Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Rusijos interesai ES bendrijoje


Dujotiekis – Rusijos priemonė šnipinėti? 
Česlovas Iškauskas, „Žinių radijas“, Portalas "Delfi", 2006 11 21 
Artėjant šį penktadienį numatytam ES ir Rusijos viršūnių susitikimui ir lapkričio pabaigoje Rygoje vyksiančiai NATO rudens sesijai, Vakaruose padaugėjo nerimą keliančių pasisakymų dėl Baltijos jūros dugnu tiesiamo dujotiekio.
Priminsiu, kad maždaug 1200 km ilgio vamzdynas iš Rusijos Vyborgo iki Vokietijos Greifsvaldo turi būti baigtas statyti iki 2008 m. ir pradėti veikti 2010 m. Šio projekto partneriai – Rusijos kompanija „Gazprom“ ir Vokietijos energetikos koncernai „Eon Ruhrgas“ ir „Wintershall“. Prieš savaitę bendra Rusijos ir Vokietijos kompanija „Nord Stream“ apie šį projektą oficialiai informavo šalis, per kurių teritorinius vandenis eis dujotiekio atšaka.
Pranešimas Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje išjudino naują diskusiją apie tai, kokį pavojų kelia šis vamzdynas regionui. Labiausiai dėl jo nuogąstauja Stokholmas.
Dar rugpjūčio pradžioje Švedijos ekologijos ministrė Lena Sommestad pareiškė apie dvejopą ekologinę grėsmę Švedijai. „Pirmiausia, tiesiant vamzdžius, jūros dugne bus išraustas griovys, ir nuo jo pakilusios dalelės neigiamai paveiks jūros gyvūniją ir augaliją. Juk yra žinoma, kiek nuodingų cheminių medžiagų palaidota jūros dugne nuo Antrojo pasaulinio karo metų“, – priminė ministrė.
Pagal kompanijos brėžinius viena dujotiekio atšaka eis netoli švedų Gotlando ir danų Bornholmo salų, kuriose yra gausių žuvų nerštaviečių ir biologinio jūrų tyrimo zonų. Be to, šalia trasos bus statomos kompresorinės, kurios vamzdyne palaikys pastovų spaudimą. Kaip rašo vokiečių „Die Tageszeitung“, viena tokia kompresorių stotis – 70 m bokštas – bus pastatytas visai šalia Forė salos, garsėjančios didžiule paukščių populiacija ir žuvų gausybe.
Ekologija – dar ne viskas.
Švedijos gynybos ministras Mikaelis Odenbergas interviu laikraščiui „Dagens Nyheter“ pareiškė, kad šis dujotiekis gali tapti „platforma, kurią Rusijos specialiosios tarnybos panaudos savo tikslais“. Jam pritarė socialdemokratai iš Švedijos opozicijos. Riksdago gynybos komiteto pirmininkė Ulrica Messing teigia, kad „dujotiekis turi aiškią karinę paskirtį, ir Švedijos Vyriausybė tai turi įvertinti“. Juk vamzdynas bus nutiestas jūros dugnu vos už kilometro nuo Švedijos krantų, o tai sudaro idealias sąlygas šnipinėti. Švedijos spaudoje nuogąstaujama, kad rusai pasinaudos dujotiekio remonto darbais, jo apsauga, kad galėtų stebėti ir rinkti informaciją apie visų laivų Baltijos jūroje dislokaciją ir judėjimą. Rusija jau anksčiau pasiūlė saugoti ir kontroliuoti vamzdyną savo laivyno pajėgomis...
Laikraštis „Financial Times“ cituoja Švedijos karinių tyrinėjimų instituto ekspertus, kurie mano, kad visą dujotiekio trasą galima nukabinėti jautriais mikrofonais, kuriais būtų klausomasi karo ir prekybos laivų judėjimo jūroje.
Prisidengdama vamzdyno apsauga, Rusija sustiprins savo žvalgybines funkcijas regione. Kaip rašo „Financial Times“, tai leis Rusijai vėl tapti svarbiausiu veikiančiu asmeniu Baltijos jūroje. Karo ir pokario metais didžioji jūros akvatorijos dalis buvo kontroliuojama Sovietų Sąjungos, bet, iširus šiai imperijai, ji prarado turėtas pozicijas. Dabar, padedant ištikimam Vladimiro Putino draugui Gerhardui Schroederiui, projektui pritariant naujajai Vokietijos kanclerei Angelai Merkel ir kitiems Vakarų lyderiams, Maskva stiprina savo pozicijas Baltijos jūros regione. Nepastebėti to dabar, reiškia – susidurti su sunkumais ateityje.
Apie tai minėto britų dienraščio pavaldžiojo leidinio „Les Echos“ puslapiuose pirmadienį perspėja garsus finansininkas ir filantropas George’as Sorosas. „Vokietija neįvertina savo pažeidžiamumo, kai taps priklausoma nuo Rusijos energijos šaltinių“, – sakė jis interviu laikraščiui. Vokietijos valdančioji koalicija dėl reakcijos į šį faktą susiskaldžiusi.
Tuo tarpu dar labiau nuo Rusijos dujų priklausoma Lenkija išdrįso blokuoti Rusijos derybas su ES ir reikalauja panaikinti lenkiškos produkcijos importo į Rusiją draudimą ir ratifikuoti Energetikos chartiją. Vis dėlto Lenkijos, kaip ir kitų Baltijos šalių, protestų dėl dujotiekio Maskva negirdi, nes vamzdynas neina jos teritoriniais vandenimis. Tuo metu A. Merkel susitikime su Lenkijos premjeru Jaroslawu Kaczynskiu nusileido, kad Lenkija, Lietuva, Latvija ir Estija turi turėti priėjimą prie Europos dujų rinkų, ir pažadėjo, kad pirmieji sprendimai dėl to bus priimti ES viršūnių susitikime kovo mėnesį, kai Bendrijai vadovaus Vokietija.
O G. Sorosas, perspėdamas apie pavojus, įžvelgia, kad V. Putino Vyriausybė energijos išteklius naudoja norėdama atkurti pasaulinės lyderės vaidmenį: ji papirkinėja kaimyninių šalių diktatorius ir turtina aukštus savo politikus. V. Putino jis dar nevadina diktatoriumi, nes Rusijoje esama demokratijos atributų, tačiau Kremlius jau sukoncentravo valdžią ir dominuoja Parlamente, opozicijoje ir žiniasklaidoje. Dabar visas pajėgas jis meta viešpatavimui Baltijos jūros regione atnaujinti.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas