenčiauskas ir buvęs EBSW pavaldžios bendrovės "Tekstilės investicija" vadovas Petras Česnulevičius.
Komisijos turimi duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, S.Godelis vienu metu buvo ir EBSW tarybos, ir Lietuvos banko valdybos narys. Centrinis bankas turėjo kontroliuoti valstybinių ir komercinių bankų veiklą. Tačiau praėjusiame dešimtmetyje vien per Lietuvos valstybinį komercinį banką, kurį valdė EBSW, esą buvo išplauta 140 mln. litų.
Išvadose neapibrėžta nei konkreti šių asmenų kaltė, nei kokią atsakomybę jiems reikėtų taikyti. Jie šiuo metu yra privatūs asmenys, tuo tarpu kelių dabartinių valstybės pareigūnų tekste nebeliko. Dauguma komisijos narių nenorėjo sutikti, kad išvadų projektas galiausiai buvo sušvelnintas. Komisijos darbas esą tebuvo pateikti politinius vertinimus, o ne nuteisti žmones.
„Mes negalime privačių asmenų vertinti, kad jie nusikalto ir padarė kažkokius nusikaltimus. Yra prokuratūra, teismas, kurie gali tai įvertinti. Mes galime įvertinti tik sąlygas, dėl ko, kaip padaryta", - teigė komisijos narys „darbietis" Rimantas Bašys.
Per paskutinį posėdį penktadienį už išvadas, surašytas į 240 puslapių, balsavo šeši komisijos nariai. Konservatoriai Kazimieras Starkevičius ir Jurgis Razma bei Liberalų demokratų frakcijos narys J.Veselka per balsavimą susilaikė. Dar vienas narys – liberalcentristas Raimundas Palaitis posėdyje nedalyvavo.
K.Starkevičius, galutines komisijos išvadas vadinantis pernelyg švelniomis, ketina paskelbti savo atskirąją nuomonę. Anot jo, komisija nespėjo išsiaiškinti visas aplinkybes, mat dalies medžiagos nepavyko išnagrinėti. Be to, konservatorius pasigedo principingumo vertinant tuometinių vadovų veiklą. Jis teigė manąs, kad išvadose reikėjo įvardyti visus buvusius ir esamus valstybės pareigūnus, kurie buvo susiję su EBSW.
Tiesa, išvadose įvardyti trys teisėjai, kurie, nagrinėdami su KHK susijusias bylas, esą netinkamai atliko savo darbą. Komisija kreipėsi į Teismų tarybos pirmininką, Aukščiausiojo Teismo pirmininką Vytautą Greičių su prašymu įvertinti jų kvalifikaciją.
Be to, komisija Seimui siūlo kreiptis į Generalinę prokuratūrą ir Policijos departamentą, kad pareigūnai išsiaiškintų, kur šiuo metu gali būti EBSW neteisėtai iš juridinių ir fizinių asmenų pasisavintos lėšos bei kitas turtas.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas