Politinės technologijos

Interesų technologijos

Skandalų technologijos

Reklaminės technologijos

Gandai ir intrigos

Informaciniai karai

Žvilgsnis į žiniasklaidą

Žurnalistų ir leidėjų teismai

Žiniasklaidos sukelti skandalai


Rusijos interesai ES bendrijoje


Europos Sąjungos susitarimams su Rusija – Varšuvos veto 
Dienraštis "Lietuvos rytas", 2006 11 14 
Lenkai pažadą ištesėjo
Santykiai su Rusija – 25 šalis apimančios Europos Sąjungos vienybės išbandymas. Vakar visą dieną Briuselyje virė diskusijos, ar Europos Komisijai suteikti mandatą šį mėnesį pradėti derybas dėl naujo ES ir Rusijos partnerystės pakto. Lenkija jau po spalio viduryje įvykusio ES ir Rusijos susitikimo Suomijos Lahčio mieste pradėjo garsiai kalbėti, kad ketina blokuoti derybas dėl naujo partnerystės su Rusija po 2007 metų pakto. Savo veto dėl pakto, susijusio su energetika, prekyba ir žmogaus teisėmis, Lenkija nesutiko atšaukti ir vakar.
Vienybę vėl griovė energetika
Derybų su Rusija pradžios kliūtimi vakar tapo keli Lenkijos reikalavimai. Varšuva ragino, kad dar iki derybų su ES pradžios lapkričio 24 dieną Rusija įsipareigotų dėl energijos išteklių tiekimo. Energijos išteklių tiekimo saugumo klausimas buvo vienas svarbiausių ir per Lahtyje vykusį ES lyderių ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą. Tačiau ir tuomet V.Putinas pakartojo, kad artimiausiu metu Rusija neketina prisijunti prie Energetikos chartijos – energetikos sektorių liberalizuojančio dokumento. Suprasdama, kad Energetikos chartijos Rusija gali niekada ir nepasirašyti, svarbiausius jos punktus ES perkėlė į rengiamą ES ir Rusijos santykių paktą. Bet Lenkijos vadovams vakar pasirodė, kad derybose dėl būsimų santykių Rusija gali būti spaudžiama per mažai.
Pagrindinė kliūtis – mėsa
Vis dėlto, kaip „Lietuvos rytui“ vakar aiškino su padėtimi gerai susipažinęs aukštas Lietuvos diplomatas, pagrindinė kliūtis suteikti mandatą derybų su Rusija pradžiai buvo neišspręsti prekybos santykiai. Per vakarykštį susitikimą Varšuva primygtinai reikalavo, kad Rusija iš pradžių panaikintų draudimą importuoti lenkiškus maisto produktus. Sekmadienį Lenkijos premjeras Jaroslawas Kaczynskis pareiškė, kad drausdama importuoti lenkišką mėsą ir kai kuriuos kitus produktus Rusija pažeidžia dabartinį Maskvos ir Briuselio bendradarbiavimo susitarimą. Jis galioja iki šių metų pabaigos. Draudimą importuoti lenkišką jautieną Rusija įvedė praėjusiais metais. Maskva tuomet aiškino, jog lenkiška mėsa neatitinka kai kurių veterinarijos reikalavimų. Varšuva tokį draudimą iš karto įvertino kaip politinį žingsnį. „Žinoma, kad mes blokuosime derybų dėl naujo bendradarbiavimo pakto pradžią, jeigu situacija nesikeis ir nebus labiau kovojama dėl Lenkijos interesų“, – J.Kaczynskį sekmadienį citavo Lenkijos naujienų agentūros. „Mes norėtume, kad ES parodytų daugiau solidarumo su Lenkija“, – pridūrė premjeras.
Nusileisti ragino ir Lietuva
„Mūsų draugai lenkai negalėjo nusileisti. Šis klausimas bus grąžintas į COREPER“, – po vakarykščių derybų, turėdamas omenyje Nuolatinių atstovų komitetą, sudarytą iš ES ambasadorių, sakė vienas užsienio diplomatas. Tiesa, vakar visą dieną ES diplomatai dar bandė ieškoti kompromisinių formuluočių.Prieš visų ES lyderių susitikimą atšaukti veto ir Europos Komisijai suteikti politinį mandatą pradėti derybas Lenkijos užsienio reikalų ministrę Anną Fotygą bandė įtikinti ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas. „Dauguma ES valstybių ir Europos Komisija sutiko, kad iki susitikimo Helsinkyje turime turėti bendrą ir aiškią poziciją. Kitu atveju rizikuojame ES patikimumu“, – aiškino vienas ES diplomatas. Tačiau Lenkijai atsisakius atšaukti savo veto, bendros ES pozicijos iki susitikimo Helsinkyje dar bandys ieškoti bendrijos narių ambasadoriai ir žemesnio rango pareigūnai.
Išryškėjo skirtingos nuomonės
Vienybės klausimas bendraujant su Rusija jau ne pirmą kartą tampa ES narių galvos skausmu. Tiesa, per praėjusio mėnesio susitikimą su Rusijos vadovu V.Putinu Lahtyje ES lyderiai kaip niekada stengėsi, kad bendrijos balsas skambėtų vieningai. ES pastangas kalbėti vienu balsu – pirmiausia energetinio saugumo klausimais – įrodo ir netikėtai į žiniasklaidos rankas patekę bendrijos lyderių pokalbius prieš susitikimą su V.Putinu liudijantys dokumentai. Praėjusią savaitę šalia Ispanijos užsienio reikalų ministerijos esančioje šiukšlių dėžėje rasti dokumentai liudija, kad Lahtyje ES lyderiai vienas kitą ragino būti kiek įmanoma labiau vieningus. Italijos premjeras R.Prodi savo kolegoms tuomet aiškino apie būtinybę kurti abipusiu pasitikėjimu pagrįstus politinius bei ekonominius santykius su Rusija. Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas kalbėjo kiek pragmatiškiau. Jis įspėjo, kad „saugumas ir stabilumas Europoje nemažai priklauso nuo Rusijos“. Dar švelnesnės pozicijos Maskvos atžvilgiu ragino laikytis Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas. Jis teigė, kad „nėra būtina taip smarkiai konfliktuoti su V.Putinu“.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį A.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informacijąA.Lukašenka: dėl švedų „pliušinių meškiukų“ akcijos Lietuvai „maža nepasirodys“ Lenkijos URM leidinys „lietuvių okupacija“ Vilniaus krašte Laukiame papildymų su politikų citatomis ir anekdotais Pastebėjus netikslumus, siųskite pataisymus ar informaciją
© Baltijos media centras transportas | transporter | keliai ir tiltai | meridian | eLibrary.lt | fondas